Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To jest od suchego powietrza - pod spodem masz grzejnik - stąd usychanie końcówek liści. Powieś na grzejniku nawilżacz z wodą - bezpośrednio pod rośliną. Liście z czasem mogą uschnąć całe, ale też proces schnięcia może też się zatrzymać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Norbert,ten grzejnik nie grzeje. Od momentu gdy przestawiłam roślinę do drugiego pokoju, ani razu nie włączyłam tam grzejnika.
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Monia30936
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lis 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka - scena liście i pień

Post »

Witam
Mam juka niestety od jakiegoś czasu żółkną jej liście i schną. Ma dwa pnie niższy jest ładny i z nim się nic nie dzieje. Z wyższym tym na którym schną liście dzieje się coś dziwnego. Ma sucha korę która tak jakby rozwarstwiła się od środka. Jak naciskam jest miękka. Jak mocniej nacisnęłam pękła i w środku jest twardy ale wilgotny pień a ta sucha otoczka odchodzi jak kora z drzew czy da się ją uratować. Czy to ta zgnilizna? Przestawiłam ja bliżej okna. Dziwne bo jakbym przelała roślinę to chyba oba pnie by chorowały. A choruje jeden. Czy dwa pnie mają dwa oddzielne systemy Korzeniowe i w razie czego będzie można uratować chociaż mniejszy pień?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy to jest ta sama Jukka co z postu z przed roku?

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 5#p5702535

Przestawiłaś bliżej okna, to gdzie wcześniej stała - w cieniu, w ciemnym kącie? Powtórzę to co napisałem wtedy - Jukka to roślina słońca i potrzebuje go przez cały rok. Z tym związane jest odpowiednie podłoże i podlewanie. Jeśli ustawiając gdzieś w ciemnym miejscu i w dodatku ma uniwersalne, mało przepuszczalne podłoże to pierwszy krok do przelania. Oczywiście roślina - w tym wypadku rosnąca dwoma pniami, może inaczej reagować, wpierw zaczęła chorować słabsza część. Przydałaby się zdjęcia, czy faktycznie ten drugi pień pada. Dobrze by było zajrzeć w korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kryst
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lut 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam.
Czy ktoś może pomóc rozwiązać problem mojej juki??!! Na zdjęciu widać o co chodzi, więc nie będę się zbędnie rozpisywał.
Dzięki każdemu za poświęcony czas!! i pomoc!!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A ja proponuję zacząć od poczytania tego wątku, bo było w nim poruszane wiele razy podobne przypadki oraz prawidłowa pielęgnacja i warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kryst!
Aleś ją ukatrupił!
Norbert dobrze Ci radzi. :;230
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z całym szacunkiem,ale nie wiem jak można do takiego stanu doprowadzić roślinę ;:202 ;:306
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
maniu_ww
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lut 2017, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Zakupiłem Jukke we wakacje 2016. Pani powiedziała że lubi półcień... Niestety stojąc w tym połcieniu na jesień zaczęła masowo gubić liście, poczytałem forum i przestawiłem ją w słoneczne miejsce, bez większego rezultatu, więc ją przesadziłem w większą doniczkę. Czas leciał, niby przestała tak gubić liście, ale jej stan stał w miejscu, nie regenerowała się. Niższa łodyga jest w umierającym stanie, a wczoraj zauważyłem że miejsca przyczepu liści do łodygi są bardzo miekkie i pewnie zgniłe. Podlewam ją raz na 2-3 tygodnie.
Łodygi wydają się ledwo trzymać podłoża, bardzo łatwo je poruszyć i ma sie wrażenie że zaraz się przewróci i nie trzyma się korzeni
Czy jest przelana ?
Czy da rade jeszcze ją ożywić ? Czy wypuści nowe liście ?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Najprawdopodobniej problem może leżeć nie tylko wskutek złego stanowiska na samym początku uprawy, ale niewłaściwego zbyt mało przepuszczalnego podłoża - pewnie posadziłeś Jukę w zwykłe uniwersalne podłoże. Druga sprawa, przesadzamy krótko po zakupie i w doniczkę tylko ciut większą od poprzedniej. Wg mnie doniczka jest za duża.
Teraz pozostaje tylko zajrzeć do korzeni. Usunąć martwe, posypać sproszkowanym węglem albo cynamonem, odczekać dzień na obeschnięcie i posadzić do odpowiedniej wielkością doniczki. Podłoże ziemia do palm, może być też uniwersalna ale wymieszana że żwirkiem w proporcji ok 2:1. Nie podlewaj po przesadzeniu parę dni, potem na samym początku oszczędnie.
Natomiast ma to tylko sens wtedy, jeśli łodygi będą twarde.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maniu_ww
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lut 2017, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

oki dzięki, wróciłem z pracy i zastałem pourywane przyczepy liści do łodygi. Jak je nacisne sączy się z nich woda. Boje się że wszystko jest zgnite w środku razem z korzeniami. Jutro kupie doniczkę i ziemie, spróbuje przesadzić

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To co jest zgnite, odetnij aż do zdrowej tkanki. Z łodygami zrób tak samo co z korzeniami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

maniu_ww, Czy ta doniczka ma dziurki/dziurkę od spodu?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”