Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Była przesadzana w listopadzie do wiele wiekszej doniczki wiec to wyklucza problem za małej doniczki a sucho tez nie ma bo bałam sie nawet ze jest to problem przelania podlewam ja reg. 1-2 razy w tyg. A ten problem to wyskoczył tak prawie z dnia na dzien.
Natka
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

A drenaż dałaś? Dużo tego podlewania!

B.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zasolenia ziemi nie widać może masz w ziemi dżdżownice (zobacz czy na podstawku po podniesieniu doniczki nie ma drobinek ziemi) lub ziemiórki( po podlaniu widać małe ruszające się rubaszki na powierzchni ziemi) a może masz za ciepło w pokoju? Jukę ponadto wystarczy podlewać raz w tygodniu w zależności od temp. otoczenia i przesychania ziemi. Ile wody lejesz podczas podlewania na raz? :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Drenaz jest, jutro za dnia sprawdze co z tymi robaczkami i napisze.
Natka
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Podlej jukę i sprawdź czy nic się nie rusza na powierzchni ziemi no i zobacz podstawek po podniesieniu juki czy nie ma drobinek ziemi(dżdżownice) a jaką masz temp. w pokoju? i jak duzo wody lejesz na raz przy podlewaniu? :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wiec po podlaniu sa pojedyncze maluteńki białe robaczki, a podstawek jest czysty.Juka jest dzisiaj w jeszcze bardziej opłakanym stanie. W pokoju mam ok 22-23 stopni. Co robic nie chce zeby zdechła?
Natka Obrazek Obrazek
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Kup trochę ziemi uniwersalnej. Najmniejszy woreczek. Wyciągnij roslinę z doniczki. Oczyść dobrze sama doniczkę.
Wsyp na spód trochę nowej ziemi, z bryły usuń tyle starej ziemi ile się da nie uszkadzająć zbytnio korzeni. Wstaw roślinę i wolne miejsca wypełnij nową ziemią.
Nie podlewaj. Możesz stuknąć doniczka o podłogę by ziemia osiadła. Potem jak wierzchnia warstwa ziemi przeschnie ale pod nią wyczujesz reka wilgoć to wstrzymaj się jeszcze z podlewaniem. Możesz najwyżej zrosić wierzchnią warstwę opryskiwaczem. Podlewanie zaczniesz jak pod palcami na głębokości kilku centymetrów nie wyczujesz wilgoci.

Roślina jest zalana, a to jest naszybszy i najlepszy sposób by korzenie dostały powietrza.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak nie dasz rady pomimo tych zabiegów, które podała Basia( bo tez tak może się zdarzyć, np. zrzuci wszystkie dolne liście pomimo pomocy z Twojej strony to zawsze możesz jukę odmłodzić(zajrzyj w mój temat) ale to dopiero ostateczność jak zostanie goły pień i czubek z liśćmi. :D :D :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dziekuje za porady mam nadzieje ze pomoze ta zmiana ziemi ale jeśli nie to prosze o link do tego tematu gdyby opadły wszystkie liscie bo nie moge znalesc.
Pozdrawiam Natka
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Znalazłam taki post i pytanko czy w razie czego mozna to samo zrobic z juka? tzn czy zcinajac Juke na jakiejs wysokosci(jakiej) tez zalac ja woskiem i wypusci nowe odrosty? Znalazłam juz post z odmłodzeniem Juki ale czy cos sie da z dołem (pniem) zrobic.
NAtka


"Jest i na to rada chociaż może trochę drastyczna ale możesz odmłodzić swoje draceny wystarczy je ściąć za piątym liściem od góry i czubek włożyć do wody z ukorzeniaczem do roślin zielonych a jak wybiją korzenie wsadzić w ziemię i nie zalać ponownie. pozostały po ścięciu czubka pinek obcina się dziesięć centymetrów nad ziemią bardzo ostrym nożem tak by cięcie było gładkie wierzchołek pinka zalewa się woskiem z świeczki lub zasypuje węglem drzewnym i trzeba się uzbroić w cierpliwość a z pinka wyrosną nowe odrosty dracen. no i jak była zalana to koniecznie trzeba przesadzić w świeżą ziemię albo bardzo oszczędnie podlewać żeby nie zgnił pozostały pinek."
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Natka pisze:Znalazłam taki post i pytanko czy w razie czego mozna to samo zrobic z juka? tzn czy zcinajac Juke na jakiejs wysokosci(jakiej) tez zalac ja woskiem i wypusci nowe odrosty? Znalazłam juz post z odmłodzeniem Juki ale czy cos sie da z dołem (pniem) zrobic.
NAtka"
Tak! możesz tak zrobić... być może nawet uda Ci się uzyskać na starym pniu kilka nowych odrostów i roślina będzie pełniejsza ;-)
... ale chyba lepiej jeszcze zaczekać...
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jeszcze poczekam (w sumie nie wiem ile) ale nie sadze zeby to cos dało bo roslinka ewidentnie schnnie i boje sie ze to schniecie pójdzie jeszcze wyzej a wtedy nic nie uratuje. Ale w razie czego obciąć to co jeszcze sie uratuje i wsadzic do wody aby pusciło korzenie i potem do doniczki z ziemią a reszte cały pien zostawic goły czy obciac go na jakiejs odpowiedniej wysokosci od dołu bo jeśli zostawie cały to bedzie go ok 2m.?
Natka
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Zostaw 3-4 oczka(miejsca przyczepienia liści).
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”