Płaskla, łosie rogi (Platycerium) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

W jakiej ziemi trzymacie swoje łośki? Macie specjalną mieszankę?
Na poprzedniej stronie pokazywałam moje platycerium po zakupie, jednak słabo sobie z nim radzę i boję się, że je zmarnuję :cry:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Ja sie tu naczytałam przestróg i swoich nie przesadziłam po zakupie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

A ja od razu przesadziłem (jak w zasadzie w przypadku innych zakupionych roślin) jeszcze w tym samym dniu i jak na razie ma się dobrze. Użyłem głównie podłoża do storczyków z bardzo małym dodatkiem ziemi do paproci.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Z moich długoletnich obserwacji wynika, że łosie rogi nie są aż tak delikatne jak się pisze ;)
U mnie zabieg przesadzania polegał jedynie na podsypaniu zwykłą korą, aby roślina bardziej wystawała z doniczki (bez zamiany ziemi)
Dodatkowo (o czym pisałem) zrobiłem otwory w bokach doniczek w celu lepszego przewiewu i kontroli wilgotności podłoża.
Od tamtego czasu roślin nie przesadzam, nie zmieniam doniczek (a roślinki mają sie dobrze :) ) z tego co kojarzę rozkładające się liście płonne tworzą swego rodzaju podłoże zbierające wodę.(większa roślina utworzyła już koronę, w czasie podlewania poprzez zamaczanie doniczki zwilżam także tą koronę poprzez wlewanie tam wody/spryskiwanie)
Myślę że skład podłoża zaproponowany przez Norberta jest jak najbardziej odpowiedni ;)
dagg A co się dzieje z rośliną? Może to nie sprawa podłoża, a innego czynnika :D
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Po jakimś czasie od zakupu chciałam mojemu platycerium zrobić dobrze i rozluźnić trochę podłoże, wymieszać właśnie trochę z korą od storczyków. Nie wiedziałam, że ta roślina ma tak delikatne, cieniutkie korzenie. W efekcie podsypałam na dół doniczki luźniejszego podłoża. Moja rośliina składa składa się tak jakby z kilku sadzonek w jednej doniczce i dwie z nich straciły sporo turgoru, liście są coraz bardziej smętne, boję się, że będzie im za mokro, a z drugiej strony, roślina nie prezentuje się najlepiej na chwilę obecną..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Ja w zasadzie nie ruszałem mocno korzeni, tylko delikatnie rozruszyłem bryłę korzeniowa i z brzegu trochę odsypałem ziemi.

Wrzuć zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

U mnie zabieg przesadzania polegał jedynie na podsypaniu zwykłą korą, aby roślina bardziej wystawała z doniczki (bez zamiany ziemi)
norbert76 pisze:Ja w zasadzie nie ruszałem mocno korzeni, tylko delikatnie rozruszyłem bryłę korzeniowa i z brzegu trochę odsypałem ziemi.
Czyli właściwie nie przesadziliście, tylko przełożyliście do nowej doniczki.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Ogólnie bierze się to z faktu, że paprocie mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, więc jakakolwiek głębsza interwencja wiąże się z rozerwaniem bryły korzeniowej. Uwzględniając niezbyt korzystną porę roku, postanowiłem po prostu zrobić to możliwie najdelikatniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gogolewm
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 paź 2016, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Hej! Niedawno kupiłam łosie rogi i widziałam na wielu zagranicznych stronach że powinno się je wieszać na desce cedrowej lub kawałku kory (tak jak występują w naturze). Czy ktoś z was praktykuje taką uprawę Platycerium i ma jakieś wskazówki jak przymocować roślinę do deski/kory? Widziałam że trzeba ją otulić mchem i przymocować do deski za pomocą druta ogrodniczego ale trochę boję się że uszkodzę roślinę.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

onectica możliwe, nie wgłębiałem się w definicje :;230 Nie wszystkim roślinom odpowiada mocna interwencja w system korzeniowy przy zmianie doniczki :D
dagg Co tam z Twoją rośliną? Może na chwilę obecną nie wygląda najlepiej też ze względu na obecną porę roku. Chociaż turgor powinien być zachowany w przypadku tego gatunku. Liście mogą zwisać, jednak raczej ciągle powinny być sztywne.
Utrata turgoru może świadczyć zarówno o zbyt rzadkim podlewaniu, ale także o zbyt częstym, w efekcie czego korzenie uległy redukcji.
Jakie warunki ma Twoja płaskla? Światło/podlewanie itd. No i czekamy na zdjęcie ;)

gogolewm Nie widziałem, aby na tym forum ktoś praktykował taką uprawę płaskli. O takie rady chyba będzie trzeba się udać na zagraniczne fora ;) Taka zmiana warunków wiąże się z ryzykiem. W PL w ogrodach botanicznych, które miałem okazję odwiedzić, nie widziałem łosich rogów uprawianych w ten sposób, raczej obserwowałem te rośliny uprawiane w doniczkach lub koszyczkach.
Ale co do przymocowania to albo drut ogrodniczy/ z izolacją. Ostatnio widziałem patent z pociętą pończochą w przypadku storczyków ;)
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

We Wrocławiu w OB tak jakoś wiszą.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Jak będę miał okazję, o z chęcią się tam wybiorę, przy okazji też pewnie zwiedzę znów zoo :D
A z okazji, że słońce ładnie świeci, to znów was zamęczę zdjęciami. Pod dużym egzemplarzem, jest ten mniejszy, któremu musiałem zmienić stanowisko. Na starym miał za mało słońca.
Obrazek

Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Płaskla, łosie rogi (Platycerium )- pielęgnacja, uprawa

Post »

Łukasz, dzięki za pamięć. Byłam z synkiem w spzitalu, wrzucę zdjęcie jutro lub w poniedziałek :)
W moim odczuciu do części rośliny nie docierała woda, dlatego połowa liści zaczęła zwisać, podczas gdy główna sadzonka wygląda dalej ok. Potem trochę "nadrabiałam", ale roślina nie odzyskała turgoru. Teraz biję się po rekach i staram nie przelać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”