Lantana pospolita (Lantana camara)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Lantana

Post »

Piękne drzewko lantany ;:138 , na dodatek kwiaty ma w moim ulubionym kolorze.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lantana

Post »

Ja właśnie dzisiaj wykopywałam swoje lantany ze skalniaka, zastanawiam się jak je przechować.
Do wyboru mam piwnicę w altance, gdzie temperatura zimą wynosi ok. + 1 °C, ale jest ciemno, klatkę schodową ok15° C, i w domu, ale może być za ciepło.
Zdjęcia robiłam dwie godziny temu.

Obrazek
Obrazek
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Lantana

Post »

To chyba klatka schodowa będzie najlepsza ;:3 chociaż pewnie nie idealna. Swoją zimuję w dość ciepłej piwnicy z małym oknem.
Jakość nie pomyślałam żeby mieć lantanę w gruncie. Dobrze jej tam było?
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lantana

Post »

U mnie od kilku lat lantany rosną w gruncie, gorzej z ich przechowywaniem, nigdy nie umiałam ich przetrzymać.Mam do nich sentyment, dlatego co roku kupuję nowe sadzonki, licząc, że może tym razem....... :?:
Muszą mieć bardzo słoneczne miejsce i przy wsadzaniu dodaję kwaśnego torfu, reszta zależy od pogody.
Jedna z moich ubiegłorocznych lantan, przepraszam za jakość zdjęcia :oops:
Obrazek
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Lantana

Post »

Witajcie!
Mam pytanie trochę zaskakujące -
- wiemy, że roślina jest trująca;
- na jesieni jest sporo gałązek do wycięcia;
- daję to na kompost;
- i tu jest zagadka: to ziemia kompostowa też będzie trująca?

Myślę, że nie, ale mnie niepokój ogarnął, jak zobaczyłam, ile zielska naprodukowała moja ogrodowa lantana. Swoją drogą robię eksperyment - zostawię ją w ziemi, tam gdzie rosła, trochę okryję, zobaczymy. Fuksja już drugą zimę tak przeżyła.
Na fotce lantana krótko przed przycięciem (10 listopada), pędy przy ziemi maja grubość męskiego kciuka! Obrazek
Basia
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lantana

Post »

O nie, nie ryzykuj! Strasznie byłoby szkoda takiej rośliny! A niestety nie ma szans, zima ją załatwi - to sprawdzone niestety...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lantana

Post »

Kompostowanie roślin trujących nie jest szkodliwe, czasem pożyteczne. Są rośliny, które w kompoście poprzez wydzielanie związków organicznych, olejków odstraszają niepożądane organizmy, np. nicienie, pędraki, larwy innych szkodników. Do czasu użycia kompostu te związki szybko ulegają biodegradacji. Nawet rośliny nie pobierają ich, to nie są metale ciężkie.

Jeśli chodzi o przechowywanie lantany, to ja swoje od lat trzymam w chłodnym pomieszczeniu i mają się dobrze. Lantany mogą być przechowywane w ciemnym miejscu bo tracą liście na zimę. Podlewanie bardzo ubogie. Ja swoje drzewka nie obcinam na jesieni, robię to dopiero na wiosnę.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Lantana

Post »

Witam :wit wielbicieli tej rośliny, kupiłem pierwszy raz tą roślinę i myślę czy można ą teraz przesadzić gdy tak ładnie kwitnie , bo doniczkę jak widać ma malutką
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Lantana

Post »

;:108 pod warunkiem , że nie uszkodzisz bryły.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Lantana

Post »

Janek, ja w takim przypadku wkładam do większej misy , czy skrzynki , zdejmując tylko doniczkę - ale ziemię daj jak najbogatszą, kompostową, to żarłoczna roślina.
Basia
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Lantana

Post »

Zrobiłem jak proponowaliście , przesadziłem do większej doniczki , rozcinając tą w której była, korzenie miała w tej małej bardzo zrośnięte
Obrazek
podglądając wcześniejsze wasze zdjęcia lantany zauważyłem że z nich jest spore krzaczysko.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Lantana

Post »

I Twoja będzie zadowolona, ładnie wygląda, tak proporcjonalnie teraz.
Pokażę swoją jak zakwitnie, jeszcze nie mam pączków - obrywałam , aby się rozkrzewiała.
Basia
lulek
50p
50p
Posty: 75
Od: 8 paź 2008, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k. Gniezna

Re: Lantana, rozmnażanie z nasion. Próbował ktoś?

Post »

Simon pisze:Mam kilka lantan, dwie zostawiłem na nasiona. Sporo ich zebrałem i wyekstraktowałem z "dżemu", który powstał. Nie mam warunków by rośliny dobrze przezimować, co roku większość z nich pada i mam pytanie odnośnie rozmnażania lantany z nasion. Próbował ktoś? Jakie były efekty? Interesuje mnie to bo nie wiem czy to nie na darmo robota. Z góry dzięki za odpowiedź.
Zasuszyłem w torebce papierowej i spóźniłem się z siewem więc wysiałem dopiero w maju w ziemię doniczkę, efekt na zdjęciu poniżej 4 siewki na 50 nasion.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”