Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nic bym nie ścinał bo na zdjęciu tragicznie nie wygląda :)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Też tak uważam.
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja też bym ją tak zostawiła.
Właśnie czytam perypetie z nią związane. I wychodzi przy okazji,że nie tylko u mnie słońce spaliło trochę roślin.
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wczoraj przybyła do mnie juka, zdjęcie w poście wyżej. Ta juka stała przez zimie do wczoraj w pokoju w temperaturze do 25 stopni. Postawiłam ja pod wiatę w cieniu, ale już robi się gorąco i obawiam się czy jej to nie zaszkodzi. Jak mam ja przyzwyczaić teraz w środku lata do tropikalnego lata ( zapowiadają 35 stopni w cieniu). Na słońce jej nie wystawiam na razie w ogóle. Jak jej nie zaszkodzić, gdzie i jak ją hartować?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ela! Upały nie powinny jej zaszkodzić, tylko bezpośrednie słońce, więc spokojnie. Cień - półcień - półsłońce - słońce. Wszystko powolutku. :)
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

juka doniczkowa

Post »

Witam,
Dostałam jukę w której jedna gałąź zaczęła mi usychać. / link do zdjęcia poniżej/
Gałąź usycha od korzenia

http://images68.fotosik.pl/1077/779b30424d6409ea.jpg

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/779 ... 409ea.html

Jakie błędy popełniłam i co teraz mam zrobić?

agapa
michal80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 wrz 2013, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Gliwice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam
Mam spory problem z juką a dokładnie plamami, które wychodzą na liściach. Miałem tak samo tamtego lata plamy pojawiają się na nowych wywiniętych już liściach od lekko przezroczystych, które z czasem zamieniają się w suchą czarną plamę ( jak na zdjęciach ). Raz na dwa tygodnie nawożę spryskałem środkiem owadobójczym, grzybobójczym i nic może złe środki ? Nie wiem już, co robić proszę o rady, bo jest tego coraz więcej. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy na wszystkich liściach robą się te plamy? Czy tylko np. na najmłodszych?
michal80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 wrz 2013, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Gliwice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Plamy wychodzą na liściach nowych dokładnie tak, że liść kiedy jeszcze się nie wywinął jest ok a kiedy już całkiem się wywinie zaczynają się one pojawiać. Na jednych jest ich mniej na innych więcej. I albo wychodzą nowe ładne liście, a za chwilę znów te plamy i tak cały czas - już drugi rok, przy czym teraz jest tego dużo więcej.
mucha1404
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 cze 2012, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wygięta juka - pomysły jak ją wyprostować

Post »

Jest sobie piękna juka która niestety nie rośnie prosto. Jak widać na załączonym obrazku, cały pióropusz poszedł w stronę światła. Musi być oparta o ścianę bo inaczej leci jak kłoda.

Poradźcie proszę jak ją przesadzić aby się wyprostowała. Czy to prawda że jak obetnę wszystkie 3 gałęzie i wstawię do ziemi to się ukorzenią i będą prawidłowo rosły?

Obrazek
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Wygięta juka - pomysły jak ją wyprostować

Post »

Ja bym ją przesadziła i posadziła tak by był w pionie.Potem postawiła bliżej okna "tyłem " aby góra się odwróciła do okna.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wygięta juka - pomysły jak ją wyprostować

Post »

Gdyby roślina była regularnie obracana zachowałaby wyprostowany pokrój. Zawsze będzie sie wyginać do światła.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Szanowni ogrodnicy, jestem tu zupełnie nowy, to mój pierwszy post, a piszę z prośbą o poradę w sprawie juki. Roślina została kupiona wiosną ubiegłego roku, po zakupie przesadzona do większej doniczki. Rosła pięknie i szybko (tuż po zakupie pióropusze były o połowę mniejsze), ale ostatnio zauważyłem, że dolnym liściom (i tylko tym) czernieją końcówki. Czytałem gdzieś, że może to być efekt zbyt suchego powietrza, a zaradzić temu może zraszanie liści raz, dwa razy w tygodniu. Czy to właściwa "diagnoza" (i zalecenia)?

Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze kilka pytań, bo jestem w kwestii uprawy zupełnie zielony:
1) Czytałem, że juka lubi dość obfite podlewanie, do swojej wlewam ok. 0,5 l. mniej więcej raz w tygodniu, myślałem, ze to dużo, lecz po podlaniu woda nie wycieka do podstawki, a czytałem, że powinna. Lać więcej?
2) Czy doniczka nie jest za mała? W rzeczywistości jest większa, niż się wydaje na zdjęciu (średnica 26 cm, wysokość 24 cm); wysokość rośliny (wraz z doniczką) to 130 cm.

Obrazek

3) U nasady korony od dłuższego czasu liście są uschnięte (jak na zdjęciu poniżej). Wydaje mi się, że to normalny objaw narastania pnia, ale może się mylę?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady.

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”