Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Dzisiaj kupiłam dwie bulwki gloksynii Kaiser Wilhelm, spodobała mi się fotka na opakowaniu, posadzę i zobaczę czy wyrośnie mi to co na etykiecie :wink:
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

I ja zaczynam przygodę z gloksyniami. Na razie czekam aż bulwa wypuści liście. I chociaż widać zaczątki liści to jakoś bardzo wolno się rozwijają.
Pozdrawiam
Agneska
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Witam, mam gloksynie od chyba dwóch lat. Po przekwitnięciu, na liściach tworzą się jakieś brunatne plamy i usychają. Nie powstają nowe kwiaty,jakieś małe pojedyncze listki próbują wykiełkować, ale bez większych rezultatów. Jedynym sposobem jest drastyczne ucięcie wszystkiego co znajduje się ponad ziemią i po obeschnięciu wymiana ziemi i ponowne zasadzenie. Wtedy po kilku tygodniach ponownie pojawiają się młode łodyżki i roślina bujnie odrasta. Zrobiłam tak dwukrotnie.

Czy w ten sposób roślina zasycha i po odpadnięciu kwiatów nie pojawiają się nowe, tak jak np. jest to u fiołków? Zastanawiam się czy doniczka o średnicy 12cm jest wystarczająca, ponieważ gdy roślina bujnie się rozrasta (z reguły 2 łodyżki), to korzenie wydostają się od jej spodu. Czy przesadzenie jej do większej doniczki może spowodować dalszy, ciągły rozwój rośliny?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Aktualnie kwitną:

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Witam! Jakoś wiosną kupiłam strasznie marną, przecenioną gloksynię. Całe lato stała w ogrodzie, w zadaszonym miejscu, niedawno zabrałam ją do domu. Chyba od dwóch miesięcy ma pąki, ale jeszcze bardzo zwinięte. Wytworzyła kilka odnóżek, które mają po 4-6 liści. Zastanawiam się czy oderwać te odnóżki i ukorzenić, czy poczekać do wiosny. Proszę o radę :)
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Emilia jak twoja gloksynia ? Ja też dzisiaj kupiłam taka bidulkę . Teraz zagłębiam się w temacie . Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Wczoraj kupiłam holenderską Sinningię i na fiszce są oznaczenia, które wprowadziły mnie w błąd.
Czytam, że należy podlewać ją 2-3 razy w tygodniu, a nawozić 1/tydz. Czy naprawdę tak rzadkie podlewanie i nawożenie przyczyni się do rozwinięcia pąków. Obecnie ma jeden przekwitnięty kwiatek i mnóstwo pąków.
Jakie są Wasze doświadczenia, proszę o opinie.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

2-3 razy zupełnie wystarczy, gloksynia nie znosi zalania, z brakiem wody sobie radzi. Ja podlewam od dołu, jak ziemia z wierzchu przeschnie. Teraz nie ma upałów, ziemia szybko nie wysycha.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Być może źle się wyraziłam - Czytam w necie, że należy podlewać ją 2-3 razy w tygodniu, a nawozić 1/tydz. Fiszka wskazuje na co innego.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Częstotliwość podlewana zależy od wielu czynników, temperatury, nasłonecznienia, wielkości doniczki. Nie ma uniwersalnej reguły, trzeba patrzeć, czy nie jest za wilgotno. Od nadmiaru wilgoci łatwo butwieje, a zanim uschnie widać, ze jest zwiędnięta czy poszarzała. Lepiej, jak jest za sucho, niz za mokro w doniczce.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Podlałam ją zaraz po zakupie, ponieważ jedyny kwiatek który miała, był klapnięty. Nie wiem czy był zwiędnięty, czy przekwitł - proszę ocenić. Teraz czekam, aż przeschnie podłoże, zwłaszcza że zimno i ponuro. Dziękuję za porady. ;:167

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 247
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Soczysty kolor. Wygląda na uszkodzonego transportem, bo liście dobrze się prezentują. Dopóki liście są sprężyste w dotyku, maja turgor, nie trzeba podlewać. Można od razu posadzić jednego, bo kupione zwykle nie maja bulwy.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Kwiatek ewidentnie jest już przekwitnięty. Co do podlewania ? przyznam szczerze, że ja swoim gloksyniom co tydzień wsadzam paluch w glebę. Jak jest mokra ? nie podlewam i czekam następny tydzień. Jak jest sucha ? podlewam do przelania. Nigdy nie podlewam częściej niż raz w tygodniu. Co roku pięknie kwitną.

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”