Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim dzięki za błyskawiczne odpowiedzi, myślałem, że przyjdzie mi czekać kilka dni, a tu proszę :) Jukę mam od nieco ponad roku, dokładnie od czerwca 2014. A więc zraszać i nie przejmować się zbytnio?
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli masz ją od roku to świetnie sobie radzi i super dbasz o nią. Uważaj żebyś nie przekombinował :)
nelitq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 wrz 2015, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, mam problem z juką.... po wystawieniu jej na balkon zaczeły wiotczec i opadać liście, a nastepnie całe rozety- nie wiem czy to z przelania czy zbyt ostrego słońca. Niektóre rozety udało się uratować i zakorzenić. Ale został mi taki kikut, na którym od pewnego czasu pojawił się taki dziwny nalot- jest to lepkie- co to może być? Czy da się jakoś uratować jeszcze te największa juke czy już nie ma dla niej ratunku ? I co zrobić, żeby to nie przeszło na mniejszą jukę?

podsyłam zdjęcia
Obrazek



Obrazek



Obrazek
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, dwa miesiące temu tj 29.07 pisałam post z prośbą o pomoc w ratowaniu mojej juki , wtedy wyglądała ona tak:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/779b30424d6409ea

a teraz odżyła i wygląda tak :
http://www.fotosik.pl/zdjecie/2e707edd0e8ea4cd

Wtedy była przelana i miała za mało światła, teraz znowu mam dylemat jak ją podlewać ? Aby jej nie zasuszyć czy wystarczy 1 raz na miesiąc całą 1 litrowa butelkę wody czy więcej? Teraz stoi w świetle dziennym blisko okna.

agapa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim błędem jest podlewanie wg wymierzonej ilości wody. Kolejne podlanie i ilość wody powinno być uzależnione od wielu czynników, takich jak: temperatura otoczenia, stanowisko, rodzaj ziemi, wielkość doniczki, tp.
Myślę, że podlanie raz na miesiąc może być za rzadkie szczególnie jak zacznie się sezon grzewczy. W przypadku Juki w okresie jesienno-zimowym, kolejne podlanie powinno być wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi.
Mam nadzieję, że obecne stanowisko jest w pobliżu okna, a roślina jest posadzona w przepuszczalną ziemię?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Juka stoi na półpiętrze a nad nią jest lukarna tak że światła ma wystarczająco dużo, ziemia jest zwykła do kwiatów domowych kupiona w jednym z wielu "sklepów ogrodniczych".
Tak jak wcześniej pisałam juka była przelana, przy przesadzaniu ziemia była wilgotna bardzo , tak że nawet na 1 dzień wystawiłam ja na balkon/była piękna pogoda/ by ją trochę przesuszyć i uniknąć np. gnicia korzeni.

Dziękuję za radę już mam nieco rozjaśnione i chyba będę wiedzieć jak z nią dalej postępować :wit
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Była przelana, bo była i jest posadzona w niewłaściwym w podłożu. Juki powinno się sadzić nie tylko w innej ziemi - dedykowana jest ziemia do juk/palm, to jeszcze powinno się wymieszać ją np z perlitem, albo gruboziarnistym piaskiem. Obawiam się, że za jakiś czas dojdzie do podobnej sytuacji co poprzednio, bo zwykła ziemia uniwersalna nie nadaje się do uprawy tych roślin. Jest za ciężka, podlana wolno przesycha, a jak zbyt przeschnie robi się jedna zbita bryła. Do korzeni praktycznie nie dostaje się powietrze i korzenie najczęściej zaczynają gnić. Podejrzewam, że do ziemi nie dodałaś żadnego z w/w rozluźniacza, co tylko pogorszyło sytuację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze Twoja jukka, mimo iż wygląda lepiej, to nadal wiele jej brakuje do normy.
Piszesz, że była na jeden dzień wystawiona na balkon. Jeśli ona mogłaby wybierać, to pewnie wolałaby zostać tam na stałe.
Zastanów się, czy zależy Ci na ozdobie pomieszczenia, czy na roślinie, której chcesz stworzyć odpowiednie warunki. Jukka to dziecko słońca i najlepiej czuje się na zewnątrz.

Po drugie po odpowiednim schłodzeniu i zasuszeniu (przygotowanie do spoczynku zimowego) jukki sprowadzone do domu mogą być podlewane sporadycznie. Swoich nie zwilżam częściej niż raz na miesiąc, może nawet rzadziej. Najlepiej, gdyby miały jasne i chłodne pomieszczenie (12-15 stopni), w którym temperatura nie wymuszałaby zimowego wzrostu.
Gryni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 paź 2015, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,

mam do Was prośbę o sugestie co powinienem zrobić aby moja Juka wyglądała lepiej.

W drugiej połowie sierpnia roślina zaczęła marnieć. Liście opadały (więdły) i robiły się żółte. Część z nich, mniej więcej w połowie wysokości (widać na zdjęciu) była już w takim stanie, że nie pozostało nic innego jak je oberwać. Roślina była przelana. Ziemia w doniczce była bardzo mokra więc postanowiłem ją wymienić. Delikatnie otrzepałem korzenie ze starej ziemi, pozostawiłem do przeschnięcia i następnie zasypałem nową. Od tego czasu Juka wzięła się do życia, góra wygląda znacznie lepiej, nowy "szpic" rośnie jak należy, wprawdzie nie jest tak zielony jak dawniej ale rośnie. Niestety dolne liście żółkną, ale są sprężyste. Nie opadają.

Proszę Was, specjalistów o radę co będzie najlepsze aby roślinę uratować. Ma już około 10-ciu lat, wysokość od ziemi to 1,7m, rośnie w doniczce o wys. 27cm i średnicy 30cm.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witaj.
Te ciemne plamy na żółtych liściach, to wg mnie może być choroba grzybowa - efekt wcześniejszego przelania. Warto by po usuwać te żółte liście i roślinę popryskać preparatem grzybobójczym, np Previcurem.
Napisz coś więcej w kwestii stanowiska i ziemi w jakiej rośnie Twoja juka. Nie podoba mi się ta osłonka w której wystawiona jest juka. W takich osłonkach bardzo łatwo o przelanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ze wszystkim co napisał Norbert zgadzam sie w 100-tu procentach, dodam jeszcze, że ta roślina ma za mało słońca. Liście są wiotkie, załamują się a blizny po opadłych liściach są w zbyt dużej odległości od siebie. Pień jest za cienki. Roślina w takiej kondycji narażona jest na ataki różnych patogenów.

Tak wyglądają jukki, które mają odpowiednie warunki świetlne.
A ich pnie urosły w warunkach domowych.
Obrazek
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76
Gorzej myślę, ze nie jest (choć może się mylę) , jeszcze trochę ją poobserwuję. niebyła podlewana po przesadzeniu ok 1 miesiąca Przy przesadzaniu zmieniłam jej donice na większą i podlałam woda razem z "odżywką" do juk (pisze odżywka, bo nie pamiętam dokładnej nazwy). Mam tylko pytanie jeśli zdecyduje się zmienić jej podłoże to kiedy najlepiej?

"....Była przelana, bo była i jest posadzona w niewłaściwym w podłożu"

Gdyby sięgnąć do postów z lipca pisałam tam , że juka trafiła do mnie krótko mówiąc z niechęci do niej poprzedniego właściciela, tak że dostałam ją w spadku z całym "przybytkiem inwentarza".

1. ziemia była taka jaka była
2. zmienione zostało miejsce --> jej otoczenie
3. i jeszcze osoba która przejęła nad nią opiekę ją przelała a na początku postawiła w złym miejscu

Ja ją usiłuję ratować jak potrafię
nelitq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 wrz 2015, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, czy ktoś ma jakąś radę co zrobić z moja juką ? Da się jeszcze coś zrobić z tą największa juką?

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”