Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Prymerion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 gru 2021, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Cześć,

Mam kępkę sześciu palm, które liczą sobie już 20 lat. Całymi latami doniczka stoi w tym samym miejscu. Palmy były przesadzane dwa lata temu. Ma dnie doniczki warstwa keramzytu, otwory w spodzie doniczki. Sama doniczka stoi na warstwie keramzytu który jest w wypełnionej woda podstawce. W styczniu rośliny były nawożone nawozem płynnym, potem bardzo oszczędnie podlewane.

Problem jest taki, że zauważyłem dwa żółknące liście, które wedle mojego doświadczenia niedługo uschną. Oprócz tego u jednej z palem liść po prostu usechł nawet nie żółknąc. Nadzieję, że z roślinami wszystko jest ok stanowi fakt wypuszczania przez nią pędów i nowych liści (chociaż trwa to bardzo powoli) oraz sporej ilości kwiatów. Przy czym jedna z tych palm pędu nie wypuściła i kwiatów też nie ma. Tak jakby zatrzymała się we wzroście.

Rośliny są dwa razy spryskiwane mgiełką wodną i dwa razy w tygodniu podlewane 3/4 szklanki wody.

Co może być przyczyną tych problemów i jak mogę im zaradzić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Zaczął bym od sprawdzenia stanu korzeni.
Poza tym co około 2 lata powinno się wymienić podłoże. Podłoże powinno być przepuszczalne, czyli nie gotowa ziemia nawet dedykowana, tylko mieszanka ziemi i rozluźniacza, np perlitu.
Poza tym, doniczka nie powinna stać bezpośrednio na wilgotnym keramzycie, tylko na podstawce i dopiero wtedy na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Inaczej dostęp powietrza do doniczki od spodu jest utrudniony.
Kolejna sprawa, nie spryskuje się często roślin w warunkach domowych bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza, bo to pierwszy krok do infekcji grzybowej.
Poza tym jak moczenie całej rośliny ma podnieść wilgotność powietrza na dłuższy okres? Od czegoś takiego jest nawilżacz powietrza.
Nawożenie, co 2 tygodnie mineralnym nawozem do roślin zielonych albo do palm, a w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu. Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc z nawożeniem.
Jeśli roślina rośnie wolno, albo nagle wstrzymała wzrost, to pomijając okres jesienno-zimowy, przyczyny to: przerośnięta bryła korzeniowa, uszkodzone korzenie wskutek przelania (zbyt częste cykliczne podlewanie - tą palmę podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża), albo nieprawidłowego, mało przepuszczalnego podłoża.
Sprawdź też czy nie ma szkodników, one również mogą spowodować takie objawy.

Jeszcze jedno w kwestii podlewania, od przelania bardzo łatwo przejść do zbytniego przesuszenia podłoża. To nie są sukulenty, palmy podlewamy większą ilością wody i rzadziej, tzn. woda ma dotrzeć do całej bryły korzeniowej a nie tylko w okolicach powierzchni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Prymerion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 gru 2021, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Czytałem gdzieś, że regularne żółknięcie i schnięcie dolnych, starych liści jest i Chamedory normalne. Czy to prawda?
Prosiłbym też o wskazówkę, kiedy taki żółknący liść należy usunąć - czy dopiero jak zbrązowieje i zeschnie, czy wcześniej?

Mam jeszcze dodatkowe pytania:

1. Odnośnie podlewania - orientacyjnie, jaka ilość wody powinna być wykorzystana do podlewania dla takiej roślinki/doniczki jak pokazałem i jak często taką ilością powinienem podlewać (chodzi o okres wiosna-lato)?

2. Czy dobrym pomysłem jest teraz (marzec-kwiecień) doświetlanie mojej Chamedory lampką dla roślin?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Żółknięcie dolnych liści jest ogólnie normalnym zjawiskiem dla wszystkich roślin, jednak jest to proces który dotyczy pojedynczych liści. Jeśli przy tym, roślina wstrzymuje wzrost, to pomijając jak wcześniej wspomniałem okres jesienno-zimowy, to przyczyny mogą leżeć po stronie przerośniętej bryły korzeniowej albo błędów w nawożeniu. Stare podłoże też może mieć wpływ, a również podlewanie twardą wodą, które szybko może zasolić podłoże, co zmienia pH i ma wpływ na przyswajalność składników odżywczych.
Dlatego co około 2 lata powinno się wymienić podłoże i podlewać wyłącznie miękką wodą.
Na spowolniony wzrost może mieć wpływ wypuszczanie kwiatów. U swojej regularnie odcinam, ale bardziej ze względu na na te opadające później kulki.

1. To jaką ilością wody podlewać, to zależy od wielkości doniczki, dobrze żeby podłoże było odpowiednio przepuszczalne, wtedy ta sama ilość wody ma szansę dostać się głębiej niż w przypadku mało przepuszczalnego podłoża. Osobiście podlewam na oko, tzn. staram się żeby cała powierzchnia podłoża po podlaniu była zalana wodą. To powinno zapewnić odpowiednie nawodnienie.

2. Co prawda Chamedora nie potrzebuje doświetlania jeśli stoi przy samym oknie, ale oczywiście dodatkowe światło może jej pomóc w okresie jesienno-zimowym, kiedy światła jest zbyt mało. Możesz przejrzeć ten wątek viewtopic.php?f=19&t=48848


Liść usuwasz wtedy kiedy jest żółty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Prymerion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 gru 2021, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o te żółte liście, to może za bardzo panikuję w takim razie :) - bo to jest po jednym żółtym dolnym liściu na dwóch różnych palmach (z całej kępki sześciu roślin). obydwie palmy rosną normalnie - wypuszczają pędy z nowym liściem oraz mają kwiaty. Natomiast wzrostem zatrzymała się jedne z pozostałych palm. Zostały jej cztery liście - żaden z nich nie schnie. Po prostu roślina jest w stanie "zawieszenia" od pół roku. Czy to znaczy, że kwestia nawożenia dotyczyłaby ewentualnie tej konkretnej "zastopowanej" rośliny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Osobiście polecił bym rozsadzić je na dwie doniczki (podczas przesadzania, które i tak trzeba zrobić) ze względu na to że zbyt duże zagęszczenie roślin w doniczce powoduje konkurowanie poszczególnych egzemplarzy o składniki odżywcze. Inaczej mówiąc silniejsze egzemplarze zaczynają dominować kosztem słabszych. Stąd może być spowolnienie wzrostu u tej jednej palmy.
Nie można również wykluczyć przerośniętej bryły korzeniowej.
Czasami żółknięcie liści to znak, że roślina wymaga interwencji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
NotTheBest
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2022, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palma koralowa - plamy na liściach

Post »

Witam wszystkich,

Czy ktoś wie co jest przyczyną takich plam na liściach?
Palmę mam od niedawna, była przesadzana parę dni temu. Na dole doniczki jest żwirek, podlewam 2x w tyg odstaną wodą, zraszam raz na 2/3 dni. Stoi na parapecie zacienionego okna.
Na ziemi pojawił sie biały osad być moze pleśn?
Skąd to się wzięło? :( Jak odratować palmę?
Obrazek
Obrazek

-- 11 kwi 2022, o 22:07 --

Chyba nie dodaly się te zdjęcia

https://www.fotosik.pl/zdjecie/89aa8c125e7d44ff
https://m.fotosik.pl/zdjecie/459c353f2b0575fb

https://www.fotosik.pl/zdjecie/89aa8c125e7d44ff
https://m.fotosik.pl/zdjecie/459c353f2b0575fb
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Odpowiedzi masz w tym co napisałeś. Popełniłeś wszelkie możliwe błędy uprawowe.
Przede wszystkim czy doniczka ma odpływ.
Ale oprócz tego, za często podlewasz przy tym beznadziejnym podłożu. A jeśli doniczka nie ma odpływu, to w ogóle tragedia.
Na powierzchni jest zarówno pleśń, jak i osad od twardej wody.
Poza tym roślin nie spryskujemy często w warunkach domowych, bo przy braku cyrkulacji powietrza to pierwszy krok do infekcji grzybowej.

1. Doniczka wyłącznie z odpływem ok stawiasz na podstawce.
2. Podłoże, mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Na dnie drenaż z keramzytu.
3. Chamedorę podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Woda do podlewania musi być miękka.

Zacznij od przesadzenia, pozbycia się starego podłoża, sprawdzenia stanu korzeni, pozbycia się pogniłych.
Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Stanowisko lekko cieniste.
Żadnego spryskiwania liści, to zupełnie nic nie daje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Mogę coś jeszcze podpowiedzieć. Kup dedykowane podłoże (ziemię) dla palm. Najlepiej udać się do jakiegoś centrum ogrodniczego. Nie warto oszczędzać na podłożu, bo stracisz roślinę. Kup też doniczkę "palmówkę" - taka zwężająca się ku dołowi.
Zobacz:
Obrazek
Tylko nie sadź do zbyt dużej doniczki. Przesadzałeś, to wiesz jaka jest bryła korzeniowa i do niej dostosuj rozmiar doniczki.
Chamedora nie jest bardzo trudną rośliną, spośród palm jest chyba najłatwiejsza w utrzymaniu. U mnie stoi ponad 4 lata. To wolno rosnąca palma, ale bardzo wdzięczna w uprawie i potrafi zakwitnąć. Moja kwitła dwa razy. Powodzenia.
NotTheBest
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2022, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za rady, jadę na poszukiwania takiej wąskiej doniczki bo na internecie z tego co widzę są takie o dużej średnicy a dla mojej palmy to musialoby byc max. 10cm w najszerszym miejscu.
Poki co zgarnelam tą wierzchnią wartwe ziemi, która była zgniła i posypałam glębę cynamonem ( :shock: ) bo wyczytałam, że działa antygrzybiczo na rośliny i można w ten sposob sie ratować przynajmniej tymczasowo, czy to prawda?
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o rosliny stad moje glupie pytania.
Zgnile korzenie poznam tylko po tym ze beda mialy bialy nalot? Wtedy od razu je wyrzucic czy dac szanse i spryskac srodkiem grzybobojczym?
Czy jak pojde do ogrodniczego z ziemia doniczka to mi ktoś poprawnie przesadzi tą roslinke i obejrzy czy probowac samej i nie robic z siebie skonczonej ofermy? xd
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Jaki cynamon... Trzeba wymienić całkowicie podłoże i to najszybciej jeśli w ogóle ta roślina ma mieć jakąkolwiek szansę przeżycia. Cynamonu używa się co najwyżej do posypania małych ranek. W większej ilości może popalić korzenie.

Uprawiając rośliny, trzeba umieć sobie przy nich radzić. Przesadzanie jest rzeczą prostą nawet dla laika. Każdy tak zaczynał. Inaczej nigdy się nie nauczysz. Niektórzy rodzice nawet swoim dzieciom zachęcają do pielęgnacji roślin, więc tym bardziej osoba dorosła sobie poradzi.
Nie dostaniesz palmówki to możesz posadzić w zwykłą doniczkę. Grunt żeby była to doniczka z odpływem i roślina dostała nowe podłoże. Chore pogniłe korzenie też trzeba odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Prymerion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 gru 2021, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Cześć,

Dalej w temacie mojej palmy koralowej:

Mam tę kępkę 6 palm od ponad 20 lat. Po tym gdy około 2 lata temu przesadziłem je z moim zdaniem za małej, do wiekszej doniczki (niestety, nie palmówki tylko takiej zwykłej) zaczęły się problemy z dwoma roślinkami z tej kępki. Jedna, najmniejsza, która przez te 20 lat ledwo co urosła, ostatniej zimy zmarniała do szczętu i już jej nie ma. Kolejnej, z tych największych coś zaczęło się dziać. A początkiem było to, że wypuszczony nowy, jeszcze nie rozwinięty liść, po prostu usechł. Przez następny rok ta palma nie wypuściła już kolejnego pędu, a istniejące liście zaczęły schnąć - to nie było żółknięcie tylko dosłownie stopniowe schnięcie od końcówek aż po nasadę łodygi. Teraz został ostatni liść który też już schnie. Nie wiem czy te konkretną palmę da się uratować, czy mam ją już usunąć.

W pozostałej części kępki są trzy bardzo duże rośliny z którymi nie ma żadnych problemów. Obficie kwitną co roku żółtymi kulkami (po kilka pędów z owocami na każdej roślinie) i regularnie wypuszczają nowe pędy. Mają ładny, zielony zdrowy kolor (co kilka miesięcy pojawia sie tylko żółknący liść na dole, który usuwam). Są też dwie średniego rozmiaru palmy, które nie schną, ale od pędy wypuszczone niemal rok temu wciąż się nie rozwinęły.

Jak wspomniałem, z tymi pięcioma roślinami nie było w zasadzie problemów poza tym, że w zimie niektórym schnęły końcówki liści (robiły się brązowe), ale po obfitym nawodnieniu gleby z początkiem wiosny ten proces się zatrzymał i roślinom nic sie nie dzieje już. Bieduje tylko ten na wstepie wzmiankowany kikut, z którym nie wiem co zrobić.

Doniczka ma w dnie dziury, ziemię do palm, na dnie keramzyt. W polowie marca miała wymienianą ok. 1/3 ziemi licząc od góry. Nawożę umiarkowanie biohumusem. Całość stoi na suchym keramzycie na podstawce (bez wody). Wokół są inne rośliny które jak sądze podnoszą wilgotność powietrza. Palmy były pod koniec marca i w polowie kwietnia spryskane Substralem Naturen (na pasożyty, na wszelki wypadek).

Więc problem ewidentnie dotyczy chyba konkretnych drzewek z tej kępki.

Prosze o rade.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Napisałem wcześniej w czym rzecz, przeczytaj jeszcze raz mój wpis parę pozycji wyżej...

Jak rośliny rosną w grupie, to silniejsze dominują a słabsze zwykle wypadają - taka jest selekcja naturalna.
Dlatego po zakupie trzeba rozsadzić najlepiej osobno większe osobniki, a osobno mniejsze góra po trzy w jednej doniczce.
Jeśli któryś egzemplarz usechł, to trzeba go usunąć, nie ma potrzeby go trzymać.
Pamiętaj żeby podłoże było przepuszczalne, czyli ziemię wymieszaj ze żwirkiem albo perlitem. Doniczka nie powinna być dużo większa od bryły korzeniowej, standardowo dajesz około 2 cm większą.

Teraz w kwestii pielęgnacji, Biohumus to może się nadaje do nawożenia jakichś ziółek, ale do normalnych roślin zwłaszcza palm wymagany jest mineralny nawóz do roślin zielonych co dwa tygodnie (albo co drugie podlewanie) w okresie wegetacji.
Obficie kwitną co roku żółtymi kulkami (po kilka pędów z owocami na każdej roślinie)
Gwoli formalności, to są tylko kwiaty. Owoce/nasiona są wtedy kiedy dojdzie do zapylenia, ale potrzebne są dwa egzemplarze, żeński i męski i nie wiem czy w warunkach domowych jest to możliwe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”