Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

No to mnie zaskoczyłeś. ;:oj Skoro roślina jest w okresie kwitnienia, to takich roślin się nie przesadza. Czytałam, że dopiero po zimowaniu, jak bulwa zacznie kiełkować, to należy przesadzić. Rośnie w produkcyjnej doniczce ? 12 cm.
Czy po przesadzeniu trzeba coś obciąć, czy przesadzać suchą i kiedy podlać.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Przesadzić tak, by nie naruszyć bryły korzeniowej. Najlepiej doniczkę, w której jest roślina obsypać ziemia w nowej, by powstał dokładne taki sam dołek. Włożyć palce pod liście, obrócić roślinę do góry doniczką, zdjąć doniczkę produkcyjna i włożyć z ziemią do przygotowanej nowej. Ziemia powinna byc nieco wilgotna, by nie obsypywała się.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

@kaarol
Wielkie dzięki za uratowanie życia mojej roślince. ;:167 ;:196
Zaraz wzięłam się za przesadzanie. Z wyjęciem rośliny z doniczki nie było problemu, bo sam zbity kokon wypadł. Nie dziwię się, że biedaczka nie miała siły rosnąć. Dziś mija tydzień od przesadzenia, pąki rosną i żaden nie odpadł. ;:215
Roślinka szczęśliwa jak również i ja. :tan
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Oby tak dalej :D . A posadziłaś liść w nową doniczkę? Warto, bo kolor piękny.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Nie sadziłam, bo to moja nowa przygoda z tą rośliną i muszę najpierw nauczyć się, jak z nią postępować i czy przezimuje. Zresztą nie mam też miejsca na nowe rośliny, a ta jest naprawdę okazałym egzemplarzem, ma chyba z 50 pąków.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Kupione w sklepie zwykle nie wytwarzają bulwy i roślina po prostu ginie. Żeby roślinę mieć dłużej, trzeba ukorzenić liść, wtedy wytworzy się bulwa, która przezimuje i ruszy na wiosnę. Można wetknąć ogonek liścia w tę doniczkę, w której rośnie cała roślina, lub w kubek po śmietanie czy jogurcie. Rośliny są produkowane tak, by się sprzedały, a co później to zmartwienie kupującego. Jak uschnie, to lepiej dla producenta, bo trzeba kupić nową :shock: .
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Chyba moja radość była przedwczesna, bo z moją syningią dzieje się znów coś złego.
Po przesadzeniu rozkwitło 10 ogromnych kwiatów. Obecne kwiaty są mniejsze i więdną na drugi dzień. Na domiar złego duże, już wybarwione pąki też więdną i odpadają. Zauważyłam też plamy na liściach. Czy ona jest po prostu jakaś chora, czy to moje błędy
w uprawie. Może ją przenawoziłam, bo podlewałam nawozem do kwitnących pelargonii, albo przelałam, bo liście więdły po trzech dniach.
Pomóżcie proszę, bo jestem bezradna. ;:145

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Najpewniej przedobrzone z nawożeniem i podlewaniem. Jak raz dostała nawozu i świeżą ziemię, wystarczy na sezon. Gloksynie nie są tak żarłoczne jak pelargonia czy surfinia, gdzie jest mało ziemi i mnóstwo pędów i liści. Trzeba cierpliwie czekać z podlewaniem, aż ziemia przeschnie na wierzchu. Pewnym zabezpieczeniem przed zalaniem, tak na przyszłość, jest wysoka doniczka i podlewanie w podstawkę.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Dziękuję, czy ona już jest na stracenie :?:
Teraz wygląda dokładnie tak jak przed przesadzeniem, pąki robią się brązowe i więdną.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Trochę przechoruje i powinna normalnie rosnąć. Zawsze głodówka jest lepsza niż przekarmienie czy zalanie, trzeba dać roślinie spokojnie rosnąć. Cierpliwie hodować, rośliny dużo zniosą.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Kupowałem bulwki po 3 zł chyba w lutym. Teraz już powoli przekwitają. Zacząłem rozmnażanie z liści. Siedzą w wodzie już 2 tydzień i na razie nie ma korzeni. Ciotka żony tak rozmnażała i sam mam od niej jedną roślinkę. W wodzie z łodyżki od liścia zwisał korzonek, a na nim mała bulwka. Widocznie muszę jeszcze poczekać.
Odmiana Tigrina Red ale w rzeczywistości to jest różowy.
Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Marconi_exe pisze:Zacząłem rozmnażanie z liści. Siedzą w wodzie już 2 tydzień i na razie nie ma korzeni
Ja chcę posadzić listek bezpośrednio w ziemi, może będzie szybciej - muszę jednak poczekać, aż roślina się trochę zregeneruje.
Pozdrawiam:)
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Ukorzenianie liści trwa długo. Rok temu dostałam listki - też w czerwcu. Dopiero teraz- równo rok- sadzonki mają pąki. Ukorzeniałam w perlicie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”