Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
karmipro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 sie 2018, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Witam, wiele lat ma Cycasa ale od dwóch lat mam problemy z uprawą.
Cycas wypuszcza nowe liście i przed ich całkowitym rozwojem zaczynają obumierać.
Dzieje się tak już drugi raz z rzędu. Na zdjęciach są liście które wypuścił dwa miesiące temu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Napisz coś o podlewaniu, nawożeniu, kiedy przesadzałeś, jakie ma stanowisko - wystawę?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karmipro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 sie 2018, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Podlewam raczej rzadko, co 10-14 dni, ustawiony jest blisko okien na południowej stronie, ale nie bezpośrednio na słońcu.
Latem opryskuję liście wodą. Dwa razy w roku daję nawóz do roślin zielonych. Latem wystawiam go na dwór w tym roku wystawiłem go w maju ale jak się zaczęły upały to wrócił do domu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

No więc, takie błędy:
1. Za rzadko podlewasz, w sezonie utrzymujesz podłoże umiarkowanie wilgotne. Liście zaczęły wysychać z niedoboru wody. Nawet sukulenty podlewasz obficie w tym okresie, a co dopiero mówiąc o sagowcu... i to jeszcze w okresie upałów.
2. Za rzadko nawozisz, sagowca w sezonie dajesz nawozu co dwa, góra trzy tygodnie.
3. Sagowce bardzo dobrze rosną w sezonie na zewnątrz, gdzie mają dużo słońca. Zrobiłeś błąd zabierając do domu.
4. Nie ma potrzeby spryskiwania liści - jest to całkowicie zbędne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karmipro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 sie 2018, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za rady. czy mam go wystawić na dwór do końca lata?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Tak, tylko teraz stopniowo przyzwyczajaj do słońca, na razie możesz wystawić w lekko zacienione stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Mam to samo co "obialob" i sądzę, że nie jest to wynikiem braku światła. U mnie stoi blisko południowego okna, a więc światła mo sporo. Myślę, że w moim przypadku jest przenawożenie. Na wiosnę przesadziłam dodając nawozu kurzego w granulkach i pewnie za dużo. Lodygi są z trzy razy dłuższe niż wcześniejsze. I co ja mam teraz zrobić? Uciąć je. Cycasa przesadzić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Twój sagowiec ma jednak za mało światła, gdyż dopływ zostaje ograniczony przez firankę i zasłony. Sagowce latem powinny rosnąć na zewnątrz, wtedy ich pokrój powinien być prawidłowy.
W tej sytuacji wystarczy wystawić do jesieni na zewnątrz, a w okresie jesienno-zimowym chłodniejsze stanowisko, najlepiej nie więcej niż 12 - 15 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Nie wiedziałam, że aż tyle słońca potrzebuje. Idę wynosić go do ogrodu. Najpierw pod klona. A może do szklarni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Wpierw do półcienia, a potem przez jakieś 2 tygodnie stopniowo przyzwyczajaj do słońca, wydłużając czas wystawienia w godzinach południowych, czyli gdzieś między ok. 11 -14, 15-tą. Jak się w pełni zaaklimatyzuje możesz g9 trzymać do pierwszych przymrozków, a potem wstawić do chłodnego pomieszczenia. I na wiosnę po przymrozkach możesz wystawić na zewnątrz i podobnie stopniowo przyzwyczajasz do słońca.
Liście oczywiście się nie zmniejszą, ale nie powinny wtedy radykalnie bardziej się powiększyć.
Natomiast kolejna partia liści powinna już być prawidłowej wielkości do wieku sagowca.
Pamiętaj, że im bardziej słoneczne i cieplejsze stanowisko tym podlewasz obficiej, w okresie jesienno-zimowym z kolei ograniczasz podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Czy te "wyrośnięte" liście uciąć? One i tak obeschnięte.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

One nie są obeschnięte, tak z początku tylko wyglądają, powinny się normalnie rozwinąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kinga9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 lut 2019, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Witam i tu :lol:
mam cykasa prawie dwa lata , nie wypuścił żadnego nowego liścia, choć na moje oko troszkę urósł. Wiem teraz, że to moja wina gdyż nie dałam go na balkon żeby sobie korzystał ze słonka, którego jest tu pod dostatkiem - trudno, czasu nie cofne ..Cała zimę był śliczny i zielony. Korzonki zaczęły wychodzić z pod spodu doniczki więc postanowiłam go przesadzić (miesiąc temu) no i się zaczęło. ... pożółkł biedak choć jego liście nie są suche ... podczas przesadzania byłam bardzo delikatna aby nie naruszyć korzeni. Czy on doznał jakiegoś szoku ?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”