Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Reddaisy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 wrz 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Zastanawiam się, co zrobić z tymi pędami napowietrznymi. Czy przy przesadzanie starać się je wyjąć na powierzchnię, czy zostawić tak jak są, częściowo w ziemi, a częściowo zwinięte w donicy?
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Jak radzą eksperci starać się wyjąć. Sama nazwa wskazuje, że są napowietrzne.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Miałem kiedyś dużą monsterę też po dziadkach, to korzenie sobie szły swobodnie po podłodze przy ścianie.
Podłoże musi być przepuszczalne, na pewno nie sama ziemia a mieszanka ziemi i żwirku. Podlewasz wtedy gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi.
Stanowisko jasne przy oknie. W okresie jesienno-zimowym nawozisz raz w miesiącu nawozem do roślin zielonych. W sezonie co dwa tygodnie.
Jeśli Twój egzemplarz ma faktycznie 10 lat i taki mały wzrost to po prostu wskutek nieprawidłowej uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

W sprzedaży pojawiła się odmiana Monstera deliciosa 'Tauerii'. Podobno dorosła jest bardziej zwarta niż podstawowa (krótsze ogonki liściowe), ale uważam, że to i tak zawsze zależy od warunków uprawy i ilości sadzonek w doniczce, bo monstera lubi się wyciągać. Czy ktoś już ma i może potwierdzić jakieś różnice?
MonsterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 paź 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera - przesadzanie

Post »

Na wstępie cześć wszystkim, jestem tu nowy. :wit
A teraz do rzeczy. Wyhodowałem monsterę z małej sadzonki, ładnie rośnie, ale teraz pojawił się problem, bo główna łodyżka, która jest zakorzeniona jest bardzo cienka i roślinka musi być podpierana, a to pewnie dopiero początek bo jeszcze urośnie. Czy można by ją np uciąć w miejscu, które zaznaczyłem na zdjęciu, wsadzić do ziemi i jest duża szansa, że się ukorzeni, a nie zabiję roślinkę? Kiedy najlepiej to zrobić, pewnie na wiosnę? Jeśli ktoś z was robił coś podobnego to będę wdzięczny za podpowiedź. Fotka tutaj: https://imagizer.imageshack.com/img924/6395/ixL1QR.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Roślina rośnie raz, w nieprawidłowym podłożu, nie może sama ziemia tylko mieszanka ziemi i rozluźniacza, żwirek albo perlit. Druga sprawa wywal osłonkę i postaw doniczce na podstawce. Do korzeni musi docierać powietrze, a i prawdopodobnie na dnie osłonki zbiera się woda.
Cięcie wykonujemy na wiosnę, chociaż nie wiem czy bym na razie tak tego nie zostawił żeby monstera trochę podrosła a przywiązał ją na razie do palika kokosowego.

Wystarczy też jak przeczytasz wątek, do którego przeniosłem Twój post. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MonsterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 paź 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

OK, dzięki :)
Paulinaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 paź 2019, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera

Post »

Witam, proszę o poradę. Dostałam takiego kwiata, monstere, czy to monstera dziurawa? Czy to możliwe aby nie miała ona jeszcze dziur czy może to inna odmiana?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Poczytaj wątek, do którego przeniosłem Twój post, a następnym razem korzystaj z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Witam. Moja monstera została zaatakowana przez szkodniki. Młode pędy zasychają, zamieszczam zdjęcie. Co to za robaczki i czym je potraktować ? Pozdrawiam, Monika.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Wciornastki, kup Mospilan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reddaisy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 wrz 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Dzień dobry,
moja zakupiona w październiku Monstera potrzebowała już przesadzania. W wyniki czego mam nową sadzonkę. Czy mam to wsadzić już w ziemię, czy włożyć jeszcze do wody?
Obrazek

Obrazek
Jeżeli do ziemi,to jak duża , a raczej mała, ma być doniczka? Taka 10 cm wystarczy?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Możesz próbować wsadzić do podłoża, wielkość doniczki ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”