Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Kamidelu123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2021, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora juka

Post »

Cześć. Zabrałam z pracy do domu jukę. W dolnej połowie jej liście są chore-czarne końcówki i plamy, góra wygląda normalnie. Co mogę zrobić, żeby ją uratować? Nie znam się zupełnie. Z góry dziękuję

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zapraszam do lektury wątku, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewelina26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 kwie 2021, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka

Post »

Witam. Mam problem z juka mam ją od października i nie wiem dlaczego liście na dole zaczynają opadać i usychają. Miałam ja w salonie przy oknie a teraz przeniosłam ja do łazienki tak mi doradziła pani w kwiaciarni że w łazience ona będzie mieć lepiej. Poproszę o poradę. Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Juka do ciemnej łazienki, brawo... Zamiast słuchać się rad osób które nie mają pojęcia o uprawie roślin, trzeba było od razu po zakupie poczytać poradniki pod kątem uprawy tej rośliny.

Przede wszystkim juka potrzebuje słonecznego stanowiska, najlepiej tuż przy oknie południowej wystawy.
Po drugie musi mieć przepuszczalne podłoże, doniczkę z odpływem, która powinna stać na podstawce.
Ponadto podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, w okresie jesienno-zimowym jeszcze rzadziej.

Zapraszam do lektury wątku, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malgorzaataa123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 kwie 2021, o 01:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chora jukka

Post »

Dzień dobry!
Mam pytanie, czy ta jukka jest do uratowania? Walczyłam z ziemiórkami, oprysk (substral) i lepy. Zrobiłam test ziemniaka okolo tydzień po zastosowaniu oprysku i larwy nie wylazły. Sporadycznie jakaś muszka się dalej pojawia. Sprawdziłam korzenie - nie są zgniłe, są za to bardzo bardzo wątłe, cieniutkie i kruche i bardzo słabo rozbudowane. Dodam, że po zakupie była przesadzana (nie od razu, po ok 3 tygodniach i już wtedy zaczynała marnieć), podłoże ma przepuszczalne, podlewana jest jak ziemia całkiem przeschnie.
Czy jest coś co mogę jeszcze zrobić? Czy powtórzyć oprysk? Jeśli tak to po jakim czasie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bez zdjęć ciężko ocenić stan rośliny.

Na ziemiórki są dwa sposoby, całkowita wymiana podłoża, druga zastosowanie preparatu Nemycel. Chemia nie zawsze działa na te szkodniki, a żółte lepy to wyłapują dorosłe osobniki, ale też wszystkich nie wyłapią.

Podłoże przepuszczalne, tzn. jakie? Mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2:1?

Jakie ma stanowisko, stoi bezpośrednio przy słonecznym oknie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adams999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2021, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej,
na mojej Juce poza często pojawiającym się tu problemem zasychających końcówek pojawiają się też dziwne plamy na liściach oraz podobne do nich "zaschnięcia" na brzegach, bardzo niewielkie. Roślina stoi na parapecie, słońce od tej strony świeci tylko z rana przez jakiś czas.
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/8UOKXW.jpg
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/924/XxI9w1.jpg
https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/923/5kJusq.jpg

-- 21 kwi 2021, o 13:37 --

Przepraszam za rozmiar zdjęć :shock: nie wiem jak edytować wpis
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2021, o 15:05 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używając opcji edytuj. Zdjęcia zamienione na linki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Yukozerca
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2021, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka i inne choroby liści

Post »

Witam. Mam problem z juką. Liście zaczynają się zawijać do środka w rulonik i usychać od końca. Co może być przyczyną i jak temu zaradzić? Zaczęło się to po podlaniu i narażeniu juki na niską temperaturę (około 5-8 stopni) . Przesadzenie nie pomogło.

https://imagizer.imageshack.com/img924/5602/gco2dO.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/6461/wdJiiL.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/3992/QKpf48.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juka i inne choroby liści

Post »

Jak przemroziłeś ją i to jeszcze z mokrym podłożem, to czego oczekujesz? Juka jest rośliną ciepłolubną.

Ponadto, ok. przesadziłeś, tylko do jakiego podłoża i czy doniczka ma odpływ?

Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2:1. Do tego drenaż z keramzytu.
Doniczka musi mieć odpływ.

Żółte liście do odcięcia i zrób oprysk Topsinem, czyli preparatem grzybobójczym.
Nie ma jednak gwarancji że to pomoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonyWuprawie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2021, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ostatnio po zimie wystawiłem jukę z domu do ogrodu na słoneczne stanowisko. Użyłem zbyt dużej (podwójnej) dawki nawozu Biopon do palm, liście stały się wiotkie i bieleją od środka - jak mogę odratować roślinę?

https://imgur.com/a/9kWJyAg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Liście zbielały, bo wystawiłeś nagle na bezpośrednie słońce. Nigdy tego nie wolno robić. Różnica między natężeniem światła, a zwłaszcza słońca w mieszkaniu, a na zewnątrz jest diametralna, nawet jeśli dotychczas rosła tuż przy szybie przy południowej wystawie.

Każdą roślinę trzeba przynajmniej przez okres około 2 tygodni stopniowo przyzwyczaić do słońca. Na samym początku wystawiasz na cieniste stanowisko i stopniowo zwiększasz czas ekspozycji na słońce (lepiej wpierw zacząć od porannego). Pełna aklimatyzacja może trwać dłużej w zależności od warunków atmosferycznych, czyli jeśli jest przewaga dni pochmurnych nad słonecznymi.
Ponadto musisz patrzeć także na nocne temperatury, nie możesz nagle wystawić na niską temperaturę, bo roślina może doznać szoku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
KatkaWet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 kwie 2021, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam kłopot z juka. Mieszka na parapecie okno południowe, w ziemi do palm. Podlewam jak podłoże jest suche (1 raz na tydzień/dwa).
Pojawiły się najpierw jasne przebarwienia na liściach a następnie zmieniły się w brązowe plamy. Czy to plamistosc liści? Zauważyłam jeszcze, że na liściach jest delikatny biały nalot, po dotknięciu zostaje na palcu.

Obrazek


Obrazek



Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”