Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Gosiaaa86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2017, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, co może dolegac mojej dracenie? Zaznaczam że sprawdziłam korzenie i są o dziwo ładne, nie ma śladu żeby gnily itp
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Wdała się infekcja grzybowa oraz zgnilizna. Nie ma przypadkiem zbyt ciemnego stanowiska? W jakiej odległości od okna, jak często podlewana, jakie podłoże. Takie informacje powinnaś od razu podać.
Pozostaje odciąć powyżej tych zmian chorobowych i na nowo ukorzenić. Jeśli korzenie są zdrowe, to odetnij też te chore fragmenty, to powinna się rozgałęzić. Miejsce odcięcia w tym drugim wypadku polej gorącym woskiem, żeby nie obsychało i do rany nie wdały się jakieś bakterie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gosiaaa86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2017, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za rady, podłoże to ziemia uniwersalna wymieszana z piaskiem plus gruba warstwa drenażu, dracene podlewam raz na 2 tygodnie, jak wyjełam ją z doniczki to korzenie były w miarę suche, podlałam ją biohumusem uniwersalnym żeby ratować ale to chyba pogorszyło sytuację bo nadmiernie zaczęły sypać się z niej liście
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli korzenie były zdrowe, to po co polałaś biohumusem?
Na zdjęciu widać, że ma ewidentnie za ciemne stanowisko, ona nie może stać w ciemnym kącie. Stąd pewnie załapała chorobę grzybową.
Dracena powinna mieć dostęp do światła, max około 1,5 metra od okna, ale prostopadle. W tym ciemnym kącie praktycznie w ogóle nie dostaje światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gosiaaa86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2017, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nie nawozilam jej od września do teraz więc pomyślałam że może brakuje jej jakichś substancji odżywczych, bo przez całą zimę w miarę ładnie rosła pomimo właśnie stania w tym kącie, zaraz ją przestawie do innego jaśniejszego pokoju
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, proszę o pomoc, dracena niemal metrowa, od dołu wybijają młode pędy. Stała w kącie w ciemnościach, w marnej ziemi, część korzeni zgniła prawdopodobnie na skutek przelania. Nowe przepuszczalne podłoże już przygotowane, ale czy namoczyć ją przed posadzeniem (korzenie są niemal suche, bo teraz stała w ziemi przeschniętej), czy przeciwnie - ukorzeniać w suchym podłożu? No i czy można dać jej od razu jakiegoś nawozu, czy spali jej to te resztki korzeni?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Żadnego nawozu!
Sadzisz, podlewasz i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki, posadzona. Czy można ją od razu przenieść na jaśniejsze stanowisko, czy taka gwałtowna poprawa warunków będzie zbtnim szokiem? No i jak ją teraz podlewać: częśćiej żeby korzenie się powytwarzały czy rzadziej bo ma korzeni mało i może pognić znów?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Możesz stopniowo zwiększać podlewanie. A stawiasz od razu na jasne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, proszę o pomoc w uprawie i podpowiedź jaka to dracena, w internecie znalazłam podobną o nazwie Twist, ale nigdzie indziej nie mogłam znaleźć takiej samej więc wątpię czy to fachowa nazwa. A teraz o problemie w uprawie.

Dracena ze zdjęć poniżej właściwie od początku miała te problemy co teraz, tylko się pogłębiły. Kupiłam ją z bardzo przesuszoną ziemią, może sama ją zbyt potem przelałam. Jej problem to brązowiejące krawędzie oraz brązowe i żółte plamy na środku liści. O brązowych końcówkach liści nie wspomnę bo mają je u mnie prawie wszystkie rośliny, łącznie z sansewerią. Wilgotność 30-45 w zależności czy wywieszam pranie albo odpalam dyfuzor z nawilżaczem. Temp zimą 22C mimo, iż wyłączone całą zimę w pokoju grzejniki. Niestety wystawa południowa i 6/6 piętro :/ Podlewam odstaną wodą, nie spryskuję, aby się woda nie dostała do środka rozety. W doniczce nie ma drenażu, ale stoi na podstawce z keramzytem. Stoi 2m od okna i na wysokości 2m, parę dni temu przeniosłam ją na parapet.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Za ciemne stanowisko - za daleko od okna. Zmniejsz odległość gdzieś o połowę.
Za niska wilgotność powietrza, dla draceny powinna oscylować wokół około 50%.
Podłoże do wymiany jeśli nie była przesadzana po zakupie albo posadzona do samej ziemi bez rozluźniacza. Robisz mieszankę ziemi do palm i żwirku lub agroperlitu w proporcji ok 3:1 (możesz użyć też ziemi uniwersalnej wtedy mieszasz w proporcji ok 3:1)
Podlewasz tak, żeby podłoże w sezonie było umiarkowanie wilgotne.
Resztę informacji na temat pielęgnacji znajdziesz w tym wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Zrobione, ale z wilgotnością wiele niestety nie zdziałam. Mogę ją spryskiwać jak palmy jeśli jej to nie zaszkodzi. Problem w tym też, że nie mam możliwości przymocowania firanek więc obawiam się agresywności słońca, ale popatrzę przez kilka dni jak się zachowuje i czy nie szkodzi jej ta wystawa południowa. Dziękuję bardzo :)


---27 mar 2018, o 10:47---

Witaj, Norbercie, jak pisałam przesadziłam, niestety w złą doniczkę, to było jeszcze przed czytaniem wątków o osłonkach, z których już właściwie zrezygnowałam nie licząc roślin wilgotnolubnych, trzeba było pakować od razu w ceramikę. I nie wiem, czy przez taką przezroczystą się nie nagrzewa dodatkowo. Myślisz, męczyć ją na szybko do nowej ceramicznej?

Moje pytanie, jak rozpoznam, że z draceną lepiej? Bo rozumiem, że te plamy nie znikną, ani żółte ani brązowe. Więc jedynym sygnałem, że z draceną jest w tej kwestii lepiej będzie to, że nie straci w sile i nie będą pojawiać się nowe plamy?
Generalnie, poza plamami nie czuję by słabła. Ale chciałam zwrócić jeszcze uwagę na jedną sprawę, jak ją kupiłam to była strasznie przesuszona i miała z 3-4 duże plamy brązowe suche, dwa liście były do wyrzucenia. Żółtych samodzielnych plam nie miała, no chyba, że te brązowe kiedyś były żółte. Żółte plamy małe masowo zaczęły pojawiać się u mnie. W sklepie, o ile jej nie przestawiali stała w nawet gorzej oświetlonym miejscu niż początkowo te 1,5-2m u mnie. Teraz stoi do 0,5m od okna, ale plamy nadal się wybarwiają na starych liściach (ale jak porównuje zdjęcia sprzed tygodni to widzę, że już wcześniej robiły się ślady, tylko jeszcze słabo widoczne, taka jakby bardziej przezroczysta tkanka). Natomiast jak patrzę na wierzchołek to idzie zdrowe młode :) W tempie ślimaczym, ale idzie :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Część tych plam to też skutek uszkodzenia mechanicznego. To, że z draceną będzie wszystko w porządku będą świadczyć nowe przyrosty wolne od plam.
Co do doniczki plastikowej, przeźroczystej może pozostać, przynajmniej będziesz wiedziała kiedy podlać. Trzeba tylko uważać, żeby promienie słoneczne nie padały na doniczkę bo może popalić korzenie. Oczywiście można też wstawić do osłonki, ale większej o parę cm na średnicy i na dół pod doniczkę dać np mały kamień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”