Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mówię o tym liściu cycas wygląda ok. :D
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Post »

uf, ulżyło mi:-) dzięki wielkie!!! pozdrawiam
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Uważam że cycas ma za mokrą ziemię, za suche powietrze i za wysoką temp. w okresie powegetacyjnym. Zmniejsz mu ilość wody dawanej do podlewania a zwiększ zraszanie i przestaw do jasnego ale chłodniejszego pomieszczenia. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Poczytaj tutaj o uprawie a co do młodych listków jak poczytasz to zapewnij im miejsce jasne ale nie bezpośrednio w promieniach słońca a także zraszaj go codziennie. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz go przesadzić do plastiku nawet teraz ale ostrożnie a co do ziemi w linku jaki Ci wcześniej podałem jest w jaką ziemię należy posadzić, wymieszaj ją pół na pół. :D
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Znowu ja

Post »

to znowu ja z moim cycasem ;-)

zastanawiam sie czy nie powinnam go przesadzić - ziemie ma strasznie zbitą, jak kamień i popękaną - jak go podlewam to woda przelatuje przez tą ziemię jak przez sitko i wszystko ląduje w podstawce :/ nie przesadzałam go od zakupu. dodam ze kupiłam go w ... castoramie... byl najladniejszy ze wszystkich tamtejszych cycasow, reszta była zupełnie żółta. ostatnio wyjelam go z doniczki - cała ziemia wyszla razem z bryłą korzeniową. zastanawiam sie jak przsadzić cycasa do nowej ziemi bez tej starej, żeby nie uszkodzić mu korzeni. drugi liść też mu zaczyna zółknąć i obawiam sie ze jest to własnie efekt strasznie twardej ziemii, w której korzenie nie mają sie jak rozwijać. jest to możliwe?
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz zrobić zdjęcie i go pokazać, jeśli zdecydujesz sie na przesadzenie poczytaj w dziale encyklopedie o wymaganiach ziemi jaką powinien mieć a jak wyjmiesz z doniczki lekko obkrusz tą starą ziemię(możesz ją lekko zwilżyć przed przesadzaniem) wtedy nie uszkodzisz korzeni, pamiętaj że cycas lubi jak ma ciasnawą doniczkę czyli może być ona w średnicy większa o dosłownie średnicę orzecha z którego wyrastają liście dla przykłady jeśli orzech ma 4 cm średnicy powinien rosnąć w doniczce o średnicy 8 cm. :D
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Zdjęcia

Post »

Mój cycas wygląda tak jak na zdjęciu Obrazek Obrazek
na zdjęciu tez widać jego ziemie - zupełna skorupka z wierzchu. Obrazek Obrazek

da sie coś z nim zrobić? czy przesadzenie pomoże?
dziękuje
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Myślę że nie jest tak źle zrób tak jak opisałem w poście wcześniej z tym że daj go w taką samą rozmiarowo doniczkę lub w tą co w niej rósł, jak obkruszysz trochę tej skorupiastej ziemi akurat uzupełnisz jej brak świeżą ziemią. :D
Mucha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 paź 2007, o 22:51

Post »

Dziękuje :-)
skubana :-)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pomieszaj trochę gliny z zwykłym piaskiem i domieszaj do ziemi(glina może być taka z podwórka piasek też tylko piasek wyparz w piekarniku a glinę wykopuj w miarę głęboko tak z głębokości chociaż szpadla ewentualnie jak jest bardzo twardo to z pół szpadla) :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Może być również żwirek. :D
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę, że większość pokazanych tu sagowców jest przesuszona, szczególnie te stojące na parapecie i przy kaloryferze.
Ziemi jest mało i zbija się w skorupę.

Długie liście, jak w przypadku rośliny stojącej na stole, wynikają z braku światła.
Dlatego, gdy pojawią się nowe liście należy im zapewnić mu maksymalną ilość światła i nie obracać doniczki, dopóki nie skończy rosnąć.
(niestety, gdy jest ich 4-5 wszystkie "chcą" do światła)

Sagowce owszem lubią czasem mieć sucho, ale lepsza jest stale lekko wilgotna ziemia.
Dobrze byłoby im dawać większe doniczki, niż te w których zazwyczaj się je męczy.

Mam nadzieję, że nikogo nie urażę moimi zaleceniami, ale mam kilka sporych cycasów revoluta i kilkadziesiąt sadzonek innych gatunków sagowców i myślę, że sprowadzanie warunków uprawy do małej doniczki i mocnego suszenia podłoża niezbyt im służy.

Zachęcam do wystawiania tych roślin na zewnątrz.
Wiadomo, w przypadku delikatniejszych liści uformowanych w domu może dojść do poparzenia, ale można je wystawić w miejsce, gdzie bezpośrednie słońce sięga tylko przez kilka godzin dziennie.

Pozdrawiam
Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”