Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kaholina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2018, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję ślicznie za radę. Myślisz, że powinnam spryskać wszystkie rośliny? Mam kilka odmian calathei stojących blisko siebie...a czy powinnam obciąć te liście z przebarwieniami czy zostawić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Liście zostaw, resztę roślin opryskaj profilaktycznie. Przędziorki potrafią się bardzo łatwo roznosić po innych roślinach, a kalatee bardzo lubią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wowewo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 sty 2018, o 23:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Calathea warscewiczii
Dzień dobry :)
Jestem świadoma trudności pielęgnacji (nie stoi na słońcu, nawilżacz powietrza jest itd) jednak cały czas coś się dzieje złego .. Na zdjęciach dobrze widać problemy. Dodam ze przed zakupieniem tej odmiany, walczyłam z przędziorkami na calathea Stromanthe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli pod liśćmi nie masz charakterystycznych białych kropek, które by wskazywały na obecność przędziorków, to jest efekt niewystarczająco wilgotnego powietrza. Nawilżacz elektryczny jedynie w pewnym stopniu podnosi wilgotność powietrza i jakieś drobne podsychanie krawędzi liści zawsze będzie się zdarzać, choć nie tak jakbyś w ogóle go używała. Z tego co widzę, ogólny stan rośliny jest jednak całkiem dobry.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Foitek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 cze 2018, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy ktoś z Was ma Calathea White Fusion? Jakie macie z nią doświadczenia?
jjdj

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jako, że mam 2 północne okna w mieszkaniu, zainwestowałem w marantowate. Rosną super, liście nie brązowieją (tylko Ctenanthe lubbersiana kupiłem z dwoma nekrotycznymi liśćmi), nawet dym z papierosów im nie przeszkadza. Dostają wodę destylowaną, bo w kranówka już po jednym gotowaniu osadza grubą warstwę kamienia w czajniku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
MrsSzyszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Chciałabym się zapytać, co może dolegać mojej Calanthei.
Od jakiegoś miesiąca kładzie boczne liście. Ma jeszcze trochę miejsca, liście są zdrowe, żadnych pasożytów. Pilnuję, aby gleba była cały czas wilgotna, woda nie ma jak stać w doniczce, bo przelatuje na dół.
Przyznaję, że zdarzyło mi się ją przesuszyć przez tydzień, może półtora i wtedy liście też trochę klapnęły, ale szybko odżyły i było wszystko w porządku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chciałabym jeszcze zapytać o tę historię :
Obrazek

Widziałam to wcześniej, miała tego więcej, ale już przeschły i myślałam, że to zalążki liści. Ale czyżby ona kwitła ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tydzień, półtora ją przesuszyłaś, to co ile ją normalnie podlewasz? Kiedy ją przesadzałaś? Z tego co widzę roślina potrzebuje większej doniczki. Co do ostatniego zdjęcia, tak to są kwiaty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrsSzyszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Staram się ją podlewać co 4-5 dni inaczej ziemia jest przesuszona, a liście opadają. Teraz trzymam ziemię lekko wilgotną. Kupiłam ją jesienią i wtedy też od razu przesadziłam do tej doniczki co jest teraz.
Czy przesadzenie do większej doniczki powinno rozwiązać problem ?
jjdj

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Skoro roślina kwitnie, to może opuszcza liście by kwiaty zapylaczom pokazać? A może te liście są stare i będą zrzucone, w końcu teraz jest czas intensywnego wzrostu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Biorąc pod uwagę wielkość rośliny, korzenie mogą być przerośnięte. Wyciągnij delikatnie z doniczki i zobacz jak to wygląda.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
leopold_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2018, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Drodzy uprawiacze pięknych roślin! ;)

Nie mogę sobie poradzić z kalateą. Coś ją zżera, ale nie wiem co :( Dopóki była w poprzednim mieszkaniu na południowym parapecie rosła pięknie, kwitła. Po przeprowadzce do domu pod lasem, gdzie mniej światła ma, zaczęła marnieć, a finalnie wygląda tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ma ktoś pomysł co jej jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przędziorki.
Kup Envidor lub Vertimec i zrób dwa, trzy opryski każdy w odstępie tygodnia czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”