Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Jestem po prostu szczery i nie owijam w bawełnę.
Na tym forum widziałem bardzo dużo przypadków chorych roślin, których przyczyną była nieprawidłowa pielęgnacja oraz złe warunki uprawy. Często te rośliny były w skrajnym stanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chamedora wytworna - pleśń, grzyb czy zwykły osad?

Post »

Kochani,
Czy pomoglibyście zidentyfikować jaki problem nęka moją palmę? Poza tym nalotem roślina ma się bardzo dobrze.
Bardzo dziękuję

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Beznadziejne podłoże, a osad to podlewania zbyt twardą wodą - wytrącone sole wapnia.
Przesadź do właściwego przepuszczalnego podłoża oraz podlewaj wyłącznie miękką wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję uprzejmie. Tak zrobię. Mógłbyś proszę doradzić czy użyć bioseptu albo topsinu polecanego wcześniej? I drugie pytanie, czy taką palmę należy zraszać? Dzięki raz jeszcze
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

To nie jest choroba grzybowa, więc nie ma potrzeby używać w/w preparatów.

Roślin doniczkowych nie spryskujemy, bo po pierwsze nie podniesiesz w żaden sposób wilgotności powietrza, a po drugie istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej, a ponadto jest to szok dla rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia812
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 mar 2018, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Co się dzieje z moją palmą? Możliwe, że jest jej za zimno przy oknie? Była zdrowa aż nagle w przeciągu paru tygodni coś zaczęło jej się dziać, kiedy zaczęło robić się zimniej. Ma wilgotne powietrze, ma podłoże do palm. Co to może być? (biały nalot to osad z wody - raz na jakiś czas biorę ją pod prysznic i "odkurzam")
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Przędziorki albo wciornastki. Sprawdź dokładnie spód liści.
Podłóż białą kartkę papieru pod liścia i delikatnie nim potrzep. Jeśli pojawią się takie małe czarne przecinki to będą wciornastki. W innym wypadku będą przędziorki.
Na te pierwsze Mospilan, na drugie Sanium, Floramite albo Magus.
Oprócz tego weszła infekcja grzybowa, albo ze względu na szkodniki albo/i z przelania. Kup Topsin.
Rośliny sadzimy do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu. Na dnie doniczki powinien być drenaż z keramzytu.
Wyciągnij też z doniczki i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia812
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 mar 2018, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Oglądałam ją dziś dokładnie i nie udało mi się znaleźć żadnych szkodników ;:173
Czyli ten biały nalot na liściach to grzyb?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Nie, to na pewno są szkodniki. Weź szkło powiększające i dokładnie sprawdź liść po liściu, z obu stron. Larw w zasadzie nie dostrzeżesz gołym okiem, a osobniki dorosłe mogą chować się w zakamarkach rośliny.
Grzyb, to te brązowe fragmenty, zwłaszcza te "mokre".
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Hej,
Ostatnio moja palma zaczęła podupadać na zdrowiu. Schną mniejsze "pędy", a większe czernieją na końcówkach i bledną. Palma zaczęła też nieco opadać na boki i robić się bardziej rozłożysta, wcześniej była bardziej zwarta a liście rosły prawie pod kątem prostym do podłogi. Jakieś trzy tygodnie temu podmieniłem około 15% ziemi na świeżą wymieszaną z perlitem i wermikulitem + dosypałem keramzytu na dno doniczki; profilaktycznie podlałem wtedy palmę wodą z bioseptem i wetknąłem do ziemi "pałeczkę specjalną g". Jest ona oddalona o nieco ponad 2m od dużego okna balkonowego i dostaje raczej delikatne i rozproszone światło; temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie około 20 stopni a wilgotność waha się od 35% do 50%; plama stoi daleko od kaloryfera. Podlewam ją, jak poczuje, że ziemia przeschnie naokoło 2cm - co dziwne ziemia mieszanka ziemi z perlitem i wermikulitem zdaje się być dosyć mocno zatrzymywać wodę(mimo puszystej konsystencji) i chwile zajmuje wodzie przejście przez górną warstwę). Uprzejmie proszę o pomoc i poniżej zamieszczam zdjęcia. Dziękuję



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Aha, a co ma dać wymiana 15% podłoża :?:
Pisałem wcześniej https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 1#p6298781 wyraźnie że, masz wymienić podłoże, czyli całe a nie jego małą część...
Teraz to palma jest najprawdopodobniej przelana.

Druga sprawa, 2 metry od okna o tej porze roku to zdecydowanie za daleko. Musi stać blisko okna, rośliny do życia przede wszystkim potrzebują światła.
Doniczka powinna lstać na podstawce, a nie włożona do osłonki. Korzenie muszą oddychać.

Wyciągnij roślinę z doniczki, sprawdź dokładnie stan korzeni. Chore liście i korzenie do usunięcia.
Przesadź do nowego podłoża. Na dno doniczki wsyp drenaż z keramzytu.
Pałeczka do wywalenia. Nawoź normalnym mineralnym nawozem do palm albo roślin zielonych w płynie ( po upływie około miesiąca czasu od przesadzenia).
Na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Przykręć grzejnik.

To jedno. Drugie, na roślinie masz tarczniki - zdjęcie nr 1 i 2.

Poczytaj tutaj: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=1518
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Dzięki za odpowiedź. Dzisiaj palmę przesadzę, kupiłem podłoże do palm firmy wokas - wymieszam z perlitem i dam keramzyt na dno. Potem oprysk z topsinu i promanalu. Czy taka doniczka będzie wystarczająca?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Powinna być ok. Możesz ew. zrobić jeszcze parę dziurek w dnie doniczki, bo podejrzewam że jest ich za mało.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”