Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Chamaedorea jest palmą tworzącą poszycie (jak wiele palm z tego rodzaju) i wymaga zacienionego miejsca.
Wystawianie tych palm na słońce nie jest wskazane.
Tak jak pisał Miro: nie wyrzucaj jej.
Do pokoju z nią ;)
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

okej :D
Nie miałem zamiaru jej wyrzucać :)
No tak za dużo słońca, już jest tam gdzie była przedtem, w stanowisku dosyć jasnym (nie w promieniach)
dzięki za pomoc :)
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ona najlepiej czuje się w półcieniu,nie lubi słońca.Tak jak wspomniał Andres wymaga zacienionego miejsca.Rośnie wolniej,ale za to ma zdrowe,zielone liście.Stanowisko dość jasne też może zaszkodzić :?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A ja potwierdzam to co napisali koledzy , w stanowisko o świetle jasnym ale zdecydowanie rozproszonym czyli albo parapet północnego okna albo z 1,5 metra do 2 od południowego okna. :wink:
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Chamaedorea elegans-problem przy ukorzenaniu

Post »

Cześć-ostatnio próbuje ukorzenić Chamadorea elegans ale napotkałem przy tym pewien problem który nie daje mi spokoju.Moja palma wyglądała jak miotła tzn.długi pień i mało liści wiec postanowiłem ją ponownie ukorzenić.Pien był dosyć chudy ale elastyczny i miałem nieco problemów by go ułamać.W końcu ułamałem go w pół ale oderwałem dodatkowo pasmo warstwy zewnętrznej tak że w tym momencie widać wiązki przewodzące.Czy nie będzie miało to wpływ na żywotność i ukorzenianie i czy nic mojej roślice nie będzie.W tej chwili dałem ją do wazonu z wodą i czekam aż wypuści korzenie
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz ją wyrzucić - nie ukorzenisz tej palmy, rozmnaża się ją jedynie z nasion. :wink:
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Post »

Trochę mnie zasmuciłeś bo szkoda mi wyrzucić tą palmę.Może jednak poczekam i coś z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Chamaedorea

Post »

Od niedawna jestem posiadaczem tej roślinki: Obrazek Obrazek
Proszę o identyfikację i porady jak opiekować się nią z góry dziękuję:)
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co to za palemka?

Post »

Chamaedorea w naszej Encyklopedii masz opis warunków hodowli. :wink:
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Chamaedorea

Post »

Według mnie to najbardziej cieniolubna roślina z jaką miałem do czynienia. Mam 2 sztuki, prawie bez przerwy kwitną a rosną w głębi salonu, prawie 4 metry od wschodniego okna. Podejrzewam, że nawet w pomieszczeniu z wystawą północną dobrze by rosły. Oczywiście Czarodziej ma rację zalecając umieszczenie roślin blisko okien, byle nie w bezpośrednim nasłonecznieniu, bo to sprzyja kwitnieniu.

pozdrawiam, arkandor
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chamaedorea

Post »

Chamaedorea to wytrwała palma i dostosuje się do każdych warunków praktycznie jeśli chodzi o ilość światła, Osobiście uważam jednak że gdy palma ta stoi za daleko od światła ma zbyt rzadko liście a mając więcej światła jest po prostu jakby to powiedzieć gęściejsza. wbrew pozorom kwitnienie nie zależy od ilości światła w przypadku tej odmiany, ja usuwałem wszystkie wybijające kwiatostany gdyż powodują skarlenie wybijających ze szczytu palmy liści. Możesz spokojnie postawić ją jakiś metr do 1,5 od okna, na samym parapecie poparzy ją wschodzące słońce. :wink:
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Chamaedorea

Post »

Z tym karleniem liści to chyba Czarodzieju przesada ;). Ja ucinam kwiatostany dopiero gdy zaczynają się z nich sypać takie żółte kulki i nie zauważyłem, żeby wpływało to na wielkość wyrastających liści.

pozdrawiam, arkandor
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chamaedorea

Post »

U mnie jak wybijały kwiatostany to wyrastające liście karlały, były zdecydowanie mniejsze niż wcześniej wyrośnięte przed wybiciem kwiatostanów ale nie mówię że jest to regułą. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”