Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
stefanka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Czołnowska/Puławy

Zamiokulkas (zamioculcas) - problem z liśćmi

Post »

mam pytanie co do mojego zamioculacasa od pewnego czasu zaczyna wypuszczać nowe liście, właśnie wyrósł mu drugi ale jednocześnie inne liście robią sie brązowe i opadają i w końcu muszę ucinać stare łodygi :( czy u was tez sie tak dzieje? czy to normalne? bo mimo ze wyrastają piękne nowe łodygi to nie chciałabym zeby te stare obumierały
a tutaj jego zdjęcie
Obrazek
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: zamioculcas

Post »

ja też tak miałam i wkońcu go wydałam ale teraz znowu się w takiej roślince zakochałam i kupiłam nową ,mam nadzieje z z tą będzie dobrze
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: zamioculcas

Post »

Chyba nie powinny opadać wszystkie liście, bo widuje się okazy z dużą ilością liści. Mój rośnie u mnie dopiero 2 miesiące i na razie nic nie stracił. Ma w sumie 2 listki.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: zamioculcas

Post »

Było by normalne - gdyby tych liści było ok. 10. "Czegoś" mu brakuje. Być może ziemia jest bardzo wyjałowiona lub jest w niej za dużo np. torfu. Ze zdjęcia nie można tego określić. Także nic nie piszesz o tym gdzie stoi, jak często podlewasz czy dajesz nawóz/y/ itp. Zamiokulkasy, choć nie lubią zbyt mocnego podlewania, lubią mieć dobrą jakościowo ziemię (mimo, że powinna być zmieszana z piaskiem). Tu bym upatrywał przyczyny słabego wzrostu.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
stefanka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Czołnowska/Puławy

Re: zamioculcas

Post »

Podlewam raz na tydzień czasem zdarza sie rzadziej ale nie duzo bo wiem ze nie lubia zbyt dużo wody, natomiast nie używam żadnych nawozów i może to w tym problem...i czekam do wiosny żeby go przesadzić to wtedy zmienie mu ziemie bo już dawno nie był przesadzany.
Stoi w zacienionym miejscu,a co do nawozów co polecacie?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: zamioculcas

Post »

Jestem przekonany, że przesadzenie go "obudzi". Ziemię dobrze jest "rozcieńczyć" piaskiem (może być gliniasty z piaskownicy - ale czysty): 4:1 lub nawet 3:1. Z tym zacienionym miejscem to też tak do końca nie jest dobrze - byle by to nie było zupełnie ciemne miejsce (mój. np. stoi pod oknem na podłodze). Także nie stosuję nawozów mineralnych. Ot, tak raz na "ruski rok" podleję biohumusem lub resztką wody (z nawozem) po podlaniu storczyków. A liście ma na 90 cm.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: zamioculcas

Post »

ja dostałem ok 3 miesiące temu w donice ok 40cm i wypuszcza teraz na raz 11 liści ale starych nie traci
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: zamioculcas

Post »

No proszę... Było go Stefance a i reszcie przecież, w tym mnie - pokazać...
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
stefanka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Czołnowska/Puławy

Re: zamioculcas

Post »

Pewnie... chętnie go zobaczymy:)
a co do tego mojego to mam wielką ochotę już go przesadzić bo szkoda mi go, a teraz jest na etapie wypuszczania liścia a widzę zaczynają kolejne sie pojawiać i pewnie znów będzie tak ze jednego wypuści i jeden stary obumrze:(
ale chyba muszę poczekać do wiosny z tym przesadzaniem?
stefanka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 sty 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Czołnowska/Puławy

Re: zamioculcas

Post »

A jeszcze co do zamioculcasów to ciekawi mnie to że moja bratowa tez ma ten kwiatek a zupełnie inaczej wygląda bo ma mnóstwo liści nie wysokich wręcz małych w porównaniu do moich ale tych łodyg jest mnóstwo i ciągle wypuszcza nowe, czy to jakaś inna odmiana?
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: zamioculcas

Post »

Poczekaj przynajmniej do połowy lutego. Zamiokulkasy podobno nie lubią za dużych doniczek.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Jelonek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 sty 2010, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zamioculcas - problem z liśćmi

Post »

Witam,

Dostaliśmy miesiąc temu taką oto roślinę. Zupełnie nie mam pojęcia jak się nazywa oraz jak ją pielęgnować.Szukałem na forum ale niestety nie znalazłem. Stoi daleko od okna, raczej w ciemnym miejscu, ziemia jest wilgotna, a jej liście usychają jak widać na zdjęciach. Jest szansa ją uratować?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
Reva
500p
500p
Posty: 837
Od: 11 gru 2009, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: co to za roślina i jak jej pomóc?

Post »

Zamiokulkas-zamioculcas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”