Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Millo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lut 2018, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Witam,

Czy to jest łodyga?Czemu nie jest zielona?
Obrazek
P.S.przepraszam,ale nie umiem obrócić zdjęcia
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Nie wiem czy to nie korzeń, może się mylę.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

To jest korzeń powietrzny. Monstery tak mają, wiele roślin je posiada,mogą być bardzo długie.
W uprawie domowej nawet osiągają 2 m. Są bardzo przydatne monsterom. Nie wolno ich przycinać.
Przeczytaj ten post viewtopic.php?p=4118407#p4118407


Zobacz np tutaj na zdjęciu naszego użytkownika teletubis
Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Millo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lut 2018, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Aha, to nie ładnie to wyglada..
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Witajcie,
mam zapytanie dotyczące monstery. Jesienią ktoś wywalił jedną roślinę na dwór, więc urwałam sobie kawałek gałązki i dałam do wody, aby się ukorzeniła. Niestety trzon zaczął powoli gnić, ale przy okazji zaczęła też puszczać korzonek. Po jakimś czasie pojawił się młody listek, ale trzon dalej wyglądał nieciekawie, ucięłam chorą tkankę i wszystko się zatrzymało - niestety listek zaczął usychać i została z niego sama łodyżka. Czy jest jakaś nadzieja, że coś z tego wyrośnie, bo widziałam, że nowe liście wyrastają ze starych, a ten ostatni liść się nie rozwinął, toteż łodyżka zatrzymała się w rozwoju i nie wiem jak mógłby z niej wyrosnąć kolejny młody liść. Może jest jakaś szansa na pojawienie się nowego rozgałęzienia z oczka czy raczej nie ma szansy?
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Cześć,

mam pytanie dotyczące Monstery sprzedawanej w szwedzkim sklepie meblowym. Zastanawiam się nad wyglądem tej rośliny (fragment zdj. poniżej).

Jestem świeży, ale moja Monstera wygląda zgoła inaczej - wyrasta z jednego kłącza, ma korzenie powietrzne, liście wyrastają jeden nad drugim, raczej nie równolegle.

Czy różnica w strukturze roślin wynika ze sposobu ich posadzenia? Jak osiągnąć ten pierwszy efekt - wielu łodyg rosnących gęsto i równolegle?

Obrazek

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Uwzględniając fakt, że roślina ta z czasem osiąga olbrzymie rozmiary, radziłbym sadzić pojedynczo. Żeby prowadzić prosto, trzeba po prostu przywiązać do palika (najlepiej kokosowego) i sukcesywnie do niego podwiązywać w miarę wzrostu rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Różnica polega na tym, że przedstawione sadzonki posadzone razem w jednej doniczce są bardzo młode i jeszcze nie wykszałciły typowych pedów. Jak najbardziej popieram sadzenie kilku roślin w donice, powiedzmy trzech, gdyż monstera wcale się nie rozgałęzia. Mam w en sposób posadzoną Monstera deliciosa variegata, przy czym jedna sadzonka jest wyraźnie większa a pozostałe trzy - mniejsze.
Obrazek

Moja zielonolistna, którą cechuje szybszy wzrost też rośnie w kupie, w sumie ma trzy pędy, każdy oczywiście z osobnej sadzonki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Ja z kolei miałem jedną ogromną i nie wyobrażam sobie trzymania w niej np. trzech. Jeśli ktoś ma mało miejsca, to lepszym rozwiązaniem jest posadzenie pojedynczo. Oczywiście na razie mogą rosnąć razem, ale lepiej liczyć się z tym, że kiedyś lepiej je rozsadzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Bardzo dziękuję za wasze odpowiedzi. @Iwona, imponujący i nietypowy okaz, podziwiam.
Na zdjęciu widzę, że i ty prowadzisz swoją Monsterę jak radził Norbert.

A czy umieszczenie kilku sadzonek w jednej doniczce może spowodować, że roślina będzie szukała miejsca bardziej w górę zamiast na szerokość? Wydaje mi się, że mój egzemplarz czuje przestrzeń wokół siebie i tak też rośnie. Nową sadzonkę chlałbym ukształtować inaczej.

Na co dzień mieszkam w bardzo małym mieszkaniu, tym bardziej chciałbym przynajmniej spróbować zapanować nad rośliną. Nie będę ukrywał, że bardzo podoba mi się ten efekt tropikalnego gąszczu, chciałbym możliwie jak najbardziej nasycić swoje mieszkanie zielenią rośliny, prowadząc ją pionowo w górę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Monstera rośnie do góry, jeśli nie przywiążesz do palika to będzie się kłaść. W naturze z reguły przyczepia się do drzewa i rośnie w góry przy pniu. Więc jeśli pośrodku nich dasz palik i je przywiążesz to będą rosły w górę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kharoy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 kwie 2018, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Planowałem rozmnożyć swoją roślinę (przez sadzonki wierzchołkowe w wodzie), jak w dyskusji https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... t=monstera. Natomiast w ubiegłym tygodniu Monstera wydała nowy, duży liść (zdj. poniżej). Czy jest już za późno na rozmnożenie i powinienem wstrzymać się do przyszłego marca? Co sądzicie o tej metodzie rozsady?

Obrazek

Dzięki jeszcze raz, za waszą pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Post »

Ale co ma wypuszczenie nowego liścia do rozmnożenia? I skąd wziąłeś informację, że tylko w marcu?
To jest roślina tropikalna i w zasadzie od wiosny do końca lata w naszym klimacie możesz swobodnie ciąć i rozmnażać. Podobnie wypuszczenie liścia nie ma żadnego znaczenia.
Możesz wsadzić zarówno do wody (tak u mnie była rozmnażana) albo do ukorzeniacza i do ziemi. Końcówkę pędu można posmarować wazeliną, nie będzie schnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”