Lantana pospolita (Lantana camara)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3286
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: Lantana

Post »

Mojej zeschły liście i stoi w słabo oświetlonym i dośc zimnym miejscu, czy to źle czy dobrze? ;:131
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Lantana

Post »

W zeszłym roku kupiłam małą sadzonkę w kartoniku w Lidlu,wsadziłam prosto do gruntu w miejsce półcieniste przy Rh,za bardzo się nie rozrosła,ale też i specjalnie jej nie dokarmiałam.Przypomniałam sobie o nie dopiero jak już był 2 serie porządnych przymrozków,o fuksjach wsadzonych do gruntu zresztą też-więc pędem na działkę-zmarzło wszystko:nadziemne pędy fuksji, lantany...czarne jak nic ;:223 ;:223 Wykopałam,wsadziłam do doniczek ze świeżą ziemią,podlałam i wyniosłam do ciemnej piwnicy.Po 2 tygodniach schodzę a one wypuściły takie białe stolony-jak kartofelki:) Wzięłam doniczki na górę,do widnego,pustego mieszkania(pozakręcane wszystkie grzejniki),zaczęłam częściej podlewać,moja lantanka po drastycznym przycięciu(bo zmarznięta) odbiła i z nasady szyjki korzeniowe wypusciła piękne 4 pędy-bujne nie są ale zdorwe.Kiedy zaczynacie zasilać swoje przechowywane rośliny?
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lantana

Post »

magenta, widzisz jakieś listeczki na pędach? Ułam kawałek i zobacz, czy pęd w środku jest zielony. Ja się martwię, że moja kwitnie - przyjdzie wiosna a ta się "wyprztyka" z energii i będzie straszyć zamiast upiększać mój balkon.
Marzenko - na zasilanie jeszcze czas, myślę, że nie wcześniej jak w marcu.
Ja bym się chciała dowiedzieć, czy (i kiedy) mam ciąć ogołocona z liści lantanę. Wie ktoś?
suchyLBN
50p
50p
Posty: 53
Od: 12 sty 2012, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Lantana

Post »

Magdallena pisze:Mam go przyciąć, czy jak? Poradźcie, proszę.
Ogranicz podlewanie zostaw je w takim stanie jakim są z wiosny przytniesz je nisko i będziesz miała rozkrzewione roślinki.
magenta pisze:Mojej zeschły liście i stoi w słabo oświetlonym i dośc zimnym miejscu, czy to źle czy dobrze?
Nic jej nie będzie, swoje trzymam na klatce schodowej i też gubią liście właśnie ze względu na niedobór światła.
Marzenka79 pisze:iedy zaczynacie zasilać swoje przechowywane rośliny?
Początek kwietnia zabieram je z klatki i stawiam na parapecie jak zaczynają puszczać pędy dostają nawóz. Kiedy pędy osiągną długość ok. 10cm skracam je za drugą parą liści żeby się ładnie zagęściły.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Lantana

Post »

Ja swoje lantany tnę dopiero jak zaczynają się budzić wtedy wiem jak daleko jest zaschnięty pęd i jak ją można formować,podlewam tak aby nie przeschła bryła korzeniowa
Awatar użytkownika
magenta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3286
Od: 31 mar 2010, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław
Kontakt:

Re: Lantana

Post »

Magdallena pisze:magenta, widzisz jakieś listeczki na pędach? Ułam kawałek i zobacz, czy pęd w środku jest zielony. Ja się martwię, że moja kwitnie - przyjdzie wiosna a ta się "wyprztyka" z energii i będzie straszyć zamiast upiększać mój balkon.
Marzenko - na zasilanie jeszcze czas, myślę, że nie wcześniej jak w marcu.
Ja bym się chciała dowiedzieć, czy (i kiedy) mam ciąć ogołocona z liści lantanę. Wie ktoś?
Magda, moja lantanka żyje. Sprawdziłam pędy.
Jesteś z Wa-wy :wit Zapraszam do mnie, poznasz silną grupę mazowiecką ;:108
Suchy Lbn Początek kwietnia zabieram je z klatki i stawiam na parapecie jak zaczynają puszczać pędy dostają nawóz. Kiedy pędy osiągną długość ok. 10cm skracam je za drugą parą liści żeby się ładnie zagęściły.
Dzięki! Przydatne informacje, zwłaszcza, że to moje pierwsze przechowywanie! Mam jednak pytanie. Jej obecne pędy są długie, więc jeśli na nich puszczą się nowe, to jak zachować ładny pokrój rośliny? W zeszłe lato była taka krzaczasto-kulista :)
suchyLBN
50p
50p
Posty: 53
Od: 12 sty 2012, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Lantana

Post »

Jedna ważna zasada nie bać się ciąć. Jeżeli ze starego drewna pędy będą wyrastać wysoko jest pewna obawa że roślina będzie łysa w środku żeby temu zapobiec tniemy rośliny nisko na ok. 5cm (na tej długości powinny być uśpione dwie albo trzy pary oczek) albo można spróbować wyprowadzić formę pienną (zależy ile ten stary pęd ma wysokości).
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lantana

Post »

Dzięki za fachowe rady ;:196
Tylko mam skrupuły z tym podlewaniem - szkoda mi jej zasuszać, jak jeszcze kwitnie. Podlewam ją małymi dawkami raz na tydzień. Mimo iż stoi w chłodzie (max 15 stopni) bardzo szybko wysusza się ziemia. Tyle że stoi w słońcu.
Fajnie, że ten wątek odżył. Mam nadzieję, że będzie nabierał rumieńców wraz z rozwojem naszych lantan ;:3

Magenta, dzięki za zaproszenie. Z przyjemnością obejrzę Twoje wątki a i ludzi nowych chętnie poznam z okolicy ;:162
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Lantana

Post »

Nie znałam tej rośliny, a bardzo mi się spodobała - zaznaczam do śledzenia.
Ktoś pisał, że próbował siać nasionka - ale nie było informacji, czy się udało?
Ania
kris13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 sty 2013, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lantana

Post »

witam czy lantana nadaje sie na balkon
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Lantana

Post »

Lantana może być w formie drzewka jak i płożąca,zarówno jedna i druga forma nadają się na balkon pod warunkiem ,że jest to balkon słoneczny.
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Lantana

Post »

Jak dostaną dużo słoneczka to kwitnienie jest bardzo obfite

Obrazek

Obrazek
haczer
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 lis 2011, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lantana

Post »

Lantany są piękne, szkoda, że dosyć rzadko można je kupić. Staram się przechować przez zimę, nie zawsze to się udaje. Moja wygląda na suchą ale podlewam ją małymi porcjami , nie za często i czekam wiosny. Polecam te roślinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”