Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Takie przebarwienia liści mogą oznaczać jakieś niedobory, np. chloroza (powierzchniowa) co widać na drugim zdjęciu. Powodem jest niedobór pierwiastków, magnezu, azotu, fosforu. Nawet jeśli w okresie jesienno - zimowym ograniczamy nawożenie, to jednak trochę nawozu roślina potrzebuje. Natomiast jeśli masz twardą wodę, to podłoże w ciągu pół roku może być już zasolone i palma nie jest w stanie pobierać składników odżywczych. Jeśli nie wiesz jak twardą masz wodę, to wystarczy jak w Google wpiszesz nazwę swojej miejscowości i twardość wody. Każdy jej dostawca ma obowiązek zamieszczanie co jakiś czas informacji o jakości dostarczanej wody. Na zdjęciu nr 1 na liściu po prawej stronie tutaj z tego widzę to osad od twardej wody.

Dobrze też jest oglądnąć liście z obu stron, podłóż też pod liście białą kartkę i potrzep delikatnie liściem, jeśli pojawią się na niej takie małe brązowe przecinki to będą wciornastki.

Natomiast jest jeszcze jedna kwestia, jasne liście chamedory mogą wskazywać na zbyt jasne/słoneczne stanowisko, ale problem powinien zacząć się jeszcze latem, wczesną jesienią, kiedy słońce mocniej operuje.

Jeśli nie ma szkodników, to stawiam na podlewanie zbyt twardą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bonk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 wrz 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Obejrzałam dzisiaj pod światło kolejny raz roślinę i teraz widzę że faktycznie pojawiły się chyba jakieś robale. Takie malutkie białe przecinki. Wcześniej ich nie widziałam.
Czy to są te wciorniastki? Mają biały kolor, jest ich około 2-3 na jednym liściu i tak na kilku pozostałych gałęziach. Na wszystkich ich nie zauważyłam.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Tak, białe to larwy wciornastków, a poniżej na pierwszym zdjęciu masz osobnika dorosłego.
Zrób oprysk i podlej Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Smaga87
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 cze 2019, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Proszę o pomoc, coś złego dzieje się z moją chamedora. :( Zauważyłam na niej białe robaczki, co to takiego i jak z tym walczyć? Czy jest szansa uratować mojego kwiatka? Czy te robaczki mogły się rozprzestrzenic na inne kwiaty?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Pierwsza sprawa, osłonka do wywalenia. Doniczkę postaw na podstawce. Jak daleko stoi od okna? Jak często podlewasz, pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi? Wstawienie doniczki do osłonki powoduje, że ograniczasz wentylację podłoża, przez co dłużej przesycha a w konsekwencji dochodzi do gnicia korzeni. Zwłaszcza jeśli podłoże jest mało przepuszczalne, a w dodatku cyklicznie podlewasz. Przesadzałaś po zakupie?

Wracając do szkodników, z tego co widzę to najprawdopodobniej wciornastki. Białe kropki to jaja i larwy tych szkodników. Podłóż białą kartkę pod spód liścia i delikatnie nim potrzep. Jak pojawią się takie brązowe przecinki (osobniki dorosłe) to będą wspomniane szkodniki. Jak wszystkie są oczywiście ekspansywne, więc jest duże prawdopodobieństwo zaatakowania pozostałych roślin.

Zrób oprysk preparatem Mospilan, najlepiej wszystkich roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Grabciiu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 lut 2020, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chamedora wytworna (elegans)

Post »

Dzień dobry,

Proszę o pomoc w identyfikacji białego nalotu na liściach palmy


Obrazek



Z góry dziękuję za pomoc

Mateusz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Wciornastki albo przędziorki.

Zobacz spód liści. Podłóż białą kartkę papieru po liścia i delikatnie nim potrzep. Jak pojawią się takie brązowe przecinki to będą to wciornastki. Użyj Mospilanu.
Jak pod spodem będą takie pomarańczowo czerwone kropki to będą przędziorki. Wtedy użyj np. Sanium.

PS. Następnym razem korzystaj uprzednio z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karirari2008
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 mar 2020, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co się dzieje z moją palmą?

Post »

Witam
Od czasu przesadzenia palmy w większą doniczkę i przestawienia w inne miejsce , zaczelo się coś dziać mianowicie liście opadły , pojawiły się na nich brązowo białe plamki. Nowo wypuszczone gałązki również pokryte są plamkami, co to może byc,. Załączam zdjęcie liści
Prosze o pomoc , czy da się uratować jeszcze roślinkę?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Patrz mój poprzedni wpis. Masz odpowiedź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kiwitime
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 mar 2020, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Areka (Chrysalidocarpus lutescens) - pielęgnacja i problemy, cz.2

Post »

Cześć ostatnio przy swojej palmie zauważyłam jakby odstajacy korzeń... Czy to jest coś groźnego uciąć to czy zraszac żeby sobie dalej rosło to coś?
Palmę nawoze raz na 2 tygodnie biohumusem, podlewam wtedy kiedy ziemia już troszeczkę przeschnie (chociaż ostatnio 2 razy przelałam :/) i zraszam ja codziennie
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Po 1. To nie jest areka, a Chamedorea elegans.
Po 2. Biohumus nie nadaje się do podstawowego nawożenia. Kup mineralny nawóz w płynie do palm albo roślin zielonych
Po 3. Doniczka jest zdecydowanie za duża.
Po 4. Wywal te kamienie z wierzchu.

Prawidłowe podłoże to mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1.
Stanowisko w pobliżu okna.
Ten brązowy fragment do odcięcia.

Spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Nie podniesiesz tym wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kiwitime
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 mar 2020, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedz:) Rzeczywiście doniczka jest za duża, ale nie mam pojęcia jaka wielkość doniczki będzie odpowiednia, palma ma 40cm wysokości. W internecie najmniejsza doniczke jaka znalazłam to 20cm średnicy i 30cm wysokości czyli podobna do tej która aktualnie mam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, a nie pod wielkość samej rośliny - to stała zasada. Powinna być większa max. ok 2 cm na średnicy od bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”