Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Cytrus8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 lis 2018, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Podczas przesadzania palmy w orynalnej ziemi w doniczce były dwa dwucentymettowe robaki podobne do dżdżownicy tylko z dużą ilością malutkich nóżek (szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia ale byłem trochę w szoku). Prawdopodobnie podgryzały korzenie palmy - ciekawe czy wpłynie na zaaklimatyzowanie się do nowej ziemi. Zdjęcie po przesadzeniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Te robale, to może jakieś wije :?: myślę, że jeżeli gryzły korzenie, to możesz mieć problemy. Twoje chamaedorea ma przyżółcone liście, czy to tylko takie zdjęcie? Uprawiam je os 3 lat oddalone o 2 m od okna południowo-wschodniego ( okno duże tarasowe). Nie rosną w zawrotnym tempie, to fakt, ale za to słońce mi ich nie pali. Ja robię tak. Zraszam od wiosny do jesieni raz dziennie (zimą nie zraszam), podlewam cały rok jak wierzchnia część ziemi przeschnie. Doniczki mam ceramiczne, palmowe, bez osłonek (brzydkie, ale sprawdzają się), podłoże dla palm + wermikulit. W sezonie daję biochumus 100% naturalny co 2 tygodnie, połowę dawki. Jak dotąd nie straciłam ani liścia. Nie rosną szybko, bo pewnie mają troszkę mało słońca, ale takie mam warunki.
Cytrus8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 lis 2018, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Trzy liście są rzeczywiście przyżółtawe (zdjęcia), niektóre natomiast są jakby transparentne (nie wiem czy to naturalne).
Palma stoi teraz na parapecie okna zachodniego , docelowo będzie stała na podłodze metr od okna wschodniego (nie wiem czy nie będzie za ciemno ale takie możliwości).
Warunki na dzisiaj:
Temperatura około 21 stopni
Wilgotność około 35 (dzisiaj kupuje nawilżacz)
Zraszam codziennie rano przegotowaną wodą
Podlewam co około 10 dni (jak ziemią jest przeschnięta naokoło 5 cm)

-- 23 gru 2018, o 10:29 --

A teraz zdjecia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


---23 gru 2018, o 13:42 ---

Wilgotność 50% a nie 35% (słabe baterie były i źle wskazywał).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Sprawdź dokładnie czy nie ma szkodników, zwłaszcza pod spodem liści.
Najstarsze liście mogą stopniowo zamierać, jak w przypadku innych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Piotr878
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sty 2019, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Moja siostra ostatnio kupiła tą palme, ale mi ją oddała bo liście zaczęły brązowieć. Potrzebuje porady, żeby ją uratować. Wiem na razie tyle, że muszę koniecznie ją przesadzić bo od kupna nie była przesadzana a ta ziemia na pewno jest uboga w składniki odżywcze. Co dalej? Palma jest aktualnie w półcieniu. Czy dać ją do chłodnego pomieszczenia? Tak poniżej 20 stopni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Przeczytaj wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
malyksiaze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 sty 2019, o 23:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Hej. Na wstępie zaznaczę, że szukałam wszędzie, ale nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi na mój problem.
W październiku rodzice kupili mi niedużą Chamaedorę. Podlewałam ją oszczędnie, między kolejnym podlewaniem sprawdzałam wilgotność podłoża. Jednak od zeszłego tygodnia coś jest z roślinką nie tak... Łodygi przy ziemi zrobiły się miękkie, jakby ktoś ścisnął je tępymi nożyczkami, przez co się przechylają. Listki nie usychają, są zielone. Jednak martwią mnie te opadające łodygi... Czy ktoś mógłby mi pomóc? Nie chcę stracić tej roślinki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Po zakupie trzeba było przesadzić palmę, nie może długo rosnąć w podłożu produkcyjnym. Przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi do palm i żwirku oraz sprawdź stan korzeni.
Jakie ma stanowisko - jak daleko stoi od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kinga9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 lut 2019, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Witam , martwi mnie wyglad mojej palmy. ;:174
Nie wiem, czy to jakis szkodnik, czy ja przelalam. Podlewam kiedy ziemia z wierzchu przeschnie, ma drenaz , a na talerzyku kamyczki. Spryskuje ja woda czesto- prawie codziennie, ma jasne stanowisko. Juz kilka miesiecy temu cos sie z nia dzialo i porobilam zdjecia i poszlam do sklepu ogrodniczego i dostalam srodek chlorpyrifos 48 na szkodniki. Dokonalam jednego oprysku. Niby sie polepszylo, ale ogolnie palma nie jest w dobrej formie. ;:222
Mieszkam w Grecji i zaraz dostane lanie, ale mam ja w zwyklej doniczce z ziemia z rozluzniaczem (nie palmowej) ale to tylko dlatego ze tu nie ma ziemi do palm, ani nie moge nigdzie znalezc donic do palm. ;:185 kiedys pojechalam specjalnie do wielkiego sklepu ogrodniczego i dostalam odpowiedz " tutaj palmy rosna w zwyklej ziemii" i tyle. Co porabiac z nia ?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Doniczka jest za duża uwzględniając wielkość rośliny, natomiast ziemia uniwersalna zamiast palmowej nie jest problemem, a prędzej brak użycia rozluźniacza w postaci żwirku.
Czy w podłożu na liściach nie ma widocznych szkodników? Preparatu, który podałaś nie znam. Nie ma jednego preparatu na wszystkie szkodniki, a jedynie poszczególne na określone grupy szkodników. Jeśli nie wiadomo jaki ew jest szkodnik na roślinie, to nie można stosować tylko taki jaki poleci sprzedawca bez oglądania rośliny.
Czy trzymasz palmę na stanowisku, na którym operuje słońce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kinga9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 lut 2019, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Norbert76 dziękuję za szybką odpowiedź.... no więc tak:
-w tej ziemii jest perlit i trochę piasku , ale jeśli trzeba, to zaopatrzę się w żwirek ;:108
-przesadziłam tą palemkę od razu po kupnie, jakieś 1.5 roku temu, od razu to tej w której jest ;:124 tak to jest, jak się nie ma zielonego pojęcia ;:223
- żadnych szkodników nie zauważyłam, tylko te liście są tak brzydko poplamione od spodu.

mam jeszcze pytanko : czy powinnam usunąć te brzydkie liście ?
no i oczywiście jutro z rana kupię nową mniejszą doniczkę

-- 28 lut 2019, o 18:23 --

przepraszam, za brak polskich znaków, dziękuję i obiecuję poprawę :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Te ciemne plamy są suche czy takie jakby "mokre". Jeśli to pierwsze to może być przypalenie od słońca, albo/i od zbyt suchego powietrza. Dlatego zapytałem się o stanowisko czy padają na nie promienie słoneczne, jaka wystawa, parapet, w pobliżu parapetu?
Liście z tymi ciemnymi plamami bym odciął jednak na wszelki wypadek.
Pisałaś, że trzymasz doniczkę na kamyczkach. Ja bym postawił na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, który parując nieco podniesie wilgotność powietrza wokół rośliny.
Nowe podłoże, zrób z mieszanki ziemi i rozluźniacza w proporcji około 3:1.
Przelana raczej nie jest jeśli przed podlaniem pozwoliłaś podłożu nieco przeschnąć.
Czy w okresie tego 1,5 roku ją nawoziłaś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kinga9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 lut 2019, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chamaedora elegans - problemy w uprawie

Post »

Plamy są suche , ale nie jestem pewna, czy to przypalenie od słońca, ponieważ nie jest narażona na bezpośrednie promienie.
palma znajmuje się na barku oddzielającym okno wschodnie a zachodnie - ma na prawdę jasniutko

-- 28 lut 2019, o 18:42 --

no i oczywiście, zaopatrzę się w tacke z wilgotnym keramzytem dla niej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”