Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
klapton
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 lip 2018, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Zakupiłam dziś na giełdzie PK - ma około 78 cm licząc od ziemi do wierzchołka najwyższego liścia. Czy mogę ją od razu przesadzić w normalną doniczkę? Jeśli tak, to jaki rozmiar donicy zalecacie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Zawsze przesadzamy rośliny niezwłocznie po zakupie.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, w przypadku fenixa powinna być o ok. 2 cm większa na średnicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klapton
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 lip 2018, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Ok. Dzięki. Chcę kupić Biohumus i waham się czy lepsza jest forma mgiełki do zraszania liści, czy może płyn do nawożenia ziemi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Przez kilka tygodni po przesadzeniu nie ma potrzeby nawożenia, w nowym podłożu masz na ten czas składniki pokarmowe. Podobnie palmy nie potrzebują nawożenia jakimiś mgiełkami do liści. Teoretycznie po przesadzeniu, w tym sezonie możesz już odpuścić nawożenie (w okresie jesienno-zimowym nie nawozisz). Zaczniesz nawozić od wiosny zwykłym nawozem do roślin zielonych (uniwersalnym) albo do palm. Większej różnicy między nimi nie ma. Możesz też zamiennie stosować wtedy z Biohumusem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klapton
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 lip 2018, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Ile razy właściwie należy podlewać tę palmę? Gdzie niegdzie znalazłam informacje, że 2-3 razy w tygodniu, gdzie indziej, że raz w tygodniu. Po czym poznać, że palma otrzymała dostateczną ilość wody? Ma się woda przelać do podstawki?
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Uważam, że 3 razy w tygodniu to zbyt często.
Podlewasz kiedy ziemia lekko przeschnie, lejesz tyle wody by przelała się przez podstawek, i czekasz jakieś 10 min by korzenie wchłonęły resztę, jeśli po tym czasie woda została to wylewasz.
piotr_r
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sie 2018, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palma królewska problem przy wysiewie

Post »

Czesc wszystkim! prosilbym o porade poniewaz pojawil sie problem przy wysiewie palmy krolewskiej. najprawdopodobniej wyszla spodem doniczki przez otwor odprowadzajacy wode. nie sadze aby to byl tak okazaly korzen na dzien dobry przy braku lodygi od gory. Co nalezy zrobic w takiej sytuacji?https://imageshack.com/a/img924/6007/HoRt4T.jpg


Na tym forum piszemy starannie i poprawnie po polsku - używamy wszystkich polskich liter/mod.
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma królewska problem przy wysiewie

Post »

Jak palma kiełkuje to najpierw wypuszcza długi korzeń, a dopiero potem łodygę z liściem. Więc to normalne, być może wsadziłeś do zbyt małej doniczki i korzeń nie miał miejsca rosnąć w dół więc wydostał się na zewnątrz. Spróbuj delikatnie przesadzić nasionko.
Poza tym na tym forum już istnieje podobny wątek więc niepotrzebnie zakładasz nowy, polecam wyszukiwarkę :)
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Daktylowiec Leśny - ogromny korzeń a brak kiełka

Post »

Witam. Mam pytanie: Otóż 1,5 miesiąca temu posadziłęm nasionka Daktylowca Leśnego, które wczesniej zostało namoczone i posiadało już kiełek.
Dziś po 1,5 miesiąca od wsadzenia nadal nie pojawiło się nic ponad ziemią, jednak zauważyłem, że oba nasionka mają wystające korzenie które już przebijają się pod doniczką.
Doniczka ma około 12cm średnicy i tyle samo wysokości. Pojawia się pytanie - czy teraz takie jeszcze nie wykiełkowane nasionko z tak ogromnym korzeniem przeadzć do większej doniczki (wyższej)?
Kompletnie nie wiem co robić.... Pierwszy raz widzę coś takiego, że korzeń wychodzi pod doniczką a nie ma jeszcze kiełka nad ziemią... Czy coś zrobiłem nie tak?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Daktylowiec Leśny - ogromny korzeń a brak kiełka

Post »

Nie, spokojnie, niektóre rośliny tak mają (zwłaszcza te większe - krzewy i drzewa) - muszą się najpierw bardzo pewnie poczuć w gruncie :wink:, tzn. solidnie zakorzenić, a dopiero potem wypuszczają część nadziemną. Ja bym nie ruszała, chociaż rozumiem, że cierpliwość masz wystawioną na bardzo ciężką próbę :D
Pozdrawiam słonecznie, Ika
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec Leśny - ogromny korzeń a brak kiełka

Post »

Dzięki za odpowiedź :D Generalnie zmartwiło mnie to, ponieważ korzenie dosłownie "wylazły" otworem w doniczce, dlatego boję się, że za jakiś czas nie będę w stanie wyjąć ich z doniczki bez uszkodzenia korzenia ;)
Dziś posiałem kolejną sztukę uprzednio robiąc 1cm drenaż z kamyczków :)
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Raczej wybierz wyższą doniczkę, palmy lubią wysokie właśnie ze względu na korzenie.
A przy przesadzaniu to raczej doniczkę wypadałoby uszkodzić, nie korzeń - trzeba będzie przeciąć kawałek przy otworze, którym korzeń się wydostał. Zakładając, że to plastikowa doniczka. oczywiście :D
Pozdrawiam słonecznie, Ika
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Post »

Tak, na szczęście plastikowa :D Więc sugerujesz aby kiedy zabrać się za przesadzanie dopiero gdy pojawi się pierwszy listek?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”