Krasnokwiat Katarzyny(Scadoxus multiflorus subsp. katherinae (dawniej Haemanthus katharinae)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
orchis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lis 2006, o 15:12

Krasnokwiat Katarzyny(Scadoxus multiflorus subsp. katherinae (dawniej Haemanthus katharinae)

Post »

Obrazek
Foto:Nela



Uprawiam (od nasionka) w kilku doniczkach -Krasnokwiat

Obrazek

jednak ostatnie kwitnienie bylo w ubiegłym roku. Obecnie rośliny jakby nie mialy ochoty na rozwój. Albo sa w stadium zielonego kłacza albo w stadium nie w pełni rozwinętych lisci. Czy ktos jeszcze uprawia krasnokwiat bo chcialbym dowiedziec sie o jego doswiadczeniach.
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

"Krasnokwiat jest rośliną wytrzymałą i łatwo przystosowującą się. Najlepiej czuje się na słonecznym miejscu, gdzie można ją pozostawić w spokoju przez cały rok. Co prawda w okresie spoczynku zimą korzystniejsza jest temperatura 12-15 stopni niż normalna pokojowa, ale temperaturę pokojową roślina toleruje. W lecie nalezy krasnokwiat podlewać obficie, nawozić oszczędnie. Od połowy sierpnia podlewanie stopniowo ograniczać, aby roślina mogła odpocząć. Zimą podlewać bardzo niewiele , na tyle aby nie przesuszyć bryły korzeniowej."
Zacytowałam Ci Orchis fragment z książki "Mieszkamy wśród kwiatów". Sama nie mam krasnokwiatu, ale może Ci ten fragment pomoże w pielęgnacji tego kwiatuszka.

Pozdrawiam
Wiesia
Działka -- moje refugium...
orchis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lis 2006, o 15:12

Post »

Dzięki za szybki odzew. Fakt ze roslina wymaga okresu spoczynkowego jest mi znany ale bardziej mnie niepokoi to iz ten okres spoczynku sie przedluza a wegetacja albo wcale nie rusza (tak jest gdzie same klacze) albo po krotkim rozwoju natrzymala sie. W kazdym badz razie mowicie bym po prostu czekal.
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Znalazłam jeszcze coś na temat krasnokwiatu:

"Przesadzać krasnokwiat należy co rok, w marcu.
Jeśli roślina zawiązała nasiona, powinniśmy je zdjąć, przechować w suchym, ciepłym miejscu, a w kwietniu wysiać płytko w piaszczystą ziemię. Naczynia ustawiamy w słonecznym miejscu i ziemię podlewamy. Gdy pojawią się 2—3 liście, przesadzamy siewki pojedynczo do doniczek z żyzną ziemią. Młodych roślin nie zasuszamy, lecz trzymamy przez zimę w ogrzanym, widnym pokoju i obficie podlewamy. Po trzech latach powinny zakwitnąć. "

W tej publikacji jest nieco inaczej niż w poprzednio cytowanej. Wygląda na to, że krasnokwiat wyhodowany z nasienia kwitnie dopiero po trzech latach, a więc może Twoje jeszcze są za młode aby kwitnąć?? :)

Pozdrawiam
Działka -- moje refugium...
Awatar użytkownika
keera
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sty 2008, o 17:52
Lokalizacja: Kraków

Post »

Proszę jeśli ktoś zna nazwę tego kwiatu niech napisze.



Obrazek Obrazek

Kwiaty są intensywnie czerwone, nawet trochę jaskrawe jak na mój gust.

Pamiętam też ze moja mama zawsze na zimę go obcinała powyżej cebuli. i tak minimalnie podlewany był sobie do wiosny.

Przeszukałam już cały internet - bez rezultatu.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

To z pewnością krasnokwiat katarzyny.Hemantus
Znam go bo mam. :D
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Dzisiaj wsadziłam do nowej ziemi.Mam go od dwóch lat i nie wiem jak się nim opiekować.Raz czytam,że podlewać cały czas i utrzymywać zielone liście.W innym miejscu żeby zasuszyć.W zeszłym roku zasuszyłam,a w tym pomimo,że leciutko podlewałam nie utrzymał zielonych liści . Wszystkie zwiędły.Obcięłam co zostało ,a że miał jędrne korzenie kuż posadziłam do ziemi. Cebula dużo przez te dwa lata nie urosła i niestety nie rozmnożyła się. Mam jeszcze drugi krasnokwiat-biały. Ten rośnie jak szalony i pomimo braku wody liście ma cały czas zielone.
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

On się chyba nie mnoży z cebul, tylko z nasion. Miałem go kiedyś, mam teraz i nie przypominam sobie, by tworzył jakieś cebule potomne. Owoce i nasiona zawiązuje bez problemu, kiełkują też dobrze, tylko dochowanie rośliny do jakich takich rozmiarów trwa, oj, trwa...
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Post »

Mam identyczny :D Nawet wysokość czy liczba liści ta sama. Wygląda jak mój, serio:) Nie wiem jak mam z nim postępować. Rozmnaża się z cebul-sprawdzone. Jak wypuszcza nową i ma ona liście takie jak te na zdjęciu to stara cebula zamiera i liście jej żółkną. Młoda wyrasta jakby z tej starej i jak jest duża, to stara cebula zamiera.
Kwitł u mnie raz, tak jak nazdjęciu, bladoróżowo. Ponownie jednak nigdy nie zakwitł. Ostatnio postanowiłam go trochę potraktować jak amarylis, czyli zasuszyć. Nie podlewałam długo, a później po troszkę. stara cebula umarła, młodą wyjęłam, przesadziłam do świeżej ziemi, zobaczymy.
Widziałam kiedyś, na oknie u kogoś w domu, że był prowadzony jak amarylis. Jedna 'gałąź' jak ta z liśćmi, a obok druga i na niej kwiaty.
Nie wiem jakie błędy popełniam. Jak powinno się o niego zadbać?
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
Awatar użytkownika
Piuma
50p
50p
Posty: 77
Od: 1 lut 2007, o 21:19
Lokalizacja: kwiatowa dolinka Małopolska

Co to za kwiat? (krasnokwiat katarzyny)

Post »

U mojej mamy rośnie sobie taki oto kwiat, który został wyhodowany przeze mnie z nasionek. Nasionka dostałam od kogoś kto wiedział tylko tyle, że kwiat ładnie kwitnie. Nam nie dane było zobaczyć tych kwiatkow, no i nie wiemy jak się nazywa. Pomocy!!
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
MaJ@
100p
100p
Posty: 149
Od: 24 sty 2008, o 16:19
Lokalizacja: Tarnów

Post »

A dokładnie krasnokwiat katarzyny zaniedługo powinien ci wypuścic piękny kwiat.
Awatar użytkownika
Piuma
50p
50p
Posty: 77
Od: 1 lut 2007, o 21:19
Lokalizacja: kwiatowa dolinka Małopolska

Post »

w tego kwiatka to szczerze wątpię, bo krasnokwiat stoi u mamy już chyba z 4 lata :D
Awatar użytkownika
MaJ@
100p
100p
Posty: 149
Od: 24 sty 2008, o 16:19
Lokalizacja: Tarnów

Post »

No tak bo on musi być juz starszy aby zakwitł ja już bardzo długo poszukuje jego cebulki ale nigdzie nie ma miałam kiedyś taki i zakwitł mi i wypuścił listki przyszła znajoma i sie jej pytam czemu on wygląda tak źle zaczeły mu liscie usychać i powiedziałam mi że to jest roślinka jednoroczna i ją wyrzuciłam teraz bardzo tego żałuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”