Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamioculcas - problem z liśćmi

Post »

Hejka :D Mam problem z moim zamiokulkasem. Brązowieją mu listki, znaczy najpierw żółkną potem brązowieją. I to najczęściej na młodych listkach. Nie podlewam go już od dwóch tygodni, bo chyba ostatnio był przelany, ale zraszam go co drugi dzień tak delikatnie. Doniczkę ma ciasną i nie wiem już co robić. Mam cztery te okazy i dzieje się tak tylko na dwóch. Te plamy ani nie śmierdzą ani nie są wodnite, pomocy. ;:223


Obrazek

Obrazek


Zmoderowano
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamioculcas - problem z liśćmi

Post »

Zacznij od lektury tego wątku oraz tego: viewtopic.php?f=19&t=85171&hilit=Zamiokulkas , na pewno były podobne przypadki.
Jeśli był przelany, to samo ograniczenie podlewania nie rozwiąże problemu. Trzeba zajrzeć w korzenie, jeśli ma ciasno trzeba przesadzić do nowego podłoża - mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirku albo agroperlitu.
Nie patrz na inne egzemplarze, jeden drugiemu nierówny.


Ps. Nie ma takich roślin jak "kulkasek", a wyłącznie "zamiokulkas" (post zmoderowałem) i takiego nazewnictwa proszę tutaj używać. Druga sprawa, proszę ograniczać liczbę emotek, zwłaszcza że zdania kończymy kropką, a nie tymi pierwszymi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Ciasne doniczki dla zamiokulkasów są wskazane, zraszanie niespecjalnie. To rośliny, które naprawdę lepiej rosną, gdy się o nich "zapomina". Swojego podlewam co parę tygodni nawet w sezonie letnim i to raczej na zasadzie chlapnięcia odrobiną wody niż przemyślanego podlewania i nawożenia. U Twojego te żółknące liście to prawdopodobnie pokłosie przelania.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Warto doprecyzować co oznacza "ciasna doniczka", jeśli chodzi o zamiokulkasy. Ciasna, czyli używamy przy przesadzaniu ciut większej doniczki, ale przesadzamy wtedy kiedy korzenie całkowicie ją wypełnią. Zamiokulkas jak każda roślina wymaga okresowego przesadzenia, choćby po to, żeby wymienić podłoże, zwłaszcza wtedy jeśli po zakupie nie zoatanie przesadzone z podłoża produkcyjnego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Swojego ostatnio przesadzałam w 2015 i raczej nie będzie potrzeby ruszania wiosną.

B.
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Może i tym zraszaniem pogorszyłam jego stan. :( No nic, poczekam i zobaczę, co mu się będzie działo. Dziękuję za informację. :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Tutaj nie ma co czekać tylko zajrzeć w korzenie, bo jeśli są uszkodzone to może wdać się albo już się wdała choroba grzybowa, a wtedy może być ciężko uratować roślinę. W jakim rośnie podłożu? W samej ziemi, przesadzałaś po zakupie? Jeśli rośnie w samej ziemi albo nie przesadzałaś, to koniecznie trzeba przesadzić do nowego przepuszczalnego podłoża jaki napisałem wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Korzenie są ok, po zakupie były przesadzone do uniwersalnej ziemi. Doniczki mają ciasne, nie podlewam ich już od prawie miesiąca. Nie sądzę, że to wina podłoża, latem chyba za bardzo mnie ponosiło z podlewaniem i przesadziłam po prostu. Jeszcze co drugi dzień je zraszałam. Wszystko zaczęło się właśnie od tego. Jeden już trochę wyzdrowiał, bo nie żółkną liście i nie brązowieją, także jest nadzieja. Drugi ma się jeszcze nie najlepiej, ale najważniejsze, że nie jest gorzej.
Dziękuję wszystkim za porady :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Właśnie podłoże nie tylko w przypadku zamiokulkasa jest bardzo istotne. Nie można posadzić do samej ziemi, bo zbija się w jedną bryłę i do korzeni nie dociera powietrze, a do mieszanki ziemi - najlepiej do sukulentów i żwirku.
Podłoże to jeden bardzo istotnych czynników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zamiokulkas Raven - problem brązowych liści

Post »

Witam,
Piszę z prośbą o pomoc w identyfikacji problemu. Posiadam ZZ Raven, czyli ciemnawą wersję Zamiokulkasa. Od około 2 tygodni zaczął brązowieć jeden pęd, wraz z liściami poczynając od dołu. Na chwię obecną praktyznie wszystkie liście z tego pędu uschły i opadły.
Dziś zauważyłem, iż kolejny pęd pobrązowiał i ewidentnie przechodzi podobną przemianę.
Czy może ktoś spotkał się z takim problemem ZZ Raven'a? Czytałem różne wątki, ale nie mogę zidentyfikować problemu. Dodam tylko, iż roślina była przesadzona zaraz po kupnie (1.5 miesiąca temu), w miks ziemi dla sukulentów + perlit.
Pozdrawiam,

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Stanowisko i podlewanie.

Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki na górze strony przed założeniem nowego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
keric
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 cze 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Co do stanowiska stoi z dala od okna na południowej stronie, a podlewam go ok. raz na dwa tygodnie (gdy ziemia przeschnie).
Czytałem na angielskim forum że możliwe są okresy przejściowe (tryb uśpienia zimowego). Czy w ten sposób by się ono mogło objawiać?
Czy może grzyb, infekcja? Warto sprawdzić korzenie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

Podłoże, podlewanie ok. Raczej nie tu tkwi problem.
To mi wygląda na infekcję grzybiczą, załapaną najprawdopodobniej przed zakupem albo zostały uszkodzone korzenie podczas przesadzania - podlewałeś po nim?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”