Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Waga 1000 nasion tej palmy to 750 gram. Więc twoje 6 gram to ok. 8 nasion.
Roman
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Poczytaj tutaj są linki o wysiewie palmy kanaryjskiej. Wysiew palm a tu o warunkach jakie zapewnić roślinie Phoenix
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

zi3lak pisze:a jak często trzeba podlewać obficie czy spryskiwać glebę powierzchniowo i na jaka głębokość je wsadzić ???????????

z góry dzięki
pozdro
Ja podlewałam ziemię z wysianymi nasionami co kilka dni, żeby miała czas trochę przeschnąć. Nie dopuszczałam jednak do nadmiernego wyschnięcia. Podlewałam normalnie, nie spryskiwałam.
Nasiona posadziłam na głębokość, hmmm... myślę, że to było ok. 3 - 4 cm. Raczej nie więcej :) Nie wiem, czy było to do końca zgodne z prawidłami sztuki, ale w każdym razie palmę udało mi się w ten sposób wyhodować :wink:
Pozdrawiam :-)
Kasia
dorotka66
50p
50p
Posty: 69
Od: 8 maja 2007, o 15:50
Lokalizacja: Grecja

Post »

Patryk pisze:Dzisiaj z pięciu zasianych nasionek mam już trzy młode palmy!:)
Czekam na pozostałe:)
Przemo, dzięki za porady, sprawdzają się w 100% :D
Czesc! Uwielbiam palmy i mam ich kilkanascie. Kilka duzych, mniejsze, calkiem male i niedawno wysiane! :lol:
Z wieloletniego doswiadczenia wiem, ze trzeba bardzo uwazac przy przesadzaniu tych malych, czesto gina, jak im sie uszkodzi korzenie. Natomiast te kilkuletnie swietnie znosza przycinanie korzeni. Dzis wlasnie przesadzalam 2 phoenixy do troszeczke wiekszych donic, scielam ok.10 cm. Robie to juz ktorys raz i maja sie wysmienicie.
Pozdrawiam i zycze sukcesow! :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ponad 30 lat temu (w epoce wczesnego Gierka) można było na święta także u nas już kupić tzw. "daktyle". Były bardzo słodkie i bardzo kleją. Nie wiem jak brzmi dokładna nazwa tej palmy (nie chce mi się szukać) ale prawie każdy próbował wyhodować coś z tych pestek (czarne, bardzo twarde o dł. ok.3 cm). Robiło się to bardzo prosto. Brało się słoik, gazę i gumkę - i już. Trzymało się w kuchni, w cieple. Kiełkowało blisko 100 % nasion (korzonek wychodził dokładnie w środku "pestki"). Niektórzy znajomi mieli na parapetach okiennych poukładane do 20 doniczek z tymi palmami. W latach 90-tych miałem jeszcze 2 m palmę, właśnie z takiego "daktyla".
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
dorotka66
50p
50p
Posty: 69
Od: 8 maja 2007, o 15:50
Lokalizacja: Grecja

Post »

Mam nasiona palmy palczastej, karlowej, jak chcesz moge Ci wyslac pare nasion zebranych przed dwoma tyg. Sa one oczyszczone i wysuszone.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Dziękuję ślicznie Dorotko - nie mam już miejsca na takie duże rośliny jak palmy - ale może ktoś inny skorzysta i chce mieć takie rośliny. Mieszkam w bloku, mało miejsca, parapety i wszystko blisko okna zajęte a czekam jeszcze na jakarandy. mimozy, glicynie (już wykiełkowały) oraz akacje, delonki, strelicje i klony palmowe (jeszcze nie wykiełkowały). Pozdrawiam
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
loona10
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2008, o 15:57
Lokalizacja: Krakow

Post »

Witam Wszystkich
Jestem swiezo upieczona fanka Palmy wymienionej w temacie...a dokladniej we wtorek wysialam nasionka stosuja Wasze rady tzn.Torebka, mikroklimat ...mam tylko pytanie czy doniczka stojaca na goracym kaloryferze nie ugotuje sie wraz z zawartoscia??...Ja posadowilam roslinki na parapecie powyzej i mam nadzieje, ze to miejsce bedzie im sluzyc. Pozdrawiam Monika
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Na kaloryferze szybciej skiełkują tylko warunek foliówka szczelnie zamknięta na całej doniczce od spodu też, natomiast na parapecie będziesz dłużej czekała na skiełkowanie nasion. Zależy czy chcesz mieć palmy szybciej czy później jeśli nie zależy Ci na szybkim kiełkowaniu niech zostaną na parapecie. :D
loona10
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2008, o 15:57
Lokalizacja: Krakow

Post »

Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz...zastosuje sie do porady, a jeśli Nasuwaja Ci sie jeszcze jakies sugestie będę bardzo wdzieczna...jako poczatkujaca nie chcialabym ugotowac roslinek...Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

No więc właśnie jak to jest z tym "ugotowaniem" ? Wysiałem nasiona strelicji, klonu palmowego, klonu Burgera i akacji srebrzystej (2 m-ce temu) były wszystkie okryte folią i stały na kaloryferach i nic nie wzeszło. Czyżby się rzeczywiście "ugotowały" ? Przemo co o tym sądzisz ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie sądzę, zresztą nie wszystkie rośliny muszą mieć wyższą temp. ziemi do szybszego skiełkowania, raczej uważam że albo zbyt głęboko wysiałeś nasiona i jeszcze powinieneś poczekać albo miały one słabą zdolność kiełkowania. :D
Aragrod
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2008, o 18:33

Post »

Witam!
Od jakiegoś czasu mam palmę, jednak dostrzegłem, że od trzech dni przechyla się na bok. Dostrzegłem też, że na samym dole tuż przy ziemi zrobiła się trochę miękka (ta palma). Staram się ją podlewać tak jak wcześniej radziłeś Przemo. Jest to palma kanaryjska i jest ona w pomieszczeniu o 20 stopniach. Nie za bardzo mi się to podobało co się z tą palmą dzieje dlatego pytam się czy to coś złego.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”