Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Wyciągnij z tego wazonu z wodą!
Roślina da sobie radę poza doniczką nawet parę dni.
Ziemia do palm niezależnie od producenta będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż uniwersalna. Półbiedy jeśli to będzie lekka ziemia próchniczna, ale jak trafi się gliniasta to dla większości palm to pierwszy krok do przelania i uszkodzenia korzeni. Aż dziw, że ta Twoja palma jakoś przeżyła tyle czasu w takiej ziemi.
Po uszkodzeniu korzeni nic dziwnego, że zaczęły schnąć liście. Wszystkie miękkie zgniłe korzenie odcinasz, a miejsca obsypujesz sproszkowanym węglem, może być zarówno ten leczniczy jak i drzewny. Potem pozostawiasz do obeschnięcia poza doniczką na dzień, dwa. I dopiero potem sadzisz do nowego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Avery
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 cze 2015, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Pobiegłam wyjąć! Już nie krzycz! ;)
Chociaż jakoś nie wierzę że przeżyję z korzeniami na wierzchu do jutra popołudnia aż zdobędę ziemię do palm i żwirek :roll: bo ma korzenie bez grama ziemi (sama odpadła, nie skrobałam!)
Może być zwykły węgiel aktywowany? O takim mówisz? :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Da radę poza doniczką, w tym momencie wilgoć tylko pogarsza sprawę. Jedynie w czym można jeszcze dodatkowo wymoczyć korzenie, ale to gdzieś przez około kilkanaście minut w preparacie przeciwgrzybicznym, np. Topsin Previcur (ten drugi jest przede wszystkim przeznaczony właśnie do korzeni. Można użyć dodatkowo oprócz węgla - tak aktywowany może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Avery
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 cze 2015, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

No jak tak mówisz to wierzę na słowo! Idę ją potraktować w takim razie węglem. Jutro porozglądam się za preparatami w sklepie ogroniczym jak będę po ziemię.
Aha, zajrzałam do reszty kwiatów którym robiłam dosypkę - też zastałam kolegów więc mam wannę kwiatów w kolejce :shock: a resztę tej cudownej ziemi wywaliłam do kosza bo do niej też zajrzałam..
Liczę że problem zasychania liści to nieporozumienie z podlewaniem i jak ją jutro przesadzę w nową ziemię i ogarnę podlewanie to problem zniknie (a jak nie zniknię to dalej będę prosić o pomoc) :D
Jak jutro się z czymś zgubię to napiszę, a teraz dziękuję pięknie za pomoc i poświęcony mi czas! ;:168
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, czy na palmę wysokości ok. 60cm od ziemi w doniczce wystarczy doniczka śr19cm wys17,5cm? I czy doniczka może wisieć w środku dopasowana do osłonki jak poniżej na zdjęciach? W sensie, że jest idealnie dopasowana w średnicy.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Wielkość doniczki dobierasz do wielkości bryły korzeniowej, jeśli jest przerośnięta dajesz większą o około 2 cm na średnicy.
Najlepsze do palm są wysokie doniczki tzw. palmówki. Są dostępne również estetyczne ceramiczne doniczki.
Jeśli chodzi o wkładanie do osłonki to jest to samo co pisałem w wątku o peperomii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Po raz kolejny muszę prosić o pomoc. Chodzi o palmę chamedore. W styczniu dostałam małą zaszczepkę ale z korzonkiem, miała trzy łodyżki, jeden pióropusz był usychający i zbrązowiały, więc od razu go obcięłam, tutaj zdjęcie przed obcięciem.
Obrazek
W lutym przesadziłam ją do ziemi uniwersalnej i postawíłam ją w holu przy schodach, jest to jasne otwarte miejsce ale kilka metrów od okien. Za to blisko miejsca w którym stoi przebiega ogrzewanie podłogowe. Temperatura w okolicach 21_22 stopnie. Dziś obcięłam kolejny brązowy pióropusz

Obrazek
I od spodu

Obrazek
Zraszam ją codziennie od dwóch tygodni, po przeczytaniu kilku wątków na temat pielęgnacji chamedory, straciłam orientację co jest dla niej dobre, jedni uważają że powinna stać w cieniu inni nie, drudzy zalecają obfite podlewanie inni nie. Tak właśnie wydaje mi się że ją przelałam, ale może ktoś doświadczony powie czy to nie jakieś choróbsko i czy teraz przesadzić ją do ziemi palmówki, skoro miesiąc temu wsadzona.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Nasze mieszkania są najczęściej za ciemne dla roślin. Umieszczając kilka metrów od okna do rośliny dociera zaledwie kilka procent światła. Postaw górą metr od okna, jak masz ogrzewanie podłogowe wystarczy jak dasz na kwietnik.
Druga sprawa podlewanie, chamedore podlewasz umiarkowanie przez sezon, a w okresie jesienno-zimowym pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi. Wymień ziemię, palmy sadzi się do dedykowanej ziemi do palm dodatkowo wymieszanej ze żwirkiem/agroperlitem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Wielkość doniczki dobierasz do wielkości bryły korzeniowej, jeśli jest przerośnięta dajesz większą o około 2 cm na średnicy.
Najlepsze do palm są wysokie doniczki tzw. palmówki. Są dostępne również estetyczne ceramiczne doniczki.
Jeśli chodzi o wkładanie do osłonki to jest to samo co pisałem w wątku o peperomii.
Norbercie, niestety nie znalazłam doniczek plastikowych w tak małych wymiarach skrojonych na moje palmy, tylko doniczki do róż w mniejszych rozmiarach. Ale w lm są doniczki ceramiczne wys20cm śr17cm - wystarczą takie proporcje? 3cm więcej w wysokości? https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie- ... ,l349.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Jeśli już nic mniejszego nie ma, to w ostateczności może być taka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Grzyb czy przelanie/przesuszenie? Generalnie zawsze schły końcówki przez niską wilgotność, ale tak max do 2cm i nie rozlewało się to na cały liść. Stała w przylegającej doniczce do osłonki, zła cyrkulacja powietrza, za niska i za szeroka doniczka, zbita ziemia i od spodu woda w osłonce (chociaż w doniczce drenaż). Zdjęcia są sprzed przesadzenia (chciałam wysłać z dzisiaj, ale aparat mi padł, stan jednak taki jak na zdjęciach). No i jeszcze prócz tych przesuszeń to na liściach jednej kłodziny czarne plamki, ale nie szkodniki. Obciąć całe liście czy zostawić do tych 3m zasuszonej tkanki? Pytam o te duże zasuszenia liści, samych końcówek nie będę oczywiście ruszać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Sama już odpowiedziałaś, przelana. Tak się właśnie kończy trzymanie w osłonkach, dlatego jestem ich przeciwnikiem. Od zawsze uprawiam rośliny normalnie w samych doniczkach, zwłaszcza że dzisiaj w handlu są dostępne estetyczne ceramiczne doniczki.
Pozostaje tylko wyciągnąć roślinę z doniczki, sprawdzić stan korzeni i ewentualnie przesadzić do nowego podłoża. Chamedory są bardzo wrażliwe na przelanie, a w okresie jesienno-zimowym powinno się pozwalać przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi. Możesz zrobić profilaktycznie oprysk preparatem grzybobójczym. Chore końcówki liści możesz podcinać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Dzięki, chamedora już kilka dni temu przesadzona, ale podejrzewam, że nawet bez grzyba regeneracja trochę potrwa.


Zmoderowano, nie to nie jest wątek o strelicji/mod.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”