Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Witam!
Chcę posadzić cztery pnie juk (najwyższy 1,30 m, najniższy 0,50 m, które są z pióropuszami i mam pytanie : czy to musi być duża donica? W tej chwili te juki są po dwie w dwóch doniczkach małych, pieniek rośnie obok pieńka i ładnie rosną.Wyglada na to, że jukki maja mały system korzeniowy choć pisze w internecie, że raczej duży.
Ela
scoobydooya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lip 2014, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

raflezja pisze:Nawet jeśli odejdą, to Ty zostań. Czeka Cię jeszcze wiele spełnionych ukorzeniań.

Pęd, który odcięłaś i wsadziłaś do wody a potem do ziemi najprawdopodobniej był już gnilnie zainfekowany.
Czasami nawet w pełni zdrowe pędy nie ukorzenią się i już, innym razem zrobią to z łatwością.
Może woda jest naładowana złą energią? :wink:

Niektórzy polecają do ukorzeniania przegotowaną, inni mineralną niegazowaną, ważne, aby była bez zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Ja na dno naczynia z sadzonkami daję drobny węgiel drzewny, taki do grilla.

Jeśli chcesz odmłodzić roślinę, to wystarczy przyciąć, a "słabowite długie pióropusze" wyrzucić. I cel zostanie osiągnięty.
Nie poddałam się... Mój pęd tak długo przycinałam i umieszczałam od nowa w wodzie, aż w końcu to on się poddał i przycięty praktycznie pod same liście wreszcie puścił korzonek :heja :heja

Co do draceny ze słabowitymi pióropuszami - zaryzykowałam i ją pociachałam na drobne... Żaden z "kikutów" nie dał rady i wszystkie pogniły i poszły do kosza ;:145 Pomimo,że w sumie dracena była zdrowa. Dały radę tylko pióropusze i puściły piękne korzonki ;:138 Chyba nawet mogę je już posadzić ale poczekam jeszcze troszkę aby korzonki jeszcze podrosły..
Dziękuję za wsparcie duchowe :D
PATI_182
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2014, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pkręcona dracena

Post »

Obrazek
Witam, mam problem z draceną która ma 15 lat i jest strasznie pokręcona. Poza tym na liście na końcach usychają. chciałabym ją jakoś przyciąć, ale nie wiem jak się do tego zabrać i czy w ogóle można jeszcze coś z nią zrobić. zauważyłam, że wypuszcza już chyba korzenie na pinkach tam gdzie ma liście i jakieś zaczątki listków nowych widać. Proszę o pomoc.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pokręcona dracena

Post »

W kwestii przycinania zapraszam do przeczytania tego wątku: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =19&t=3428 :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PATI_182
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2014, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pokręcona dracena

Post »

Witam, po głębszym zapoznaniu się z wątkiem na temat odmładzania dracen znam już odpowiedzi na moje pytania, dziękuje i pozdrawiam wszystkich , którzy się do tego przyczynili zamieszczając tam przydatne dla mnie informacje :)
Awatar użytkownika
krzysiek74
50p
50p
Posty: 55
Od: 22 kwie 2009, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Yuka - jak odmłodzić

Post »

Mam kilka suchych liści yuki.Czy mogę je odciąć i nie zaszkodzę pozostałym?
Forza Viola per sempre!
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Oczywiście, że możesz.Mam nadzieję, ze nie sa to liście wierzchołkowe przy stożku wzrostu, tylko stare na samym dole.
Tylko nie odrywaj nasad liści od łodygi, jeśli nie masz wprawy, odetnij tylko. Potem nasady liści roślina może, ale nie musi zasuszyć.
swordfish
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 paź 2014, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Serdecznie witam i od razu przechodzę do rzeczy. Nie zakładałem nowego wątku, sądząc, że dopisanie pod tym pędzie odpowiednie.
Mam 2 juki, jedną dość wysoką i drugą mniejszą, na których wychodowały się bardzo długie pędy z których wyrastają liście i przestały tym samym być ładne -- pędy poszły w stronę podłogi. Czy można to obciąć licząc na ponowne wypuszczenie liści na krótszych pędach? Wspomóżcie wiedzą. Niestety nie mogę załączyć zdjęć z powodu trudności technicznych.

pozdrawiam
M
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Można, z kilkanaście cm poniżej liści i do wody z węglem drzewnym po osuszeniu brzegu. A to co zostaje w doniczce albo zasmarować węglem drzewnym, albo jakimś funabenem albo zwyczajnie stearyną ze świecy aby się nie psuło.
Ale nie jest to najlepszy moment na takie operacje. Wg mojego prywatnego zdania najlepsza na takie akcje jest wiosna :D
swordfish
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 paź 2014, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

OK, ale z tego co zostanie na pniu nie wyrosną już liście? Liczyłem na poprawę wyglądu tej juki, ale jak po obcięciu nie wyrosną, to zostanie goły pień :(
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Odrosną zdecydowanie :) ja tnę swoje juki od jakoś 10 lat i mam już ładną kolekcję coraz gęściejszych drzewek. A kilkanaście poszło w świat. Cięłam rok temu na wiosnę a w przyszłym roku chyba znów je ostrzygę :D Dobrze im to robi o ile dobrze się zabezpieczy pnie przed zamieraniem. Dwa razy mi się to niestety zdarzyło.
swordfish
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 paź 2014, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Przepraszam ale nie rozumiem. Jeśli obetnę pióropusz i zostawię kikucik przy pniu, który potem muszę zabezpieczyć pastą, węglem lub woskiem, to z czego wyrośnie kolejny pióropusz? Mam ich teraz około 10 z wierzchołka łodygi ale są na bardzo długich "łodygach" i opadły ku ziemi, co wygląda kiepsko, stąd moja chęć obcięcia jak najbliżej pnia i oczekiwania że wyrosną nowe blisko pnia... :)
Możesz mi to jeszcze raz objaśnić? dziękuję serdecznie i sorki za niezrozumienie :oops:
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juki, draceny i inne-problemy z odmładzaniem i rozmnażaniem.

Post »

Nizej wyrośnie :) chyba, że utniesz to przy samym rozgałęzieniu czy po ziemi. Jeśli zostanie pieniek to z tego pieńka powinno pójść od jednego do nawet kilku kiełków pióropuszy.
To nie jest tak, że liście rosną w miejscu cięcia.
ta fotka pochodzi ze strony http://interiorplanters.co.uk
http://interiorplanters.co.uk/yukka.jpg
Przyjrzyj się gdzie pojawiły się liscie :)

Nie zamieszczamy zdjęć nie swojego autorstwa. Informacja o źródle niczego nie zmienia/norbert76
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”