Zielistka(Chlorophytum) - ukorzenianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Zielistka(Chlorophytum) - ukorzenianie

Post »

Mam pytanie... byłabym strasznie wdzięczna gdyby ktoś mi powiedział jak to się ukorzenia? :?



Nie potrafię nawet wymyśleć z której strony się za to zabrać, czy przy listkach, czy na końcu łodyżek? Da się coś z tego zrobić?
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jasne, że się da :P To jest Zielistka (Chlorophytum) i ukorzenia się w wodzie. Po prostu wsadź te szczepki do słoika z wodą. Byle zielonym do góry ;) Masz odmianę czysto zieloną poszukaj w necie a znajdziesz wiele innych.
Życzę powodzenia :)
Jak widzę jesteś z Krakowa. Mam sporo ukorzenionych sadzonek pasiastych. Jeśli reflektujesz... proszę bardzo.

Ps. Nieco pomyliłaś działy. To pytanie powinno być w dziale identyfikacji. Ale myślę, że moderator szybko się z tym upora :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tak to zielistka,bardzo łatwo się to ukorzenia.Możesz poeksperymentować..kilka włożyć do słoika z wodą a kilka do ziemi i zobaczysz które szybciej puszczą korzonki.
Pozwoliłem sobie wkleić fotkę z zaznaczonymi objaśnieniami,nie wiem czy są dość czytelne.Najlepiej potnij sobie to na kawałki tak jak zaznaczyłem kreską i najlepiej do połowy włożyć rozetkę do wody.Jeżeli posadzisz prosto do ziemi to same końcówki przysyp ziemią tzn w miejscu gdzie zaczyna się roślinka.

Obrazek


a tak powinna wyglądać gotowa sadzonka wystarczy ją tak włożyć do ziemi albo wody

Obrazek
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zielistka(Chlorophytum) - ukorzenianie

Post »

WItam, mam Zielistkę, tzn młodziutkie szczepki zerwane z pędu. Siedziały we wodzie aż 3 tygodnie i nie puściły korzeni jeszcze. Dzisiaj wsadziłem do ziemi i mam pytanie: czy to się przyjmie i wypuści korzenie i chociaż troszkę podrośnie do wiosny??

Załączam zdjęcie:

Obrazek
Ala1207
200p
200p
Posty: 388
Od: 10 kwie 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielistka - czy się przyjmie??

Post »

Mi sie wydaje ze pusci bez problemu :)
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 76&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Zielistka - czy się przyjmie??

Post »

Trochę mała sadzonka.
Ja zawsze ukorzeniałam w wodzie a potem dopiero sadziłam do podłoża.
Nakryj czymś. To znaczy woreczkiem, butelką plastikową lub słoikiem. Jeśli nie ma korzeni, czyli nie pobiera wody, w warunkach domowych, wskutek transpiracji może się odwodnić.
JakubS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lis 2015, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zielistka - czy się przyjmie??

Post »

Witam.

Są dwa sposoby sadzenia: tak jak Koleżanka wspomniała pierwszy ukorzeniamy w wodzie a potem do gruntu - sposób najprostszy
lub bezpośrednio do gruntu.

Ten który został zastosowany na fotografii nie jest zły a i porada jest też dobra:), mogę dodać że gdy sadzimy do gruntu roślinę bez korzeni musi być ziemie przepuszczalna ale stale wilgotna. przepuszczalność gleby stymulujemy żwirkiem lub piaskiem. Jest to ważny zabieg w dolnej części donicy może osiadać się woda i tworzą się grzyby i inne ustroństwa, które po długim czasie mogą zaszkodzić roślinie ... wiec wystarczy podlewać codziennie ziemie tak by byłą wilgotna i pamiętaj o tym, by dać sadzonkę na najbardziej jasne stanowisko:)

pozdrawiam
pablo33-33
100p
100p
Posty: 147
Od: 13 mar 2013, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdansk

Re: Zielistka - czy się przyjmie??

Post »

Najlepiej zostawić w wodzie,aż wypuści korzenie,a latem można wystawić na zewnątrz w cieniste miejsce wtedy roślina ładnie się zahartuje.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka(Chlorophytum) - ukorzenianie

Post »

Ku mojej uciesze zielistka wreszcie mi puściła odrosty. Dość sporo. Mam zamiar je ukorzenić,wiem jak tylko wolałabym wzbogacić się o nowe sadzonki dopiero wiosną.
Pytanie więc - czy można odrosty zostawić na roslinie przez cała jesień i zimę a dopiero wiosną rozsadzić czy jakoś ją to osłabi itp?
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka(Chlorophytum) - ukorzenianie

Post »

Można z pewnością i na wiele dłużej zostawić. Wtedy po prostu będą większe .
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka(Chlorophytum) - ukorzenianie

Post »

No to fajnie, bo pasuje mi bawić się dopiero na wiosnę a zastanawiałam się czy np te młode nie będą np w jakiś sposób pasożytować na starej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”