Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry :) czy ktoś może powiedzieć co może dolegac moim calathea ? Jedna ma problem z brązowieniem na brzegach. Ma też jednego żółtego małego liścia. A wcześniej już usunęłam małego żółtego :/ podłoże ma zawsze lekko wilgotne. W pokoju mam 50 stopni wilgotności, czasem nawet 60. Zraszam roslinki też dwa razy dziennie. Podlewam wszystkie woda odstana.
Co jakiś czas dodaję do wody biohumus.

Obrazek

Obrazek


A druga calathea rose jest doswietlana lampą, stoi na parapecie i rozwinęła piękne dwa nowe liście ale stracily piękna czerwoną barwę. Skąd taki problem ?


Obrazek

Od jakiegoś czasu mam wlaczony taki generator pary A na podlodze stoi donica z woda

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po 1. Nie spryskujemy roślin wodą. Nic nie daje, nie podniesiesz tym wilgotności powietrza, a za to istnieje duże prawdopodobieństwo załapania plam i infekcji grzybowej. Ponadto jest to szokiem dla rośliny, gdyż w warunkach domowych w przeciwieństwie do warunków naturalnych nie ma wystarczającej cyrkulacji powietrza. . Poza tym ideą podniesienia wilgotności powietrza nie jest zmoczenie rośliny, tylko wskutek działania nawilżacza powietrza, który tworzy mgiełkę w powietrzu. Oczywiście nie kierujemy strumienia pary bezpośrednio na roślinę tylko obok.
Ta podstawka wypełniona wilgotnym keramzytem pod tą C. Orbea nic również nie daje.
Po 2. Biohumus jest dobry do nawożenia jakichś ziółek, a nie do normalnych roślin które potrzebują znacznie wyższego stężenia podstawowych pierwiastków. Czyli tylko i wyłącznie nawóz mineralny.

Po 3. Rośliny sadzimy do normalnych doniczek i stawiamy na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a nie do takiego wynalazku z wkładem jak w Twoim przypadku.

Po 4. Podłoże musi być przepuszczalne, a na pewno nie jest. Do przesadzenia.

Po 5. Jasne stanowisko w pobliżu okna.

Co do trzeciej rośliny być może lampa jest powieszona zbyt nisko nad rośliną. Może być też tak, że rośliny o kolorowych liściach potrzebują nawozu o większej ilości potasu, jak nawozy do roślin kwitnących. Biohumus ma śladowe ilości składników mineralnych, więc to również może być przyczyną.

Polecam też lekturę tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Kupię więc nawóz mineralny. Czy powinnam na wszelki wypadek spryskać ją też jakimś środkiem grzybobójczym? Jeśli chodzi o podłoże to wydaje mi się że sadzilam ją w podłożu do roślin zielonych ale kupiłam perlit i mam korę do storczyków. Mogę więc wymieszać ziemię dodatkowo z tymi skladnikami ?

P.S mam też pałeczki grzybobojcze. Czy jest sens włożyć je do ziemi ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nigdy nie sadzimy roślin do samej ziemi. Zapamiętaj to na przyszłość.
Zawsze mieszamy z żwirkiem albo perlitem, można dodać kory albo podłoża do storczyków.

Do roślin o kolorowych liściach kup nawóz do roślin kwitnących.
Do tej C. Orbea, do roślin zielonych.

Natomiast z góry Cię uprzedzę, że w przypadku tej orbea ciężko będzie utrzymać liście bez ich obsychania. Przerabiałem ją dwa albo trzy razy. To roślina z dużymi liśćmi i potrzebuje stałej podwyższonej wilgotności powietrza powyżej około 60%, a i tak nie ma gwarancji, że w warunkach domowych będzie wyglądać i rosnąć jak w oranżerii.

Dobrze jak zrobisz jej profilaktyczny oprysk preparatem grzybobójczym, kup Topsin, pałeczki wywal. Podczas przesadzenia sprawdź stan korzeni. Co prawda te rośliny potrzebują stałego umiarkowanie wilgotnego podłoża, ale też można je zalać.

Edit: jeszcze dwie sprawy. Nasycenie koloru liści może się zmieniać wraz z upływem czasu od momentu ich rozwinięcia.
I drugie, po przesadzeniu odczekujesz z nawożeniem miesiąc, potem do wiosny raz w miesiącu. W okresie wegetacji co dwa tygodnie pełną dawką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
madzia12822
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 sty 2021, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam problem z moją stromanthe triostar. Przesadziłam ją w podłoże do palm zmieszane z perlitem, na dole doniczki wysypany jest keramzyt, bardzo długo stała z dala od światła dziennego, ale aktualnie przestawiłam ją jakiś metr od okna wschodniego. Czy te żółte przebarwienia na liściach to grzyb czy mogło to się stać od braku dostępu do światła? Jak ją uratować żeby była znowu piękna?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma odpływ, czy posadziłaś do osłonki bez niego? Czy wsadzona do osłonki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
madzia12822
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 sty 2021, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jest w doniczce z dziurami na spodzie, dodatkowo na dnie doniczki wysypałam keramzyt
Ostatnio zmieniony 13 sty 2021, o 21:37 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czyli po prostu zamiast stać na podstawce, doniczka "wisi" w tej instalacji.

Ok., żółknięcie liści może mieć wiele przyczyn. Są to np. obecność szkodników, sprawdziłaś dokładnie liście nic ba nich nie podejrzanego, zwłaszcza od spodu?
Druga opcja, zbyt suche powietrze, stąd widzę obeschnięte brzegi liści, jaką masz wilgotność powietrza? Ale z kolei obeschnięte fragmenty są takie jakby mokre, wtedy mogło by oznaczać przelanie.
Trzecia, niedożywienie - nieregularne nawożenie albo/i zbyt słabym nawozem.
Czwarta zbyt chłodne stanowisko, jaka jest temperatura w pobliżu rośliny? Nie wietrzyłaś pomieszczenia i chłodne powietrze nie leciało na roślinę?
Piąta, odchorowuje poprzednie nieprawidłowe stanowisko.

Jak często podlewasz? Utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże, nie przelewasz, nie przesuszasz zbytnio podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
madzia12822
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 sty 2021, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Właśnie lokatorów nie widzę, przeciągi to też nie to bo tak jak mówiłam przez większość czasu stała na prawdę daleko od okna i tam już liście zaczęły żółknąć.

Ja najbardziej się skłaniam ku przelaniu tylko nie wiem jak to ratować teraz. Nie podlewałam jej jakiś czas, przesadziłam w nową, suchą ziemie a to nadal postępuje.


Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu, drugi raz zwracam Ci uwagę/N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A w jakim stanie były korzenie? Robiłaś oprysk preparatem grzybobójczym?
Dobrze byłoby zrobić.
Poza tym roślina musi odchorować nieprawidłowe stanowisko, a obecny okres nie jest najlepszy pod kątem regeneracji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
madzia12822
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 sty 2021, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Robiłam oprysk, korzenie były okej, ale niestety nie widzę poprawy :( nie wiem za bardzo jak z nią postępować dalej. Podlewać normalnie? Nie nasili to grzyba? Z drugiej strony przesuszenie też nie da chyba nic dobrego
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak napisałem wyżej, okres jesienno-zimowy nie jest najlepszy pod względem regeneracji.
Odetnij ten żółknący liść. Nie możesz ograniczyć podlewania jeśli jak twierdzisz korzenie są w porządku.
Z drugiej strony to są żywe organizmy, nie zawsze się uda uratować po błędach uprawowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
madzia12822
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 sty 2021, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zdaje sobie sprawę z tego, że mogę już jej nie uratować niestety :(

czyli ucinać wszystkie żółte liście, te które będą żółknąć też ciąć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”