Zamioculcas przesadzanie

Rośliny doniczkowe
joan18
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 mar 2008, o 14:15
Lokalizacja: Rokietnica

Zamioculcas przesadzanie

Post »

Witajcie :)

czy ktoś mógłby mi doradzić w jaką doniczkę najlepiej przesadzić tego kwiata? ostatnio liście moich kwiatków tak wystrzeliły w góre że muszę pomyslec o nowych doniczkach (do tej pory były cały czas w tych ze sklepu).

z góry dziękuję
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Możesz też trochę zmniejszyć zamioculcasa. Gdy wyciągniesz go z doniczki, zauważysz że składa się on z 2-3 bulw. Możesz je rozdzielić (jak najdelikatniej możesz) i posadzić w nowych doniczkach. Tak skutecznie zmniejszysz roślinkę i pobudzisz do wzrostu. I zamiast jednego zamioculcas będziesz mogła mieć ich więcej.
Co do doniczki to wybrałbym plastikową, do 8-10 centymetrów większą w obwodzie. Pamiętaj że zamioculcas po przesadzeniu czasem dostaje zastoju, gdyż lubi on najpierw rozwinąć bulwę, tak aby rozepchać doniczkę, a później bierze się za wzrost.
Dużo dodatkowych informacji nt tego kwiatka znajdziesz w tym bogatym dziale: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
Pozdrawiam.
joan18
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 mar 2008, o 14:15
Lokalizacja: Rokietnica

Post »

dziękuję za radę

właśńie w taki sposób moja teściowa rozmnozyła tego kwiatka

Ale dlaczego plastkiowe doniczki są lepsze?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Gdy użyjesz doniczki plastikowej widzisz jak rozwija się Twój kwiatek i wiesz kiedy masz go przesadzić bo rozepcha doniczkę (oczywiście zaleca się co roku).
Gdy używasz doniczek ceramicznych, bulwa nie jest w stanie ich zdeformować i podczas wyciągania jej z ziemi są problemy, gdyż mocno zakleszcza się w doniczce. Można wtedy podczas tego uszkodzić kwiatka. Oczywiście z plastikowymi też zdarzają się takie problemy, ale zawsze można taką doniczkę jeszcze bardziej wykrzywić aby łatwiej było wyciągnąć kwiatka, takiej swobody nie daje donica ceramiczna.
joan18
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 mar 2008, o 14:15
Lokalizacja: Rokietnica

Post »

no tak masz rację :)

tylko te ceramiczne doniczki sa takie ładne...

widziałam na Twojej stronie kwiatka którego też mam, mianowicie cycas revolutas.
ten mi zmarniał po przesadzeniu, chyba za głeboko w ziemie została wsadzona ta wystajaca bulwa i zaczął marnieć. Było to rok temu i raczej nie widzę żeby była poprawa. Wiesz może co zrobic?

joanna
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Zawsze możesz do doniczki ceramicznej włożyć tę plastikową. Też będzie ładnie wyglądało :wink:
Cykasa jeszcze nie przesadzałem bo przeczytałem, że powinno zmienić mu się doniczkę gdy bulwa wypełni po ścianki obecną, a mojemu się nie spieszy(szkoda że te rośliny tak wolną rosną) . Dodam jeszcze z wiedzy podręcznikowej, że nowa doniczka nie powinna być dużo większa od poprzedniej i bulwa powinna mieć ok półtorej centymetra do dwóch i pół wolnej przestrzeni do ścianek. Te kwiatki nie lubią przeskoków z małych do dużych doniczek.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

bigaczzz pisze: Co do doniczki to wybrałbym plastikową, do 8-10 centymetrów większą w obwodzie.
Raczej w średnicy a nie w obwodzie i nie o 8-10 a o max 6 cm większą w średnicy od tej w której rośnie dotychczas pod warunkiem że roślina nie będzie dzielona. :D
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Rzeczywiście, niby mała pomyłka ale jak zmienia postać rzeczy.
Moim zdaniem 10 centymetrów więcej jest już maksymalną zmianą, ale przy 8 nie powinno się dziać nic niepokojącego, z tym że kwiatek dostanie troszku zastoju, bo będzie chciał wypełnić najpierw doniczkę swoją bulwą, a później dopiero zacznie wypuszczać pędy...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

bigaczzz pisze:Rzeczywiście, niby mała pomyłka ale jak zmienia postać rzeczy.
Moim zdaniem 10 centymetrów więcej jest już maksymalną zmianą, ale przy 8 nie powinno się dziać nic niepokojącego, z tym że kwiatek dostanie troszku zastoju, bo będzie chciał wypełnić najpierw doniczkę swoją bulwą, a później dopiero zacznie wypuszczać pędy...
Osiem cm to po cztery z każdej strony a wiec conajmniej dwa do sześciu miesięcy na tworzenie nowego systemu korzeniowego bo tak zamiokulkas będzie sobie rósł w system korzeniowy. Te rośliny nie lubią zbyt dużych doniczek. Lepiej jest go przesadzić raz w roku w w doniczkę o 4 cm większą w średnicy niż ta w której rósł niż co dwa lata w zbyt dużą. :D
Awatar użytkownika
AddMaster
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 4 lut 2008, o 01:25
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Co do materiału na doniczki, jest jeszcze taka opcja, że ceramiczną doniczkę można rozbić młotkiem - roślina nie będzie miała szans na zablokowanie. Tylko że są wady, koszt doniczki, no i trzeba uważać, żeby nie zasypać ziemią całego domu. Poza tym takie doniczki bywają twarde.
Pozdrawiam!
Renka
50p
50p
Posty: 90
Od: 14 mar 2008, o 20:37
Lokalizacja: Przasnysz

Post »

Przeczytałam wasze rady co do rozsadzania tego kwiatka , przystąpiłam do dzieła i tu spotkała mnie niemiła niespodzianka .Mój okaz ma tak zrośnięte bulwy ,że nijak nie szło ich rozdzielić w tej desperacji chciałam nawet sięgnąć po nóż i rozciąć, ale przestraszyłam się , że stracę całą roślinę i dałam się na spokój.Pozostało mi przesadzenie do większej doniczki.Ile muszę czekać na nowe listki tak w przybliżeniu jak myślicie?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Zależy to przede wszystkim od doniczki do jakiej przesadziłaś swoją roślinę. Jeśli włożyłaś swojego zamioculcasa do niewiele większej doniczki od poprzedniej, nowe listki powinny pojawić się do 2-3 tygodni. Jeśli nowa donica jest znacznie większa od poprzedniczki, poczekasz trochę dłużej, gdyż zamioculcas ma to do siebie, ze lubi najpierw "dopasować" system korzeniowy do rozmiarów doniczki, a później dopiero wypuszczać nowe liście czy pędy.
Renka
50p
50p
Posty: 90
Od: 14 mar 2008, o 20:37
Lokalizacja: Przasnysz

Post »

Aha dzięki , to muszę uzbroić się w cierpliwość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”