Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
JUSTI
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 sty 2007, o 12:48
Lokalizacja: TYCHY

Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Post »

Mam problem z moją juką którą mam od kilku lat.Zauważyłam, że żółkną jej liście.Podlewam regularnie tj. w okresie zimowym raz na tydzień bez żadnych odżywek.Co może być tego powodem, czy zmiana miejsca gdzie stała wcześniej może mieć taki objaw.Czy juka lubi stanowisko słoneczne czy bardziej cieniste?
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Witam. :o
Też posiadam jukę. Podlewam ją niekoniecznie regularnie ale wtedy kiedy ma suchą ziemię w doniczce(przez cały rok). Wlewam wtedy dużo wody i tak żeby cała podstawka była wypełniona po brzegi. Dokarmiam od wiosny do jesieni a później sporadycznie.
W ubiegłym roku na wiosnę wyniosłam ją do ogródka i postawiłam pod drzewem częściowo doniczkę wkopując do ziemi żeby się nie przewracała. Wypasła się super i nic nie wskazuje na to, że zmiana miejsca jej zaszkodziła. Może jakieś robaczki ją zaatakowały? Proszę sprawdź czy przypadkiem nie ma miejscami lepkich liści tak jakby sok się wydzialał?

Pozdrowionka. ;:101
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moja Juka zaczeła gubić liście jak przestawiłam ją w miejsce bardziej cieniste w ciągu kilku tygodni zaczeły jej żółknąc dolne liście , niestety ale musiałam je poobrywać ,a Jukę przestawiłam w jasniejsze miejsce i jak dotąd ma się dobrze i liśćie nie żółkną. A wiosną wystawiam moje Juki na zadaszony taras ,w pełnym słońcu nie stoją, taki pobyt na świeżym powietrzu bardzo im służy .
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A ja Wam powiem tak z mojego doświadczenia, że juki fakt nie lubią zmiany miejsca, powinny stać w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu i być regularnie podlewane tzn jak pierwsze 4 cm ziemi przeschną to już należy podlewać, w zależności oczywiście od ziemi w jakiej rosną ja sadzę w palmową i mają się dobrze, a poza tym juka zawsze zrzuca dolne liście jeżeli ma za mało mikro i makro składników tzn nawozu ( nawet w zimie) bo potrzebuje siły na wytworzenie górnych liści - kosztem dolnych. :D :D :D
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Jeśli żółkną to wyjmij roślinę z doniczki. Jeśli wygląda podobnie to znaczy, że wymaga przesadzenia bez względu na to, że jest styczeń.

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Z tym się zgodzę nie pomyślałem że może być przerośnięta bryła korzeniowa. :(
Awatar użytkownika
JUSTI
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 sty 2007, o 12:48
Lokalizacja: TYCHY

Post »

Robaków nie ma, wielkość doniczki dobra.Prawdopodobnie przyczyną będzie przestawienie w inne miejsce.W nowym miejscu jest mniej słońca.Jak można pomóc mojemu kwiatkowi? Powrócił na swoje poprzednie miejsce, chyba pozostaje tylko czekać :)
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Yaro32 pisze:Elizabetko myślisz, że moją domową jukkę również mógłbym na lato przenieść do ogrodu? Lepsze będzie miejsce w cieniu drzew czy tez na słoneczku? Z tego co wiem jukka karolińska woli miejsca słoneczne, a jak z odmianą domową?

Jukę karolińską posadziłam dopiero na wiosnę ale z tego co wiem lubi słońce. Jest jeszcze malutka i nie kwitła ale na wiosnę podsypię ją dolomitem to powinna ruszyć.
Jeżeli chodzi o tą domową to postawiłam ją pod jabłonką w cieniu. Domowa nie jest przyzwyczajona do bezpośredniego słońca i umieszczając ją na podwórku pomyślałam sobie, że może ją spalić. Ten letni pobyt na dworze naprawdę dobrze zrobił. Jak tylko nauczę się wklejać zdjęcia z komórki zaraz tu ją dam. :D

Pozdrawiam,
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Dzięki Przemo za trafną radę na temat yuki.Tej zimy :wink: mam taki sam problem z usychającymi dolnymi liściami ale ona wypuszcza nowe a ja wielka ogrodniczka nie daję jej nawozu bo zima :oops: Jutro dokarmię ją sowicie, o biedula.Może zrobię jej fotkę i pokażę światu.Jest sporych rozmiarów.Pozdrawiam.
Pozdrowionka
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tylko nie przesadź z dawką nawozu. Od razu nie dawaj takiej jak latem tylko o połowę mniejszą a zdjęcia dawaj jak najbardziej chętnie ją zobaczę. :D :D :D
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

Juka i inne choroby liści

Post »

Witam
Jakies pół roku temu dostałam taka 3 metrowa dracene dzisiaj zauwazyłam ze tak do 3/4 wysokosci zaczynaja jej całe liscie zółknac i nie wiem jaka jest tego przyczyna. W listopadzie została przesadzona do nowej wiekszej doniczki i do teraz było z nia wszystko ok. Co moze sie dziac?
Pozdrawiam Natka
Natka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 3 lis 2006, o 20:08
Lokalizacja: Poznań

zdjecie

Post »

Tak oto ona wyglada
Natka :( Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Przede wszystkim to nie dracena tylko juka a schnie pewnie dlatego że ma albo ma za sucho albo brak jej miejsca w doniczce na korzenie i może ma starą wyjałowioną ziemię, zasilasz jakimiś nawozami? Na pewno coś nie tak jest z ziemią. Napisz kiedy była ostatnio przesadzana?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”