Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Witam, to jak jest z tą chamedorą? Powinna być w cieniu półcieniu,jak to jest napisane na jakiejś tam stronie czy w miejscu widnym/słonecznym? Moje chamedory stoją i tu i tu.. piszecie że to najłatwiejsza w uprawie palma, jednak najłatwiejsza wg mnie to feniks :) chamedory mi jakby podsychały, jedna ma jakieś brązowe plamy,w starym domu stała na okapie kuchennym bez słońca(kuchnia zachodnio-północna) gdzie było jej super, teraz stoi w pokoju poludniowym na stole, po inwazji ziemiórek,przesadzeniu do ziemi dla palm itd wygląda tak , nie wiem dlaczego te brązowe plamy no i wychodzący liść też jest brązowy :/
Obrazek

Obrazek

Druga przesadzona to ziemi o odczynie 5.5-6.5 pH stoi w północnym pokoju , suche liście poobcinałam ale też wypuściła nowe takie z plamami :/

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

To zależy, typowa chamedora elegans preferuje stanowisko bez słońca, ale musi mieć światło. Inne, jak np seifrizii preferuje słońce.

Teraz, czy Twoja chamedora rośnie w doniczce z odpływem? Czy podłoże to osobno wymieszana mieszanka ziemi do palm i żwirku? Czy pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża przed kolejnym podlaniem?
W jakiej odległości stoją od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Wiec tak w doniczkach są odpływy, pozwalam ziemi przeschnąć, ziemia nie jest wymieszana ze żwirkiem ale jest wg mnie przepuszczalna. Przędziorków nie zauważyłam. Walczyłam z ziemiórkami kilka miesiecy temu,czy te plamy możliwe że przez chemię? Czy może przenawożenie? W północnym pokoju 2 m od okna,w południowym tez coś około tego. Wiec nie są to poparzenia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

No tak, stanowisko zwłaszcza w północnym pokoju do poprawy. Zapamiętaj, przy tej wystawie tylko parapet wchodzi w grę.
Oczywiście palma może być osłabiona chemią, ale ten młody liść to po prostu gnije. Odetnij go i dobrze by było, żeby infekcja grzybowa nie weszła głębiej w roślinę, a zwłaszcza do stożka wzrostu.

Jasne przebarwienia mogą być z niedożywienia, ale nie tylko z braku nawożenia, ale również z przenawożenia. Do tego może dojść nie tylko, gdy nawozisz przekraczając zalecaną dawkę, ale również wtedy gdy podlewasz zbyt twardą wodą. Więc jak często nawozisz, jaką dawką, jakim nawozem? Jak twardą masz wodę?

Każdą ziemię mieszamy dodatkowo ze żwirkiem/perlitem. W przypadku większości roślin zielonych wystarczy 3:1. Musi być też drenaż z keramzytu.

Najprawdopodobniej została przelana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

W zasadzie nawoziłam wodą ze skorupkami jajek,czasem biohumusem ale bardzo rzadko nawet nie raz w miesiącu. Woda u nas jest średnio twarda,ale jeśli podlewam to wodą odstaną lub demineralizowaną. Zależy czy mi się o niej przypomni :p
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

No to czego Ty oczekujesz?

Rośnie w złym podłożu, jest nawożona byle czym jakieś skorupki od jajek..., zbyt ciemne stanowisko, zbyt twarda woda.
Czyli jest ewidentnie niedożywiona.

Palma to nie jakieś ziółka, które można nawozić jakimiś domowymi sposobami, czy Biohumusem.
To są drzewa, więc potrzebują mineralnego nawozu. Potrzebują do podlewania miękkiej wody oraz określonej ilości światła.

Przesadź do właściwego podłoża, mieszanki ziemi do palm i żwirku w proporcji ok. 3:1, po przesadzeniu nie nawoź doglebowo - odczekaj jakieś 3 tygodnie, a w tym czasie rób oprysk albo dostępnym w handlu nawozem dolistnym, albo mineralnym nawozem do roślin zielonych. Po 3 tygodniach zacznij nawozić regularnie aż do jesieni.
Po wyjęciu z doniczki sprawdź stan korzeni. Ja bym dodatkowo zrobił oprysk preparatem grzybobójczym.
Tą w północnym pokoju postaw na parapecie, tą w południowym gdzieś metr od okna.
Woda musi być zawsze miękka, najlepiej jak będziesz mieszać 1:1 wodę destylowaną z wodą odstaną albo nawet przegotowaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Ok dzięki, tak zrobię. Muszę sie zaopatrzyć w nawóz :)
A może być taki piasek z piaskownicy dla dzieci? Coś a'la żwirek?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Nie! Pomijając różne patogeny to jest za drobny. Musi być żwirek najlepiej kwarcowy o frakcji 2 - 4 mm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Oki :)
agnieszkamikol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 kwie 2020, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ w doniczkach na podstawkach mam wysypany żwirek, w doniczkach takie 3 cm keramzytu na dnie. I mogłabym kilka razy dziennie napełniać te podstawki ze żwirkiem i ta woda znika. Czy należy ją dolewać? Czy nie zaszkodzę palmom?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Na zwykłych podstawkach? Po co?

Jak już chcesz nieco podnieść wilgotność powietrza, to wtedy bierzesz większą tackę, na to wsypujesz keramzyt, wlewasz tyle wody, żeby nie pływał i na nią stawiasz doniczkę na podstawce. Nigdy bezpośrednio doniczkę, gdyż zwłaszcza jeśli jest z terakoty/gliniana będzie ściągać wodę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Witam,
mam pytanie o Chamaedorę - otóż (podobnie jak wszystkie inne rośliny w moim domu) została zaatakowana przez przędziorki. Chcę jutro kupić preparat chemiczny i potraktować nim wszystkie rośliny, bo sytuacja wymknęła się spod kontroli. I teraz pytanie - Chamedorea wymaga przesadzenia do nowej ziemi i nowej doniczki. Czy mogę ją przesadzić od razu po zrobieniu pierwszego oprysku? Czy czekać aż zrobię całą serię (pewnie ze 3 razy) i dopiero przesadzić, żeby nie stresować rośliny? Dodam, że przędzior zaatakował dość mocno, bo było bardzo sucho w mieszkaniu. Dopiero jutro kupię nawilżacz powietrza.
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Można zrobić obie rzeczy w tym samym czasie.
Na przędziorki to Sanium, Floramite, Vertimec albo Magus. Wystarczą dwa opryski, trzeci gdyby coś tam przeżyło. Po każdym oprysku, tydzień przerwy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”