Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgodnie z załączoną ulotką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mikcho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 sty 2020, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kalatea- żółte liście

Post »

Cześć Wszystkim ;)
Mam od niedawna w domu kalateę, której od kilku dni żółknie jeden z liści.
Nie wiem jaka może być tego przyczyna :/ Staram się o roślinę dbać, podlewać regularnie i spryskiwać wodą.
Link do zdjęcia:
https://photos.app.goo.gl/55VEBaiVZ4t8TEXC6
Z góry dziękuję za pomoc ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na tym forum przed założeniem nowego wątku korzystamy z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów. Post przeniosłem do istniejącego wątku i zapraszam do lektury.

Wrzuć zdjęcie całej rośliny, bo to nie jest chyba calathea, a Difenbachia. Wtedy zapraszam tutaj:
viewtopic.php?f=19&t=11127&hilit=Difenbachia
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Martina_231
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2020, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, mam problem z moja calathea. Po kupnie przesadziłam ja do mieszanki ziemi uniwersalnej, kwaśnego torfu i perlitu. Kupiona ponad miesiąc temu, na początku pięknie podnosiła na noc wszystkie liscie. Przelałam ją, więc szybko wyjęłam ja z doniczki i zmieniłam ziemię na suchą. Utrzymuje wysoką wilgotność w pomieszczeniu. Do tej pory stała dodatkowo w wielkiej misce z keranzytem w wodzie. Nawilżacz działa całą dobę. Mimo wszystko liscie są stale oklapnięte a łodygi pochylone w bok. Czy mogę jej jakoś pomóc?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za ciemne stanowisko - za daleko od okna. Postaw na parapecie albo w jego pobliżu.

Stała w misce z keramzytem w wodzie
Czy dolna część doniczki była w wodzie zanurzona?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Martina_231
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2020, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie dotykała lustra wody, doniczką stała na podstawce
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Generalnie ta kalatea źle nie wygląda, po prostu daj jej więcej światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Martina_231
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2020, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, w takim razie od jutra postawię ją w pobliżu okna :)
Puderniczka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lut 2020, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy ktoś wie co to i jak się tego pozbyć? https://imageshack.com/i/pnrvyr3bj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zrób zdjęcia całej rośliny i spodniej części liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Cybermucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lut 2020, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dobry wieczór. Potrzebuję pilnej pomocy w sprawie mojej Stromante Triostar. Jej liście od spodu zaczęły blednąć. Nie są tak bordowe jak kiedyś. Nowe wyrastające też wychodzą blade. Dodatkowo usychające brzegi liścia. Pod spodem liści zauważyłam malutkie białe kropeczki - czytałam tu na forum, że to przędziorki. Jutro chcę kupić jakiś preparat na to robactwo, na razie przetarłam delikatnie liście wodą... Co powinnam kupić, żeby to zwalczyć i czy przesadzić potem/przed tym roślinkę? Boję się, że dostanie szoku w taką porę. Obok mam dwie sadzonki odcięte z tej głównej, które zostały rozsadzone ok. pół roku temu i ładnie rosły, ale w obu przypadkach nowy liść również ma blady spód i boję się, że zostały wszystkie zaatakowane... Czy inną przyczyną może być przelanie rośliny i przez to gnicie korzeni?

Triostar stoi u na ziemi ok. 2m od zachodniego okna balkonowego, podlewane dosyć często wodą przegotowaną (choć mam na mieszkaniu bardzo twardą i nie wiem czy to wystarczy), ok. co 2-3dni, jak lekko przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Ziemia do palm (w składzie torf wysoki, agrosil i perlit), na dnie osłonki keramzyt. Obok w odl. 2m nawilżacz ewaporacyjny utrzymujący wilgotność min. 60% (w trakcie świąt nie działał i mogło wtedy trochę oddziaływać na roślinę, bo bez włączonego nawilżacza w mieszkaniu jest ok. 40%).

pod linkiem zdjęcia rodziny Triostar:
https://www.fotosik.pl/u/Triostar/album/2533953

Będę wdzięczna za rady i pomoc :)

Monika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Błędy, błędy, błędy...

Po 1. Oczywiście, że za często podlewasz, Stromanthe nie jest rośliną bagienną! Utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie może być zalane.
Po 2. Zbyt zbite podłoże - posadzone do samej ziemi bez uprzedniego wymieszania z rozluźniaczem.
Po 3. Zdecydowanie za daleko od okna - przestaw bliżej okna.
Po 4. Za twarda woda, co widać po osadzie na łodygach. Musisz pomyśleć o filtracji, względnie poszukać innych metod zmiękczania wody.

Jeśli chodzi o przędziorki, to Sanium, Floramite albo Vertimec. Niemniej szkodników aż tak dużo nie widać, przede wszystkim problem leży po stronie zbyt częstego podlewania oraz nieprawidłowego podłoża oraz stanowiska.
Dobrze by było przesadzić do nowego podłoża sprawdzając przy okazji stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Cybermucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lut 2020, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, ctenanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję.
Rozumiem.
Do tej pory roslinka sie dobrze rozwijala w tym miejscu, od strony poludniowej tez dochodzi slonce, w kwietniu jak stala na parapecie zachodnim na 7pietrze to marniala, wtedy czytalam ze jest raczej cieniolubna dlatego ja przestawilam i odżyła. Czy ze wzgledu na zime powinnam jednak dac ja na parapet? Podlewac zatem jak wierzchnia warstwa calkowicie wyschnie? Planuje przesadzic do doniczki z podstawka. Czy konieczne bedzie wysypanie keramzytu na dno? Jakie proporcje ziemi do rozluzniacza? 2:1? Co najlepiej zastosowac jako rozluzniacz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”