Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Calathea kwitnąca budzi się do życia. Na razie tylko dwa kwiatki, ale to i tak mój sukces.

Obrazek

Obrazek

jak pisała parę stron wstecz, nie jest mi z nią łatwo. Duże liście musiałam jesienią usunąć, bo podsychały i zrobiły się brzydkie. Wyrosło jej dużo młodych liści i te są w większości ładne. Trzymam ją na podstawce z wodą (doniczka nie jest zanurzona). Stoi w kuchni, by miała więcej wilgoci. Dmucham i chucham na nią, bo to prezent. Zaczyna mi się odwdzięczać, ale skutecznie wyleczyłam się z posiadania kolejnej, takiej roślinki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Udało Ci się w warunkach domowych doprowadzić ją do kwitnienia? Podobno, żeby zakwitła trzeba sztucznie sterować światłem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja niczym nie steruję. Nie doświetlam. Stoją na parapecie północno- zachodnim. Nie wiem, czy kwiaty wyjdą do końca. Są tylko dwa, jak na razie. Prawda, pilnuję wody w podstawku i wilgotności podłoża. Nie zalewam, ale podłoże trzymam stale wilgotne, tak na palec. Będę fotografować postępy.

Tak myślę, że to calathea kwitnąca. Może dlatego wypuszcza kwiaty?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To jest calathea crocata i z literatury wynika, że żeby doczekać się kwiatów, trzeba ją nie doświetlać, ale zaciemniać (również od światła sztucznego) przez kilkanaście godzin dziennie przez jakiś czas w okresie jesienno-zimowym.
U mnie regularnie w okresie zimowym kwitnie calathea network bez żadnych zabiegów. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Myślę, Norbercie, że to zaciemnianie to tak samo z siebie wyszło. Kilkanaście godzin na dobę to pewnie nie było, ale stoi w kuchni zatem za wiele sztucznego światła nie ma. Naturalnego też średnio, bo to północna strona (w kącie parapetu), a jesień i zima wyjątkowo ponure były. Prawdę mówiąc, to nawet nie wiedziałam o tym zaciemnianiu. Nie doczytałam chyba :oops: Mam dwie książki o kwiatach, ale tej akurat roślinki w nich nie opisano. W necie tak jakoś ogólnie piszą. Z tego co napisałeś wnioskuję, że uprawiam ją tak na chybił - trafił. Poproszę o bardziej szczegółowe informacje o mojej kalatei. Gratuluję Ci sukcesów w uprawie :D
hrynek91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 mar 2018, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Mam pytanie co robię nie zle, ze liście mojej calathei wyglądają właśnie tak? Czy może to być przyczyna nadmiernego podlewania czy tez może w domu jest z zimno? Liście zraszam codziennie ewentualnie co dwa dni.
Obrazek


Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moim zdaniem za suche powietrze.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za suche powietrze, zraszanie nic nie pomoże. Żeby zapewnić roślinie właściwy poziom wilgotności powietrza trzeba zainwestować w nawilżacz elektryczny, który powinien być włączony przynajmniej kilkanaście godzin na dobę.
Oczywiście temperatura powietrza również ma znaczenie, kalatee są ciepłolubnymi roślinami, czyli powyżej 20 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
hrynek91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 mar 2018, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na okres zimowy roślina stała w odległości ok. 1,5 metra od kominka i myśle, że to też mogło się przyczynić do obecnego stanu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To nie zmienia niczego. Suche powietrze przecież krąży po całym pomieszczeniu....
Dla kalatei trzeba utrzymać stałą wilgotność powietrza na poziomie minimum 60%. Dlatego nawilżacz elektryczny to podstawa jeśli chcesz utrzymać tą roślinę w dobrej kondycji i w ogóle jeśli chcesz uprawiać większość roślin tropikalnych. Inaczej padnie prędzej czy później.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaholina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2018, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy ktoś wie co się dzieje z moją ukochaną roślinką? Na trzech liściach pojawiły się przebarwienia i przestały się one "modlić". Podpowiedzcie proszę jak mam ją ratować ;:174

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Sprawdź czy nie ma szkodników, zwłaszcza od spodniej strony liści
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kaholina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2018, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Są takie białe paproszki.. Wełnowiec to nie jest.. Zastanawiam się czy to nie przędziorki ale nigdzie pajęczynek nie widać..
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”