Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Rozumiem, przeczytałam, co napisałaś. Ale sama wiem, że często rośliny, które osłaniałam łatwiej, od tych zahartowanych w słońcu, ulegają poparzeniu - wystarczało trochę nieuwagi. Jeśli to nie słońce, a jakaś choroba grzybowa, to ja się na tym nie znam. Jednak jeśli dotyczyłoby to moich gloksyń, to wolałabym obciąć liście, niż pryskać chemią w domu - przecież i tak całą "górę" w końcu wyrzucamy. Zresztą choroby grzybowe w tym wypadku są groźne, jeśli dotyczą bulwy, to ona ma być zdrowa, obserwuj ogonki liści, czy nie gniją, podlewaj od dołu i ciesz się, że kwitną. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie :D
Moje kwitną tak:

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Spokrewniona z gloksynią Gloximannia She's dancing. Pierwsze kwitnienie i pierwszy kwiat. Nie mogłam sobie odmówić, żeby go uwiecznić :)
Obrazek
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Wybór może należeć do mnie. Jeśli dostaje takie rady to się do nich zastosuję. Jest to moja pierwsza przygoda z tym kwiatem . Liście które miałam po plamkowane to wywaliłam. Gloksynia mi okwitła z wszyskich kwiatków, wygląda aktualnie bardzo "ubogo". Stoi na parapecie, raz mi spadła ale złapałam ją w locie, dwa razy mi spadła roleta na nią i połamała piękne kwiatuszki, a te co pookwitały to zerwałam kwiatki. :) Myślałam czy jej dać nawóz (mam zamiar kupić do kwiatów kwitnących), nie wiem czy ona już nie będzie "odpoczywać", bo na pewno ma taki okres czasu.
Czyli wyglądają tak :
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zmoderowano - nie piszemy wielkimi literami/mod.
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Moje, choć większe, zaczynają wyglądać podobnie. Ponieważ u mnie syningie trzymam latem na parapecie, który zimą zajmują sadzonki pelargonii, to teraz muszę je tak "poprowadzić" żeby na 15 października zwolniły miejsce. Dostaną jeszcze ciut nawozu, ale bez azotu i coraz mniej wody, aż przestanę podlewać całkiem. Potem zaschną liście, to co zostanie nad ziemią, obetnę i doniczka z bulwą powędruje do ciemnego i chłodnego garażu do szafki. Gdy zimą zacznie się budzić (pojawią się listki) przesadzę i zacznę podlewać. Robię tak już od wielu lat, u mnie się sprawdza, ale może ktoś robi to lepiej? :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

A to moja roślinka :D
Obrazek

Obrazek
mardar2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lis 2014, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Witam w kolejnym roku...Tak wygląda w dniu dzisiejszym jedna z moich gloksynii wychodowana z listka od pewnej Gosi.Kolor czerwony pełny-przesliczna.Przetrwała w temp pokojowej 22 stopnie,podlewana jak inne rośliny.Reszta malutkich bulwek gloksynii ukorzenionych w lato z listków padła przez zimę.Cieszę się że ta jedna nie ,,wyleciała,,. A ,i jeszcze przezimował listek Prince Albert - ale nic więcej zielonego nie wypuścił.
Do Maćka13 - czy to gloksynia ze sklepu cz z własnej bulwki??Czy to pełna odmiana?

Obrazek

Obrazek

---21 lut 2018, o 17:11---

Obrazek

Obrazek

Obrazek
To jest Prince Albert kwitnący w zeszłym roku.
Proszę zerknąć na jego zawijasy pod kielichem.
Inne gloksynie tak nie miały.


Zmoderowano - to nie jest sekcja ofert oraz korzystamy z opcji edytuj - regulamin/mod.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Gloksynię mam z marketu została wzięta na ,,odratowanie" bo była w marnym stanie. Niestety nie wiem jaka to odmiana.


---21 lut 2018, o 20:11 ---

Będe próbował na zapas ją ukorzenić. Wiecie, który sposób ukorzeniania jest skuteczniejszy w wodzie czy od razu do ziemi? Chodzi mi tu o listek.
Tomson+G
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 mar 2018, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Cześc jestem tu nowy i chciałbym pochwalić sie moimi gloksyniami a jak zakwitną to pokaże kwitnienia
Obrazek
To jest moja nowa tegoroczna niedawno posadzona niby ma być fioletowa



Obrazek

Obrazek
A to moja zeszłoroczna gloksynia jest piekna i czerwona
A tu jej zdjęcie z końca kwietnia

Obrazek
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Dzisiaj kupiłam dwie bulwki gloksynii Kaiser Wilhelm, spodobała mi się fotka na opakowaniu, posadzę i zobaczę czy wyrośnie mi to co na etykiecie :wink:
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

I ja zaczynam przygodę z gloksyniami. Na razie czekam aż bulwa wypuści liście. I chociaż widać zaczątki liści to jakoś bardzo wolno się rozwijają.
Pozdrawiam
Agneska
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Witam, mam gloksynie od chyba dwóch lat. Po przekwitnięciu, na liściach tworzą się jakieś brunatne plamy i usychają. Nie powstają nowe kwiaty,jakieś małe pojedyncze listki próbują wykiełkować, ale bez większych rezultatów. Jedynym sposobem jest drastyczne ucięcie wszystkiego co znajduje się ponad ziemią i po obeschnięciu wymiana ziemi i ponowne zasadzenie. Wtedy po kilku tygodniach ponownie pojawiają się młode łodyżki i roślina bujnie odrasta. Zrobiłam tak dwukrotnie.

Czy w ten sposób roślina zasycha i po odpadnięciu kwiatów nie pojawiają się nowe, tak jak np. jest to u fiołków? Zastanawiam się czy doniczka o średnicy 12cm jest wystarczająca, ponieważ gdy roślina bujnie się rozrasta (z reguły 2 łodyżki), to korzenie wydostają się od jej spodu. Czy przesadzenie jej do większej doniczki może spowodować dalszy, ciągły rozwój rośliny?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Aktualnie kwitną:

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Witam! Jakoś wiosną kupiłam strasznie marną, przecenioną gloksynię. Całe lato stała w ogrodzie, w zadaszonym miejscu, niedawno zabrałam ją do domu. Chyba od dwóch miesięcy ma pąki, ale jeszcze bardzo zwinięte. Wytworzyła kilka odnóżek, które mają po 4-6 liści. Zastanawiam się czy oderwać te odnóżki i ukorzenić, czy poczekać do wiosny. Proszę o radę :)
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”