Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
gosiakrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2020, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, tak też podejrzewałam. Podłoże uniwersalne. Przesadzana około 3 m-ce temu do większej donicy. Stoi ok. 1 metr od okna, od strony wschodniej. Podlewana do tej pory ok. 1 raz w tygodniu, w ilościach umiarkowanych, nie wykluczam jednak, że być może z powodu większej donicy ostatnio podlałam ją troszkę hojniej i chyba to była przyczyna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

O ile większa doniczka od bryły korzeniowej.

Problem leży w zbyt zbitym podłożu. Rośliny doniczkowe zawsze sadzimy do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3 :1. Będziesz musiała przesadzić jeszcze raz. Liście z plamami najlepiej do odcięcia, na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym, Topsin.
Nie podlewamy też roślin cyklicznie, dobrze jest w przypadku draceny pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gosiakrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2020, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Przesadzałam do doniczki o rozmiar większej od poprzedniej. Jest większa od bryły korzeniowej o ok. 4-5 cm. Dziękuję za wszystkie rady :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

To nie jest o rozmiar większa, tylko przynajmniej o dwa. Kolejna doniczka powinna być o około max 2 cm większa od bryły korzeniowej. Tak więc oprócz zmiany podłoża będziesz musiała zmienić wielkość doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć to znowu ja, zrobiłem oprysk tak jak mi kazano i czekałem, niestety sytuacja tylko się pogarsza.. Drewniana łodyga pomarszczyła się, stwierdziałem że sprawdzę korzenie, prawie wszystkie okazały się puste w środku. Liście oklapły mocniej i zaczynają się robić całe żółte, co w takiej sytuacji powinienem zrobić? przesadzić do mniejszej osobnej doniczki, uciąć nad korzeniami i od nowa ukorzeniać czy co? Nie mam pojęcia co robić..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

No cóż i tak bywa. Odetnij wierzchołki i wsadź do wody. Wodę wymieniaj co 2 - 3 dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Ale to uciąć całą część z liśćmi? Tak żeby został sam prosty pęd bez rozgałęzień? Dracena ma ich 5 teraz, kolejna sprawa to czym najlepiej uciąć? Potrzebny jest jakiś ukorzeniacz? Rozumiem że obciąć też bryłę korzeniową?
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Najlepiej odcinać takie 15-20 cm kawałki. Jedne z liśćmi tzw wierzchołkowe, a inne bez czyli tzw pieńki. Gdy ukorzeniasz w wodzie to nie potrzebujesz dodatkowych ukorzeniaczy. Przy pinkach trzeba zwrócić uwagę aby wstawić je do wody odpowiednią stroną ( górę można dodatkowo zalać woskiem ) . Wodę zmieniasz co 2-3 dni i czekasz na korzonki : ) . Ciąć ostrym narzędziem ja np. używam noża do tapet, ważne aby ciąć aż do zdrowej tkanki. Część z bryłą korzeniową można zostawić w doniczce, jeśli jest zdrowa to odbije.

Akurat też ukorzeniam :


Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
nowy2507
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 cze 2020, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Takiej wielkości jest ta dracena https://imagizer.imageshack.com/img924/9970/6FXNIF.jpg Pieniek nie jest miękki tylko pomarszczony lekko właśnie. Po odcięciu odczekać jakiś czas czy od razu wsadzić do wody? I jak tą moją dracene przyciąć? Robię to pierwszy raz w życiu stąd moje być może głupie pytania :)
kamilaaa89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 wrz 2013, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dracena cięcie i stan korzeni

Post »

Cześć! Mam już dracenę od dwóch lat. Na początku tego roku, tj. koło kwietnia, przesadziłam ją do doniczki o dwa cm większej niż poprzednia. Następnie chciałam ją przyciąć, żeby zyskała nowe pędy i się trochę rozkrzewiła.
Od tego czasu praktycznie nic nie urosła. Liście są generalnie zdrowe, nic jej nie dolega. Jednakże korzenie (i to jakie grube!) zaczęły przerastać doniczkę.
I stąd moje pytanie: dać jej czas, żeby poszła w górę? Znów przesadzić? Przyciąć mocniej?
Dzięki z góry za info! :D
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli roślina nie chce rosnąć pomimo zdrowych korzeni, to oznacza dwie rzeczy:

1. Zbyt mało światła - za daleko od okna. Stanowisko nie powinno być dalej niż około 1,5 metra od niego. Jak stoi w jakimś ciemnym kącie, to nie oczekuj że będzie rosnąć.
2. Nieprawidłowe lub brak nawożenia. Rośliny nawozimy w sezonie regularnie nawozem mineralnym, draceny - do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamilaaa89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 wrz 2013, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

1. Rośnie na parapecie okna zachodniego .
2. Za każdym razem podlewana wodą z biohumusem.

Czyli wszystko praktycznie zapewnione. Chyba, że zamienić biohumus na nawóz do zielonych?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nie. Nawożenie do poprawy.

Biohumus jest dobry do nawożenia jakichś ziółek, jest za słaby do nawożenia roślin doniczkowych, wystarczy spojrzeć na stężenie NPK. Draceny ogólnie to rośliny, które wolno rosną, przy Biohumusie ich wzrost będzie jeszcze bardziej spowolniony.
Kup nawóz mineralny do roślin zielonych, gdzie NPK masz na poziomie kilku procent.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”