Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
jjdj

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Kąpiel w wodzie o temperaturze 51°C zabija szkodniki i jest bezpieczna dla rośliny. Ewentualnie opryski olejami jak neem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Bierzesz pędzelek, moczysz w oleju albo spirytusie i smarujesz po liściach. Odczekujesz dzień i zbierasz tarczniki/miseczniki szczoteczką (do zębów). Powinno pomóc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mam taką doniczkę z laurami - 24 sztuk, nie rozgałęzionych. Kupione jakoś na początku marca w markecie, cały czas stoją w domu - parapet północny, kilka razy pobrałam liście w celach kulinarnych. Przesadzać czy nie, po ile w doniczkę, jaka ziemia, wynosić na dwór czy nie? Na liściach jest kurz.

Obrazek Obrazek
Asia
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

norbert76 pisze:Bierzesz pędzelek, moczysz w oleju albo spirytusie i smarujesz po liściach. Odczekujesz dzień i zbierasz tarczniki/miseczniki szczoteczką (do zębów). Powinno pomóc.
Ten sposób mi się podoba. Rozumiem, że po zalążkach listków na szczycie roślinki też? Nie zaszkodzi?
jjdj

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Najpierw wypróbuj to na 1-2 liściach, żeby wiedzieć jak roślina zareaguje. Nie ryzykuj życia całej rośliny.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ja przywiozłam swojego z Chorwacji (wyrwałam malutki odrost z korzeniem), ziemię też wytachałam. Czytałam, że jeszcze za wcześnie na wystawianie, temperatura nie może spaść poniżej 8 st. choć mi to nie pasuje, bo przecież w takiej Chorwacji to są to drzewa rosnące na zewnątrz. Ja swojego spryskuję co jakiś czas odstaną wodę i ma wiele zawiązków liście. Ja mam tylko jeden taki pęd, chciałabym go rozkrzewić, ale to podobno niemożliwe....
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Rozprawy z tarcznikami, współczuję też je miałam. Uporczywe są, ręczne ściąganie daje tylko czasowe efekty. Ostatecznie moje oba laury spryskałam decisem i to wielokrotnie, i mam spokój. Oczywiście nie zrywam liści w celach kulinarnych. Można to robić dopiero po kwarantannie.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Na razie umyłam spirytusem i zobaczę za kilka dni. Jak trzeba będzie to będzie chemia. Mój jest na razie nie duży, więc listków na razie nie obrywam. Chyba, że dzięki temu by się rozkrzewił.
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Laur, wawrzyn szlachetny

Post »

Łukasz Kozub pisze:Zdjęcia roślin przedstawiają laurowiśnię (Prunus laurocerasuss)- o które w Anglii czy w Holandii mówi się "laur" i stosuje się ją na żywopłoty. Jest to zimozielona odmiana czeremchy z Płw. Bałkańskiego i liście wytrzymują ok -25C...
Nie ma nic wspólnego z prawdziwym śródziemnomorskim laurem, wawrzynem (Laurus nobilis), który wytrzymuje najwyżej -12 C i u nas może rosnąć jedynie jako roślina doniczkowa.
Nie mieszajmy więc w tym wątku tych dwóch roślin.

Pozdr

Łukasz
Dziwi mnie że ta informacja w dalszej dyskusji nie jest brana pod uwagę. Liście laura mają charakterystyczny zapach i po tym najłatwiej go rozpoznać.
Pozdrawiam ! Bolek
ikciwad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 cze 2017, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam,
i mojego wawrzyna coś dopadło. Po pierwsze - bardzo się "poci" :wink: tzn. liście pokrywają się lepkim "czymś" co wygląda jak spadź:
https://naforum.zapodaj.net/1b530e7c2e18.jpg.html
Przez dotychczasowy(w tym roku) okres wegetacyjny - mikroskopijne przyrosty
Obrazy spodnich części liści:
https://naforum.zapodaj.net/c32eeeeb5e15.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/0cf30e1de76a.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/dae479f12906.jpg.html
Co jest nie tak z tą rośliną? A że jest - to widać.
jjdj

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Misecznik, czy może tarcznik. Przedwczoraj znalazłem to paskudztwo na swoim laurze. Oprysk insektycydem systemicznym wykonany.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Laur (Wawrzyn szlachetny) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Przedstawiam mój liść laurowy

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”