Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Trzy metry od okna to za ciemno! Jukki potrzebują słońca, stanowisko tylko i wyłącznie przy oknie. Twoja Jukka nie ma wcale prawidłowego pokroju, jest zabiedzona i wyciągnięta.
Możesz jeszcze raz odciąć i zasmarować maścią ogrodniczą. Prawdopodobnie z braku słońca, bezlistny pęd nie wypuszcza liści. Jeśli po przestawieniu na słoneczne stanowisko dalej nie wypuści nic, nadawać się będzie tylko i wyłącznie do całkowitego wycięcia.
Możesz sprawdzić korzenie, przy okazji zmienisz substrat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak obetniesz do twardej części to sprawdź jeszcze przekrój łodygi czy nie ma ciemnych plam lub obręczy. Łodyga może być jeszcze twarda, ale gnicie mogło się już rozpocząć. Prawdopodobnie wcześniej nie wyciąłeś wszystkiego i teraz gnije dalej. Ja bym jednak spróbowała jeszcze zajrzeć w korzenie bo prawdopodobnie tam leży problem.
Potter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2016, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

JUKA - co to za choroba

Post »

Załączam zdjęcie juki.
Co to za choroba ?. Jak ją zwalczyć ?
Liście oprócz tych obrzydliwych "robaczków" jaśnieją i są bardzo kruche, łamliwe.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za podpowiedzi, zrobię jak piszecie i dam znać co z tego wyszło. Rozważę w pierwszej kolejności jaśniejsze stanowisko. Latem wydaje się być wystarczające, ale najwyraźniej nie zimą.

Co do światła - czasem zastanawia mnie , jak to możliwe że juki lub inne rośliny tak pięknie rosną w centrach handlowych, gdzie praktycznie mamy tylko sztuczne światło. Jak myślicie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Yomek, nam może się wydawać że stanowisko jest jasne, ale nie musi już tak być w przypadku roślin, a na pewno nie będzie to nigdy w takiej odległości od okna. Druga sprawa, gdyby to było stanowisko jasne, to nie zawsze będzie to stanowisko słoneczne - a takie będzie tylko wtedy, gdy promienie słoneczne będą padały na roślinę - przez cały rok.

Co do ostatniego Twego pytania, nie do końca rozumiem czy chodzi o rośliny do ozdabiania. Jeśli tak, to są to pewnie jakieś specjalnie tworzone pod ten cel kultywary dodatkowo specjalnie pędzone nawozami, albo są one wymieniane po jakimś czasie. Niemniej i tak nigdy nie będą tak wyglądać tak, jakbyś uprawiał je bezpośrednio na słonecznym stanowisku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pewnie masz racje. Juka już przeniesiona pod duże okno w holu do pozostałych roślin :)

Przyciąłem jukę do miejsca, w którym łodyga była twarda. Agnieszka - obręczy ciemnych nie widać, jest natomiast coś brązowego (i dość twardego, sprawdzałem nożem). W "wyższych" partiach juki tego nigdy tego nie widziałem. Poniżej fotka.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgadzam się z norbertem. Jasne stanowisko to za mało dla juki, ona musi mieć słońce. Gdyby jej tam było dobrze, to nie byłaby tak wyciągnięta tylko zwarta o sztywnych liściach.

Tnij aż łodyga będzie miała jednolity kolor bo inaczej zaraz znowu będzie gnić.
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pewnie macie racje. Niestety hodowla wielu roślin w okres jesienno zimowy w pomieszczeniach to dla nich katorga ze względu na brak światła. Nie zawsze z kolei jest możliwość wystawienia roślin na powietrze. Zresztą później przychodzi jesień, zima i... straty w liściach i przekroju :)

Agnieszka, mam wrażenie ze łodyga ma jednolity kolor (być może nie widać tego na zdjęciu). Sugerujesz jednak aby dalej ciąć, aż nie będzie tych brązowych kropek?
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No właśnie o te kropki mi chodzi. To początki gnicia.
A co do roślin to po prostu trzeba dobierać gatunki do warunków jakie się posiada, a nie odwrotnie. W takim miejscu to jakiś bluszcz, filodendron, monstera lub paprotka może dobrze by rosły.
wiedzma_84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lut 2016, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Złamany?

Post »

Witam. Mam pytanie. Czy da się z tym kwiatem coś zrobić? Mam go kilka lat a w tym roku jakby się złamał.


Obrazek
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Złamany?

Post »

On się nie złamał, tylko chyba chce do słońca.
wiedzma_84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lut 2016, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Złamany?

Post »

No właśnie on stoi blisko okna, a w oknach nawet rolet nie ma.
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Złamany?

Post »

A na jakiej wystawie są te okna południe zachód wschód ?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”