Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Góra wg mnie wygląda całkiem w porządku, jednak na wiosnę, ze względu na wzrost, pomyślał bym o jej przycięciu. Raz, że góra będzie miała ograniczony dostęp do słońca, dwa po tym zabiegu, dół powinien się rozkrzewić. Poczytaj tutaj, jak powinno się to zrobić:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =19&t=3428
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
koteczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lis 2016, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź! Poczytam i zastosuję się.
Jeszcze jedno pytanie - co myślisz o ok. 10 minutowym transporcie (spacerem) tej juki w aktualną pogodę? Czy muszę ją jakoś zabezpieczyć? Dzisiaj było u nas około 10 stopni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Myślę, że jeśli temperatura będzie w okolicach 10 stopni, nie powinno to raczej zaszkodzić roślinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z tego co widzę ona już raz chyba była cięta :)
Monia30936
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lis 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam mam problem z moja juką. Nie jestem specem od roślin i każda jedna mi marnieje ale z juką do tej pory było wszystko ok. Mam ją od wiosny. Pięknie rosła. Podlewam ją raz w tygodniu. Niestety zauważyłam że zaczyna mi żółknąc. Pomocy. Może to oznaka zbyt małej ilości światła bo nie stoi przy oknie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszystko masz opisane w wątku, zarówno w kwestii stanowiska, podłoża oraz podlewania.
Jedno co od razu mogę napisać, to o tej porze roku nie podlewa się co tydzień, a gdzieś co ok. dwa, a nawet trzy tygodnie.
Musi też mieć przez cały rok słoneczne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Monia30936
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lis 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Myślisz że jak teraz ograniczę podlewanie to wszystko wróci do normy? Ziemia rzeczywiście jest dość wilgotna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Być może, a w jakiej rośnie ziemi i jakie ma stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Monia30936
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lis 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ziemi nie zmieniałam, jest taka w jakiej ją kupiłam. Teraz wilgotna. Kwiat stoi na ścianie wewnętrznej. Na przeciwległej ścianie są okna. Do tej pory nie było problemu ze światłem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ma za ciemno! Jukka potrzebuje słonecznego stanowiska, czyli przy oknie. Nam może się wydawać, że jest jasno, ale dla roślin może być za ciemno.
Rośliny do życia potrzebują światła, a im dalej od okna, tym go mniej do nich dociera, szczególnie teraz w niekorzystnych okresie jesienno-zimowym. Dlatego nie mogą stać w jakimś ciemnym kącie...
Rośliny powinno się przesadzić po krótkiej aklimatyzacji do dedykowanego dla nich podłoża - dla Jukki mieszanka ziemi do palm i żwirku w proporcji ok. 2:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Monia ona jest przelana. Ogranicz podlewanie i powinna się zregenerować.
Jednak to co już zaczęło żółknąć się nie cofnie, odpadnie :(
Ja bym dała w takiej sytuacji minimalnie większą doniczkę niż cała bryła korzeniowa + ziemia.
Na spód garść keramzytu, a resztę obsypałabym ziemią uniwersalną + spora ilość perlitu.
Powodzenia!
karasik616
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 lis 2016, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

Utworzyłam nowy temat odnośnie mojej juki w złym dziale bo jestem tu nowa i na szybko chciałam podzielić się moim dramatem :( przeniosłam się teraz tutaj, we właściwe miejsce.
Błagam aby ktoś obejrzał zdjęcia mojej Juki i pomógł mi ją uratować.
Ten okaz mam w domu od roku, ma około 2 metry wysokości, wszystko było z nią ok, stała przy oknie od samego początku, puszczała nowe listki i nic nie zapowiadało takiego dramatu!!! Około 2 miesiące temu zaczęły żółknąć liście, obecna temperatura w pokoju to 24 stopnie celsjusza (temperatura stała), nie zauważyłam żadnych plam na liściach, około 3-4 tygodnie temu przesadziłam ją do większej doniczki bo faktycznie miała dość mało miejsca i mogło być jej ciasno, przy okazji obejrzałam korzenie, które wyglądały dobrze, nie było żadnych robaczków, ziemia nie była ani zbyt mokra ani zbyt sucha, sam pień nie jest "miękki". Jedynie parę dni temu pojawił się biały nalot na ziemi. Jestem zrozpaczona :(, nie mam pojęcia co jej dolega, w czym tkwi problem, może ma za ciepło? A może to brak nawozu? Boję się cokolwiek z nią robić żeby jeszcze bardziej jej nie zaszkodzić dlatego bardzo proszę o pomoc :(
Nie mogę patrzeć na to jak z dnia na dzień coraz bardziej marnieje ;( mam wyrzuty sumienia, może ja po prostu nie powinnam mieć żadnego kwiatka w domu skoro nie potrafię mu pomóc??? ;(


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na początek proponuję poczytać cały wątek, znajdziesz w nim podobne przypadki oraz kwestie pielęgnacji i uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”