Palma królewska (Phoenix canariensis) - sianie,pielęgnacja,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

No masz jak zwykle zapomniałem dodać fotki najmocniej przepraszam oto ona, żwiru myślę w sam raz i po sposobie w jaki podlewasz może oznaczać że robisz to prawidłowo tyle że może trzeba w takim razie częściej podlewać skoro ziemia szybko przesycha.

Obrazek
Awatar użytkownika
zammia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 gru 2007, o 19:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Teraz wszystko jasne :) O tym, jakie będą dalsze losy tej palmy niezwłocznie powiadomię.
Jeszcze raz dzięki za ekspresową odpowiedź ;:138
Wiosna, wiosna , wiosna ach to Ty....
zi3lak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2008, o 21:39
Lokalizacja: strzegom

Phoenix canariensis

Post »

Witam
mam zamiar kopic 6 gram nasion ww palemki czy ktoś mógł by mi powiedzieć ile mniej więcej ich będzie??
chciałbym tez się dowiedzieć w jaki sposób je się kiełkuje i ile czasu??
z góry dziękuje za odpowiedzi

pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nie mam pojęcia, ile nasion będzie w 6 gramach, ale jeśli chodzi o czas kiełkowania, to może to potrwać nawet parę miesięcy, także nie należy się zrażać.
Ja wsadzałam nasiona normalnie do doniczki z ziemią i po dłuuugim czasie doczekałam się kiełków. Potem idzie już trochę szybciej :D
Pozdrawiam :-)
Kasia
zi3lak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2008, o 21:39
Lokalizacja: strzegom

Post »

a jak często trzeba podlewać obficie czy spryskiwać glebę powierzchniowo i na jaka głębokość je wsadzić ???????????

z góry dzięki
pozdro
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Waga 1000 nasion tej palmy to 750 gram. Więc twoje 6 gram to ok. 8 nasion.
Roman
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Poczytaj tutaj są linki o wysiewie palmy kanaryjskiej. Wysiew palm a tu o warunkach jakie zapewnić roślinie Phoenix
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

zi3lak pisze:a jak często trzeba podlewać obficie czy spryskiwać glebę powierzchniowo i na jaka głębokość je wsadzić ???????????

z góry dzięki
pozdro
Ja podlewałam ziemię z wysianymi nasionami co kilka dni, żeby miała czas trochę przeschnąć. Nie dopuszczałam jednak do nadmiernego wyschnięcia. Podlewałam normalnie, nie spryskiwałam.
Nasiona posadziłam na głębokość, hmmm... myślę, że to było ok. 3 - 4 cm. Raczej nie więcej :) Nie wiem, czy było to do końca zgodne z prawidłami sztuki, ale w każdym razie palmę udało mi się w ten sposób wyhodować :wink:
Pozdrawiam :-)
Kasia
dorotka66
50p
50p
Posty: 69
Od: 8 maja 2007, o 15:50
Lokalizacja: Grecja

Post »

Patryk pisze:Dzisiaj z pięciu zasianych nasionek mam już trzy młode palmy!:)
Czekam na pozostałe:)
Przemo, dzięki za porady, sprawdzają się w 100% :D
Czesc! Uwielbiam palmy i mam ich kilkanascie. Kilka duzych, mniejsze, calkiem male i niedawno wysiane! :lol:
Z wieloletniego doswiadczenia wiem, ze trzeba bardzo uwazac przy przesadzaniu tych malych, czesto gina, jak im sie uszkodzi korzenie. Natomiast te kilkuletnie swietnie znosza przycinanie korzeni. Dzis wlasnie przesadzalam 2 phoenixy do troszeczke wiekszych donic, scielam ok.10 cm. Robie to juz ktorys raz i maja sie wysmienicie.
Pozdrawiam i zycze sukcesow! :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ponad 30 lat temu (w epoce wczesnego Gierka) można było na święta także u nas już kupić tzw. "daktyle". Były bardzo słodkie i bardzo kleją. Nie wiem jak brzmi dokładna nazwa tej palmy (nie chce mi się szukać) ale prawie każdy próbował wyhodować coś z tych pestek (czarne, bardzo twarde o dł. ok.3 cm). Robiło się to bardzo prosto. Brało się słoik, gazę i gumkę - i już. Trzymało się w kuchni, w cieple. Kiełkowało blisko 100 % nasion (korzonek wychodził dokładnie w środku "pestki"). Niektórzy znajomi mieli na parapetach okiennych poukładane do 20 doniczek z tymi palmami. W latach 90-tych miałem jeszcze 2 m palmę, właśnie z takiego "daktyla".
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
dorotka66
50p
50p
Posty: 69
Od: 8 maja 2007, o 15:50
Lokalizacja: Grecja

Post »

Mam nasiona palmy palczastej, karlowej, jak chcesz moge Ci wyslac pare nasion zebranych przed dwoma tyg. Sa one oczyszczone i wysuszone.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Dziękuję ślicznie Dorotko - nie mam już miejsca na takie duże rośliny jak palmy - ale może ktoś inny skorzysta i chce mieć takie rośliny. Mieszkam w bloku, mało miejsca, parapety i wszystko blisko okna zajęte a czekam jeszcze na jakarandy. mimozy, glicynie (już wykiełkowały) oraz akacje, delonki, strelicje i klony palmowe (jeszcze nie wykiełkowały). Pozdrawiam
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
loona10
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2008, o 15:57
Lokalizacja: Krakow

Post »

Witam Wszystkich
Jestem swiezo upieczona fanka Palmy wymienionej w temacie...a dokladniej we wtorek wysialam nasionka stosuja Wasze rady tzn.Torebka, mikroklimat ...mam tylko pytanie czy doniczka stojaca na goracym kaloryferze nie ugotuje sie wraz z zawartoscia??...Ja posadowilam roslinki na parapecie powyzej i mam nadzieje, ze to miejsce bedzie im sluzyc. Pozdrawiam Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”