Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim w odległości 4 metry od okna to możesz sobie postawić sztuczne kwiatki. Ona potrzebuje światła! Postaw na parapet, o ile nie jest to południowa albo zachodnia wystawa.
Co do szkodników to są przędziorki. Kup Envidor, Nissorun albo Vertimec i zrób przynajmniej dwa opryski, drugi po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
shikie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 cze 2019, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, dziękuję! Pokój wydaje się bardzo jasny i nie zdawałam sobie sprawy, że kwiaty w takiej odległości będą miały za mało światła, ale po przeczytaniu wątku już wszystko jasne i szukam nowego miejsca. Dziękuję za pomoc!
pracus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam taki problem z moją Calatheą, że - ale to dosłownie, jak w wojsku - zamykają się, żółkną i giną kolejne liście, jeden po drugim. Teraz zostało ledwie ok. 10 z bardzo bujnej rośliny. Ostatnio przesadziłem ją do właściwszej ziemi, zabrałem z klatki schodowej do domu, pod okno w korytarzu (niebezpośrednie światło). Natomiast w jej życiu nic się nie zmieniło - dalej w tym samym tempie, jeden po drugim giną kolejne liście.

Czy to jest jakiś typowy objaw? Przy przesadzaniu nie widziałem żadnej zgnilizny na korzeniach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak nie pada bezpośrednio światło? To jak roślina ma prawidłowo się rozwijać? Parapet okna, o ile nie jest południowa albo zachodnia wystawa - patrz wcześniejsze posty.
Sprawdzałeś pod kątem szkodników?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, mam problem z moją calathea (stromanta) triostar. Kupiłam ja tydzień temu i od tamtej pory jej stan się pogarsza. Wiem że może dochodzić do siebie po przyjściu w nowe miejsce ale to chyba coś więcej. Jej liście głównie to u dołu żółkną, nowy jeszcze nie rozwinięty liść wysycha od góry) inne zaczynają dziwnie się falować (nie zawijają się, bardzie wyglądają jak pokarbowane). Dodam jeszcze że dziś gdy go podawałam z ziemi zaczęły uciekać małe czarne zajączki, zauważyłam ich co najmniej 5 :( co to może być, proszę o pomoc bo zależy mi na tym żeby kwiatek ładnie rósł, z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku.
Sprawdź czy pod liśćmi nie ma białych punkcików.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie ma żadnych białych kropek, jutro ją przesadze chociaż boję się tego bo wiem że te kwiaty źle to znoszą:(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie w okresie wiosenno - letnim. A bardziej szkodliwe jest trzymanie w podłożu produkcyjnym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok w takim razie zrobię tak jak radzisz, dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie kupiłam też calathea warsewiczi rozumiem że ja też mam przesadzić i to do takiego samego podłoża jak triostar? A czy na dnia donica robić drenaż czy wystarczy taka ziemia jak polecasz? Z tym kwiatkiem też jest nie najlepiej, żółkną liście Ale mam nadzieję że to kwestia akimatyzacji:) jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Każdą roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Drenaż z keramzytu oczywiście możesz dodać.
Pamiętaj, że kalatee wymagają podwyższonej stałej wilgotności powietrza, najlepiej powyżej ok. 60%. Nie uzyskasz tego spryskując liście, wskazany nawilżacz elektryczny. Inaczej po jakimś czasie będą schnąć końcówki liści, a roślina będzie słabiej rosła. W ogóle ciężko utrzymać wygląd tych roślin jak tuż po zakupie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam jeszcze pewnie troszkę głupie pytanie Ale jeśli chodzi o ten żwirek, który mam dodać do nowej ziemi to czy ta jest jakiś specjalny żwirek do kwiatków czy taki dla kotów też może być?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Do żadnych kotów.
Żwirek kwarcowy do kupienia w sklepie akwarystycznym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, dziękuję i przepraszam za głupie pytanie :) sama się z siebie śmieje:)

-- 28 cze 2019, o 20:40 --

A jeśli chodzi o te pajaczki to czy nie trzeba spryskać czymś korzeni ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”