Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
SzymonUK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2019, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja Juka..

Post »

Hejka.
Mojej dziewczynie coś dolega, podlałem ja tydzień temu i nie przyglądałem się prze ten czas jej zbytnio. Teraz zauważyłem suche części na niektórych listkach ( foto ) czy ona umiera ? :( Podlewam średnio co tydzień, w słoneczne dni wystawiam na ogrod... Nie znam się na kwiatach jednak na niej mi bardzo zależy. Proszę o radę, co zrobić z listkami i jak sprawić by kolejne nie zaczęły odgapiac od tych już kilku poszkodowanych.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poczytaj wątek, do którego przeniosłem Twój post. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kurzys12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2019, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka - problem

Post »

Witajcie.
Mam problem z juką. Od jakiegoś czasu pojawiły mi się na roślinie takie suche plamy - zdjęcia poniżej. Nie wiem czy jej nie przelałem. Donica duża, stoi na kamykach i tam po podlewaniu czasem widać wilgoć. Ale w wodzie nie stoi.
Co to może być i jak temu zaradzić, dzięki.
Wojtek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A po co stoi na kamykach? Wystarczy jak doniczka będzie stała na samej podstawce. Ważne, żeby woda w niej nie stała.
Te plamy na liściach mogą wzkazywać na przelanie. Na to ma wpływ nie tylko nieprawidłowe podlewanie, ale i podłoże. Podejrzewam, że juka jest posadzona do samej ziemi uniwersalnej, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirku albo perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kurzys12345
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2019, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za info.
Ale do uratowania? Uważniej z wodą czy jakieś działania interwencyjne?
Dzięki
W
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli rośnie w samej ziemi, to trzeba przesadzić do w/w mieszanki. Jeśli podlewałeś za dużo, trzeba sprawdzić stan korzeni. Jeśli ilość plam będzie się powiększać, trzeba będzie zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie. Proszę powiedzcie,jak zabrać się do nawożenia juki? Czy one w ogóle tego potrzebują? Jeśli tak to czym nawozić? Jak długo i w jakim okresie?
Ponadto,kiedy jest najlepszy okres na przesadzanie kwiatów i co ile powinno się to robić?
Pozdrawiam.
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o przesadzanie, najkorzystniejszy czas to okres wiosna - lato, wtedy gdy korzenie wypełnią doniczkę albo co około 2 - 3 lata. Interwencyjnie, tzn kiedy coś złego dzieje się z rośliną to w zasadzie przez cały rok.
Nawóz do roślin zielonych albo do palm, ten pierwszy połową zalecanej dawki, przez okres wegetacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Norbet,wyjaśnij mi proszę definicje słów okres wegetacji. Od kiedy do kiedy nawozić? Przepraszam,ale dopiero zaczynam przygodę, a wole pytać niż zabić roślinę.
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wiosna - lato...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LoloPin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 cze 2019, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

JUKA (CHYBA...) cały rok na tarasie.

Post »

Witam,

mam mały problem... Dostałem w spadku dwie juki (chyba tak mi się wydaję) są to kilkudziesiecio letnie okazy (pnie grube jak noga, wysokość 2,7m - 3m) na początku myślałem, żeby wstawić je do salonu jednak po takich próbach okazało się, że jednak są za duże. Znakomicie wyglądają jednak na tarasie.

Moje pytanie brzmi czy te drzewa wytrzymają cały rok (wliczając zimy) na dworze? Stojąc w doniczkach? Ew. czy można je wkopać normalnie w ziemię w ogrodzie?.

Będe wdzięczny za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Polską zimę???? Ta jukka rośnie w środkowym Meksyku i Ameryce Środkowej, gdzie nie ma ani śniegu ani mrozów. Jedynie do jesieni możesz trzymać na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aszka247
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2019, o 07:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry wszystkim.
Od wczoraj jestem posiadaczką juki, przygarnął ją od wyprowadzających się sąsiadów - chcieli ją wywalić.
Nie jest w najlepszym stanie, nie wiem jak i czy w ogóle o nią dbali. Dolne liście żółkną i przysychają. Po przetarciu z kurzu w niektórych miejscach został biały nalot, jakaś choroba ?
Proszę osoby z wiedzą i doświadczeniem o podpowiedź co robic.

Pozdrawiam, Asia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”