Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
dawidlb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 cze 2020, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam,
Mam do Was wielką prośbę o pomoc, mianowicie:

Palma zakupiona około miesiąc temu. Po tygodni przesadzona w nowa donice średnica 50cm wysokosc 45 cm(o 10 cm większa średnica od poprzedniej) i w tej donicy wkopana do donicy prostokątnej widocznej na zdjęciu.
W donicy palmy jest drenaz z keramzytu i trzy otwory 2cm, w drewnianej donicy dużo otworów.
Palmie zaczęły brazowiec liście. Taras południowy, ostatnie piętro. Ziemia która była uzupełniona to jakis wynalazek od teścia z działki zmieszany z uniwersalna. Podlewanie około 1 litr co dwa dni.(za mało, za często z tego co poczytałem na forum :shock: ) niczym nie nawoziłem. Jak ja ratować?
Czy jeśli dotrwa do zimy, to można ją wstawić do mieszkania około 20 stopni 3 metry od kaloryfera, pomieszczenie z samymi oknami?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odpowiedź jest prosta jak słońce.

Wystawiając każdą roślinę na zewnątrz, zwłaszcza na słońce trzeba ją wpierw do niego zaaklimatyzować. Nie wolno nagle wystawić na pełne słońce, nawet jeśli dotyczy to również wybitnie słońcolubnych. Doszło po prostu do popalenia liści.

Druga sprawa, podłoże - nie mając doświadczenia, nie można eksperymentować z podłożem, biorąc np ziemię z ogródka, bo do roślin doniczkowych, taka ziemia po prostu się nie nadaje.
Do palm powinna być mieszanka ziemi do palm i wymieszana dodatkowo ze żwirkiem w proporcji około 3 :1. Rozluźniacz musi być.

Trzecia sprawa, kolejna doniczka nie może być dużo większa od bryły korzeniowej. W przypadku tych palm nie powinna być większa niż około 5 cm na średnicy uwzględniając jej wielkość.

Czwarta sprawa, zimowanie. To są rośliny rosnące w pełnym słońcu więc nie można ich postawić 3 metry od okna gdzie światła w okresie jesienno-zimowym nie ma praktycznie wcale. To nie są sztuczne kwiatki...

Czyli musisz przesadzić jeszcze raz do właściwego podłoża, stopniowo przez okres około 2 tygodni wydłużając czas w godzinach między około 11 - 14.
Podlewasz obficie w okresie wegetacji, ale podłoże nie może być też zalewane.


Niestety na koniec muszę kolejny raz stwierdzić, że większość co kupuje rośliny, pomija zapoznanie się z ich pielęgnacją. Wystarczyło po prostu poczytać o tym w kilku poradnikach, inaczej szkoda tylko roślin...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dawidlb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 cze 2020, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kupując rośliny zawsze pytamy sprzedawcy co i jak, niestety wyszło na to, że trafiliśmy na niekompetentną osobę.
Palma stała na zewnątrz w markecie, niestety nie wiem przez jaki okres czasu.
Cyt"stopniowo przez okres około 2 tygodni wydłużając czas w godzinach między około 11 - 14.
Podlewasz obficie w okresie wegetacji, ale podłoże nie może być też zalewane."

Nie zrozumiałem. Czy chodzi Panu o wystawianie na zewnątrz palmy w tych Godzinach? Czy o co?
Czy podlewać teraz latem, raz w tygodniu bardzo obficie tak żeby dołem poszła woda czyli jakieś 5 litrów?
Czy po przesadzeniu nawieźć jakimś preparatem?
Jeśli chodzi o zimę, napisałem 3 metry od kaloryfera w pomieszczeniu gdzie są same okna

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Sprzedawcy w marketach, kwiaciarki najczęściej nie mają większego pojęcia o uprawie roślin doniczkowych czy innych. Ich zadaniem jest sprzedać roślinę. Wiedzę należy pozyskiwać z książek, są specjalistyczne pozycje o palmach, w internecie, np. forach jak to.

Wydłużając czas ekspozycji na słońce w godzinach południowych, czyli od około 11 - 14 oznacza, że na początku w tych godzinach na samym początku cieniujesz i przez okres około 2 tygodni skracasz cieniowanie wydłużając tym samym ekspozycję na słońce. Poza tymi godzinami palma może normalnie stać na słońcu. Kwestia jest tego rodzaju,że najostrzejsze słońce masz w godzinach południowych. Aklimatyzację trzeba powtarzać co roku ze względu na na braki i słabe słońce w okresie jesienno-zimowym.

Kwestia zimowania, dalej chyba nie rozumiesz. Wiesz gdzie te palmy rosną? Głównie w północnej Afryce, gdzie słońce jest silniejsze praktycznie przez cały rok, niż w kraju a dzień jest o wiele dłuższy niż w Polsce w okresie jesienno-zimowym.
Już przy samym oknie masz o wiele mniej światła i słońca niż w naturalnym środowisku, a w odległości około 3 metrów masz go zaledwie kilka procent. Natężenie światła spada radykalnie wraz ze wzrostem odległości od okna i nie ma tu większego znaczenia czy masz większą czy mniejszą ilość okien. Feniksy potrzebują przez cały rok natężenia światła powyżej 3 tys. luksów. Kup luksometr i sprawdź jego wartość 3 metry od okna w pochmurny dzień, bo takie dominują w okresie jesienno-zimowym, a dostaniesz szybką odpowiedź.

Stanowisko przy oknie to podstawa. Niestety będziesz musiał ograniczyć grzanie, zwłaszcza że zimy są coraz cieplejsze. Ja np. już od dłuższego czasu nie włączam w tym okresie grzejników, bo po prostu nie ma to sensu.


Już tak na marginesie, trzeba było kupić mniejszy egzemplarz, ona będzie coraz większa, a nie widzę po zdjęciach żebyś miał wysokie sufity. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dawidlb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 cze 2020, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W kwestii zimowania tak jak napisałem w dwóch powyższych postach chce postawić palmę 3 metry od Kaloryfera przy samym oknie. Temp pewnie w granicach 18-20 stopni.

Ponawiam pytanie.
Czy podlewać teraz latem, raz w tygodniu bardzo obficie tak żeby dołem poszła woda czyli jakieś 5 litrów?
Czy po przesadzeniu nawieźć jakimś preparatem?
Nie jestem pasjonatem ogrodnictwa, lubimy rośliny ale nie czytamy o nich w książkach.
Nieam zamiaru się spierać z fachowcem, po prostu chce uratować roślinę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie trzeba być pasjonatem ogrodnictwa, żeby posiadać wiedzę o podstawowej uprawie roślin. Nie potrzeba mieć przy tym skończonych studiów z ogrodnictwa. Decydując się na uprawę jakiejkolwiek rośliny trzeba po prostu poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji. Inaczej kończy się tak, jak z tą palmą. A nie każdą roślinę można uratować z powodu błędów uprawowych. Zanim zacząłem uprawiać rośliny wpierw kupiłem kilka książek, a potem szukałem informacji w necie. Na podstawie tego dobierałem rośliny pod warunki jakie mogłem im zapewnić.

Zbyt duża doniczka, zbyt mało przepuszczalne podłoże kończy się najczęściej uszkodzeniem korzeni, a w przypadku palm najczęściej utratą rośliny. Palmy bardzo ciężko i długo się regenerują.

Tutaj napisałem co trzeba zrobić. Przede wszystkim trzeba przesadzić do mniejszej doniczki. Podłoże jak napisałem wyżej, mieszanka ziemi do palm i żwirku o frakcji 2 - 4 mm w proporcji około 3:1. Na dno wsypujesz drenaż z keramzytu. Aha i żadnego wkopywania doniczki do skrzynki jak do tej pory. W ten sposób ograniczasz dostęp powietrza do bryły korzeniowej. Postaw normalnie na podstawce.
Podlewasz tak, żeby podłoże było umiarkowanie wilgotne. Im większa doniczka tym ostrożniej trzeba podchodzić z podlewaniem, bo podłoże w głębi bryły korzeniowej wolniej przesycha. Lepiej nie lać tyle żeby woda za każdym razem wypłyneła na podstawkę. I przede wszystkim nie podlewasz cyklicznie, a w zależności od warunków atmosferycznych. Uprawiając na zewnątrz bez żadnego daszku, w przypadku częstych opadów deszczu przez kilka dni pod rząd, dobrze jest na ten okres wnieść do domu. Natomiast w słoneczne, podłoże będzie szybciej przesychać, w związku z tym zwłaszcza przy ciepłych dniach możesz podlać większą ilością wody. Nie możesz dopuścić do przeschnięcia wierzchniej warstwy podłoża. Jak będzie chłodniej, ograniczasz ilość wody. Z czasem sam dojdziesz kiedy i ile wody będziesz używać. W okresie jesienno-zimowym z kolei możesz nieco ograniczyć częstotliwość i jeśli nie będziesz solidnie grzał, to możesz pozwolić delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża i podlewać mniejszą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dawidlb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 cze 2020, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Po zastosowaniu się do porad, jak na razie ok Dziękuję bardzo.
Teraz zastanawiam się czy mogę skrócić o 1/4 długości liści te które sa suche, czy musza obciąć całe łodygi blisko pnia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeśli palma ma mało liści, to lepiej poprzycinać tylko suche końcówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palma - choroby i szkodniki

Post »

Witam. Zapoczątkuję nowy temat na temat palm.
Od jakiegoś czasu mam problem z moją palmą daktylową. Na liściach zaczęły pojawiać się brązowe plamki. Palma z 2 miesiące temu była przesadzana, ponieważ korzenie zaczęły wychodzić z doniczki (dość obszerny system korzeniowy miała poza doniczką). Musiałem naciąć doniczkę,a by te korzenie wyciągnąć i przesadziłem ją do nowej większej. Podczas rozcinania doniczki kawałek korzenia uległ uszkodzeniu, ale nie wydawał się być głównym.

Poniżej fotki palmy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przydałoby się żebyś opisał jak wygląda sytuacja z podlewaniem.

Jednak na pierwszy rzut oka, podłoże jest nieodpowiednie. Rośliny doniczkowe sadzimy do mieszanki ziemi i żwirku, a nie do samej ziemi. Korzenie muszą oddychać, a posadzenie do samej ziemi powoduje, zwłaszcza w przypadku tak dużej doniczki wolniejsze przesychanie podłoża.
Na dnie powinien być drenaż z keramzytu.

Plamistość liści może być z wielu powodów, od nieprawdłowego podłoża, podlewania i w konsekwencji infekcji bakteryjnej albo grzybowej po nieprawdłowe nawożenie lub w ogóle jego brak. Oczywiście nie można pominąć obecności szkodników, czyli trzeba dokładnie sprawdzić liście z obu stron, najlepiej z użyciem szkła powiększającego.

Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc z nawożeniem, potem do końca września co dwa tygodnie mineralnym nawozem do roślin zielonych albo palm.

Zrób oprysk preparatem grzybobójczym, poszukaj Topsinu i zrób roztwór kilka kropli na litr wody. Zrób oprysk i obserwuj czy nie będą pojawiać się nowe plamy. Najstarsze liście z największą ilością plam dobrze całkowicie wyciąć
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja458
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 15 wrz 2020, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Ok miesiąc temu kupiłam daktylowca kanaryjskiego. Jakieś dwa tygodnie temu przesadziłam ją do nowej doniczki. Moje pytanie jest takie, czy to normalne że dolne liście mogą przysychać? Rosną jej nowe liście ale te dwa dolne jakby zaczynają schnąć.
Obrazek

Obrazek
Dziękuję bardzo :)

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Normalne zjawisko. Palmy stopniowo gubią stare liście, a do tego trzeba uwzględnić stres po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja458
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 15 wrz 2020, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo. Jeszcze chciałam zapytać tak poza tematem o tą drugą palmę. Czy to Areka czy Chedora, bo jakoś nie potrafię ich rozróżnić :D


Kurcze kupiłam ją w Ikei jako Chamedora i cieszyłam się że to ta "łatwiejsza" :/ :) Mam nadzieję, że w przyszłości nie będzie sprawiać wielu problemów ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”