Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Norbert76 to kiedy w takim razie uznać takie gubienie liści za niepokojące?
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Juka lubi dużo słońca. Teraz jest buro. Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie ciągle jest szaro. Grzejemy w domach a światła mało. Może to jest przyczyną. Jeżeli masz chłodniejsze i jasne pomieszczenie, to przenieś go i podlewaj jak podłoże jest suche. Juka gromadzi wodę w pieńku, a potrafi wykorzystać każda kroplę. Mam jukę od chyba z 5 lat. Zawsze późną jesienią i zimą robi się brzydsza. Liści nie ubi, ale jest taka bez życia. Wiosną jakby odżywała. Jeżeli zachowujesz warunki uprawy, to ją obserwuj. Jak proces się nasili zajrzyj do korzeni. Juki to wytrzymałe sztuki. Jeżeli jej nie zalejesz, to będzie ok.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie podlewaj raz a obficie. Po obfitym podlaniu podłoże długo będzie przesychać a korzenie gnić. Podlewaj bardzo skapo, wtedy gdy roslina zacznie marszczyć liście. Daj jej dużo słońca>
Jukka zawsze gubi liście w zimie.
Kamil111177
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 gru 2017, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka ;/

Post »

Witam. W ogóle się nie znam na kwiatach, trochę poczytałem o tej Juce no i wydaję mi się, że ją przelałem niestety. Mianowicie, pare dni temu z rana nagle się przy czubku ugieła w dół, prawie pękła. Liście jej od góry uschły no i byłem przekonany, że one usychają bo na czubku wyrosła nowa odnoga tak jakby. Wcześniej, również tak jej spadały, a potem odrastały odnogi. Łącznie są ich trzy albo raczej były. Każdą z nich jak lekką wziąłem w dół to od razu się ułamała prawie. Więc odciąłem dzisiaj obie no i wsadziłem do wody, może puszczą korzenie no nie wiem.
Resztę Juki tam gdzie pien przy tym czubku był mokry odciałem nożem, a reszte Juki czyli sam pień przesadziłem do nowej ziemi. Nie wiem czy to coś da ale może doradzicie mi czy jest jeszcze szansa dla tej Juki. I czy to na pewno przelanie. W załączniku zdjęcia. Pozdrawiam.
Zdjęcia:
http://files.tinypic.pl/i/00951/5h6no5zty3br.jpg spód odnogi
http://files.tinypic.pl/i/00951/xe8qd50mjxjb.jpg odnoga w wodzie
http://pics.tinypic.pl/i/00951/jwynp51enmg2.jpg druga odnoga w wodzie
http://pics.tinypic.pl/i/00951/6daxr06juub1.jpg przesadzony pień
http://files.tinypic.pl/i/00951/7r9rg5sliogd.jpg Juka taka była już w trakcie choroby
http://files.tinypic.pl/i/00951/c36nr8a0yhx0.jpg Tutaj jak się złamała
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zacznijmy od tego, że juka potrzebuje słonecznego stanowiska, a nie ciemnego kąta. :!:
Podłoże do którego przesadziłeś nie nadaje się do uprawy tej rośliny. Prawidłowa to mieszanka ziemi do palm i żwirku w proporcji ok. 2:1.
Nikt Tobie nie da gwarancji, że przelaną roślinę da się uratować. Okres jesienno-zimowy jest niekorzystnym okresem na regenerację.
Tak więc obecny stan rośliny to efekt nie tylko przelania, ale przede wszystkim ciemnego stanowiska. Jeśli piszesz, że nie masz żadnego doświadczenia w uprawie roślin, to po zakupie warto wpierw poczytać o wymaganiach i pielęgnacji danej rośliny, a nie odwrotnie kiedy z rośliną coś się dzieje...
Poczytaj sobie jeszcze cały ten wątek, a następnym razem przed założeniem nowego wątku korzystaj z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ciwup
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sty 2018, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Proszę o pomoc z moją jukka. Kupiona 3 miesiące temu w jednej doniczce były 3. Od momentu grzania kaloryferami zaczęły usychac. Nie wiem czy za dużo nie zacząłem podlewać bardziej jednej z nich. Jak ratować? Proszę o pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zacząłbym od przeczytania tego wątku od początku, dowiesz się z niego co robić w takiej sytuacji oraz o wymaganych warunkach uprawy. Pamiętaj, że juki potrzebują słonecznego stanowiska, a nie ciemnego kąta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ciwup
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sty 2018, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rozumiem, a czy jakieś podsuszenie ziemi albo przesadzanie teraz pomoże? Jak stwierdzić że korzenie zgnily?

-- 4 sty 2018, o 14:01 --

Dodam, że pień nie jest miękki. Czy zostawienie na dłużej bez podlewania może uratować sytuację czy przy takim wyschnięciu już kaplica?
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam bardzo podobną jukkę do Twojej. Jak była mniejsza była prawie identyczna, teraz ma troche bardziej rozłożyte liście. Mojej też zaczęły usychać teraz dolne liście. Daj jej bardzo dużo światła i nie przesadzaj z podlewaniem. Szczególnie jak jakimś cudem stoi w ziemi uniwersalnej i może bardzo słabo przesychać. Ziemia powinna być rozluźniona. Od kiedy postawiłam swoją w pokoju w którym nie grzeje i jest bardzo blisko okna przestała zrzucać dolne. Pamiętaj też,że jukki zrzucają dolne liście co jakiś czas.Przeczytaj wątek,znajdziesz wszystkie przydatne informacje.
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Agnieszka7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2018, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,
Swego czasu uczknęłam sobie "szczepkę" Yuki, ładnie mi się ukorzeniła, przyjęła, i tak dobre pół roku sobie rośnie....a raczej rosną liście :/ dlaczego nie tworzy się pień? Pomocy :)

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pień w przypadku juki tworzy się z opadłych starych liści i trwa to długo. Na pewno w warunkach domowych nie uzyskasz takiego pnia, jakie są do kupienia w handlu, gdyż są to przycinane wielometrowe egzemplarze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2018, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czyli co, lepiej kupić w sklepie niż hodować ze szczepki??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pewno to szybsze i lepsze rozwiązanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”