Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Juka - usychające liście

Post »

Od jakiegoś czasu usychają dolne liście mojej juki. Co jej dolega?

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Stoi ok metra od okna, w mijescu nienasłonecznionym, gdy temperatura wzrasta powyżej 21 stopni spryskuje, podlewam deszczówką, nawoże regularnie POKON'em do palm.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Myślę, że to po prostu normalne. Starsze czyli te dolne liście zamierają. Z moją juką też się tak działo. Też obsychały dolne liście tak jak u Ciebie na zdjęciu. Obcinałam je tuż przy łodydze ostrymi nożycami, łodyga drewniała w miarę wzrostu- tworzyła się pień. A moja juka wyrosła do 2,60 cm czyli do sufitu i miała dwa piuropusze. Niestety gdy przestała się mieścić pod sufitem, musiałam podjąć radykalne kroki- czyli pocięłam zdrewniałą łodygę na kawałki i ukorzeniłam. Otrzymałam 8 nowych roślin. A stary "pieniek" rośnie nadal. Ma młode nowe liście i na razie 80 cm wysokości.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Juka - usychające liście

Post »

Mnie to wygląda na zbyt intensywne podlewanie jeśli podlewasz regularnie np. raz na tydzień to może lejesz za dużo wody, no i czy ta juka była przesadzana kiedyś wygląda że ma dość małą doniczkę do rozmiaru rośliny. Mogą te dolne liście też w naturalny skutek opadać ale u Ciebie widać na niektórych końcach liści właśnie objawy przelania. :D :D :D
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Jukę kupiłam 4 miesiące temu, nie przesadzałam jej, zostawiłam ją tak jak przyniosłam ze sklepu.
Najwyższy pień juki (a jest ich 3) ma 75 cm wysokości, a doniczka ma średnicę 24 cm., więc czeka mnie przesadzanie - ale to zostawiam sobie na sobotę.

Kurczę prawdopodobnie przelana a ja byłabym skłonna powiedzieć, że moja juka zaczęła usychać z niedostatku wody....


Pozdrawiam,
Agata
Awatar użytkownika
beholderka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 lis 2006, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska
Kontakt:

Jak pielęgnować jukę?

Post »

Dostałam ponad 2 metrową Jukę.Krzywa,powyginana ale śliczna.Jak o nią dbać i jak nawozić i czym,aby długo mi służyła i cieszyła oczy swoimi koronami. :cry:
beholderka :)
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Witam, możesz stosować nawóz uniwersalny do roślin zielonych, albo np. AGRECOL - Nawóz do palm, Juk i dracen. Juka nie ma dużych wymagań. Lubi słoneczne, przewiewne i ciepłe miejsca zwłaszcza latem. Ale co ja Ci tu będę pisać kiedy są specjaliści od juk na forum. Zajrzyj do bazy wiedzy o roślinach, tam są linki do tematów o jukach.

Pozdrawiam.
Leo :lol:
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie jestem pesymistką, ale do ogromu informacji o jukach na forum chciałabym dorzucić jedną ponurą wieść - juki to "ziemia obiecana" dla paskudnych tarczników :( Beholderko, lepiej od razu dowiedz się, jak ta mała kanalia wygląda, by później zawczasu umieć ją wytropić i wytępić. Mam w domu 5 juk i każda przeżyła już spotkanie z tarcznikami, choć wszystkie te rośliny stoją oddalone od siebie. Powodzenia w hodowli :D
Pozdrawiam!

PS. Korzystam z nawozu do palm, juk i dracen "Ekoru".
Awatar użytkownika
JUSTI
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 sty 2007, o 12:48
Lokalizacja: TYCHY

Post »

Nadchodzi koniec lata.Jak długo może stać juka na dworze :?: Pobyt letni dobrze jej służył i rozrosła sie :D
Awatar użytkownika
Dorota T.
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1379
Od: 11 mar 2007, o 12:09
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dobrze jest rośliny przyzwyczajć do powrotu. Czytałam, że nalży je wnieść na godzinę w pierwszy dzień i tak stopniowo przedłużać pobyt w domu. Do października powinny znaleźć się w domu, oczywiście należy śledzić prognozę pogody i w razie nagłego ochłodzenia wnieść rośliny natychmiast. Należ również pamiętać by nie wnieść do domu towarzystwa :wink: , dobrym sposobem na pozbycie się intruzów jest wsypanie do doniczki kilku kulek na Mole, na miesiąc przed przeprowadzką.
Inter vepres rosae nascuntur. Róże rosną wśród cierni.
Mój ogródek-cz.1 ... Mój ogródek-cz.2 ...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

JUSTI pisze:Nadchodzi koniec lata.Jak długo może stać juka na dworze :?: Pobyt letni dobrze jej służył i rozrosła się :D
Noce są już stosunkowo chłodne więc proponuję przenieść jukę najpierw do jakiegoś chłodnego ale jasnego przedpokoju a dopiero po jakimś tygodniu dopiero do pokoju w mieszkaniu. :D
alyshia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lis 2007, o 18:39

Juka marnieje, żółte liście, choroby

Post »

Witam!
Bardzo Was proszę o radę - od jakiegoś czasu musiałam pozostawić moje kwiaty na przechowanie w innym miejscu niż moje mieszkanie i niestety widzę że dzieje się coś niedobrego.
Juce zaczynają żółknąć liście.Dokłądnie ją obejrzałam i nie ma żadnych szkodników na liściach itd. Zastanawiam się czy nie została przelana...
Co o tym myślicie?W jaki sposób ją ratować?
Czy ew teraz można jukę przesadzić do większej doniczki czy trzeba czekać do wiosny?
Pzdr
Ala

Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wyjmij ją z doniczki lekko obkrusz jak najwięcej ziemi tak by nie uszkodzić systemu korzeniowego, osusz resztę bryły korzeniowej papierowymi ręcznikami, na spód doniczki daj keramzyt lub żwir ok 1 cm warstwę, nasyp ziemi włóż ponownie jukę by była na tym samym poziomie jak przed wyjęciem i uzupełnij świeżą ziemią, nie podlewaj ok 2 tygodni jeżeli masz temp. od 18 do 24 stopni jeśli cieplej podlej lekko dopiero po 1,5 tygodnia, żółknącym liściom pozwól odpaść samoczynnie nie obrywaj ich, roślina zdecydowanie zalana widać nawet po ziemi na zdjęciu na chwilę obecną, zaprzestań całkowicie nawożenia i poczytaj o uprawie Tutaj :D :D :D
alyshia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lis 2007, o 18:39

Post »

Witam ponownie!
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy skoro jest potrzeba wyciagniecia juki z doniczki i wymiany ziemi, to za 1 zamachem moge wsadzic ją potem do wiekszej doniczki (gdyz dawno nie byla przesadzana) czy to przesadzanie w zimie może jej zaszkodzic? jeśli bryla korzeniowa bedzie mocno zbita, o ile cm wieksza doniczke powinnam zastosowac?
Pzdr
alyshia
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”