Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Papirus (Cibora) - uprawa, pielęgnacja

Post »

koniczynka - u mnie w zwykłej uniwersalnej rośnie normalnie i wg mnie nie ma co z nim specjalnie kombinować :D
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Papirus (Cibora) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Koniczynka - dokładnie tak, jak pisze Galaxy, najzwyklejsza ziemia, jeżeli już chcesz ziemię.
Ale gdybym zaczynała zabawę z nowym, młodym papirusem (i chyba tak zrobię na wiosnę),
to wsadziłabym go do jakiegoś dużego pojemnika (wiadra), zasypała żwirkiem,
keramzytem, czy czymkolwiek innym, i uprawiała go w wodzie.
To byłyby warunki zbliżone do naturalnych, a poza tym nie byłoby problemu z przesadzaniem.
Moje egzemplarze, teraz - zimą, wyglądają tak

Obrazek


Przesadzam je bardzo rzadko, ale co jakiś czas by wypadało ...
Przymierzam się do tego na wiosnę, ale się boję.
No bo jak ja mam się dobrać do takich grzmotów :?:
Zawsze przy przesadzaniu łamie mi się sporo parasolek.
No chyba, że ktoś Ci będzie pomagał, ale ja to robię zwykle sama :lol:
W przypadku uprawy w wodzie, jest to według mnie dużo wygodniejsze.
Ktoś pisał w tym wątku o uprawie papirusa na przykład w akwarium, że daje to fajny efekt.
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Papirus (Cibora) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ewa ja też podjęłam decyzję o przewaleniu mojego w keramzyt i wodę "po kolana", ale chcę to zrobić jak będzie cieplej bo wtedy w ogrodzie dokładnie wypłuczę mu korzenie. Doniczkę dociążę kamieniem lub cegłą bo keramzyt może być za lekki jak się wiechcie puszczą, później zlecę podlewanie mojej córce, na pewno uczciwie go będzie zalewać :;230 Mojego jest 1/5 Twojego, bo obdzieliłam jesienią wszystkich znajomych ;:306
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Papirus (Cibora) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Hm...jeszcze nie wiem jak chce go trzymać czy w keramzycie czy w ziemi ponieważ jeszcze nic nie wykiełkowało . :(


---24 lut 2017, o 13:41 ---

A jak myślicie wodą z akwarium można podlewać papirusa?
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Papirus (Cibora) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Oczywiście ,że można.
Ja planuję jedną sadzonkę trzymać na stałe w zbiorniku.Będzie pracować na utrzymanie jako żywy filtr.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Papirus (Cibora) - uprawa, pielęgnacja

Post »

koniczynka pisze:Hm...jeszcze nie wiem jak chce go trzymać czy w keramzycie czy w ziemi ponieważ jeszcze nic nie wykiełkowało . :(
A jak myślicie wodą z akwarium można podlewać papirusa?
Nie pamiętam po jakim czasie u mnie wzeszły, ale jeszcze daj mu szansę :) Woda z akwarium to atrakcja chyba dla wszystkich kwiatów, ja nie wiem czy bym się nie pokusiła na umiejscowieniu kępki papirusa bezpośrednio w akwarium ;:224
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja

Post »

Miałam papirus. Wiosną był bardzo cherlawy, ciągle żółkły mu parasolki, które dorastały do ok. 40 cm wysokości. Zabrałam go na działkę, wstawiłam do osłonki wielkości wiaderka, lałam deszczówkę non stop, ze 2 razy podlałam krowiakiem. Wyrosło kilkadziesiąt parasolek o średnicy ok. 40 cm na łodygach 120 cm. Ponieważ nie zmieściłby się do mojego samochodu (z bambusami i obręczami jako podpory), poprosiłam syna o przewiezienie. Po trzech dniach dotarłam do domu i ... ;:223 mój papirus stał w ciemnym przedpokoju, woda nie dolana i parasolki prawie wszystkie połamane. ;:145 Obcięłam więc wszystko, do donicy wlałam wodę i już zaczął puszczać nowe parasolki. Te obcięte poskracałam, wrzuciłam do miski z wodą i już powypuszczały nowe pędy -mają ok. 4-5 cm. Teraz się zastanawiam, gdzie ja upchnę kilkadziesiąt papirusów ;:oj Miałam pomysł, żeby w skrzynce plastikowej w keramzycie je umieścić, ale przecież kiedy się rozrosną , nie da rady ustabilizować w tym kijki jako podpory.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Marcin T
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 4 wrz 2016, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Witam.

U Ojca na papirusie pojawiły się takie "pajęczyny".
Co to może być? Przędziorek?
http://www.marcinturko.pl/nkp/papirus1.JPG
http://www.marcinturko.pl/nkp/papirus2.JPG
http://www.marcinturko.pl/nkp/papirus3.JPG

Za duże zdjęcia - zamienione na linki, max rozmiar to 500px/mod.
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Oczywiście, kup Envidor albo Vertimec i zrób przynajmniej dwa opryski, każdy w odstępie tygodnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tymianek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 maja 2018, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Temat co prawda już od dekady nie był odwiedzany, ale może komuś przyda się jeszcze jeden głos w dyskusji o ciborze (papirusie) w domu. :wink: U moich rodziców zawsze było ich pełno, więc i we własnym mieszkaniu trzymam trzy wielkie donice z papirusami. Zawsze stoją na słońcu, w drzwiach balkonowych od strony wschodniej oraz na oknie od strony południowej, choć tu raczej zimą, ponieważ latem mam na tym parapecie cieplarnię. Tylko korzenie mają w jakiejś resztce ziemi/błotka, a całe donice wypełnia dolewana codziennie woda. Papirusy wyrastają prawie 2-metrowe i byłyby ogromnymi krzaczorami, gdyby nie koty. :wink:
Janeo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2018, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mini papirus - czy sprzedają w Polsce?

Post »

Witam koleżanki i kolegów,

Mam nawadnianie w domu a zawsze podziwiałem papirusa, więc teraz czas na zakup... niestety nie ma nigdzie w sprzedaży - przynajmniej po Googlu - mini papirusa.
Wg zagranicznych informacji ma on max. 30-60 cm wysokości i idealnie nadawałby się na moje wybitnie nasłonecznione okno w pokoju.

https://www.floraalfredotilli.com.br/pl ... m-io24tmi0
https://www.youtube.com/watch?v=Z3gm_BBSP-Q


Nie chcę na tym parapecie kaktusów i innych skórzastych roślin, urzeka mnie delikatność papirusa i przy samoczynnym podlewaniu nie będzie ryzyka przesuszenia.
Czy ktoś słyszał o mini papirusie?
Kantata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 sty 2019, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Mam pytanie/wątpliwość, może mi ktoś pomoże.
Otóż kupiłam na allegro 2 parasolki do ukorzenienia - jakoś tak pod koniec października, więc termin chyba nie najlepszy. Dość długo mieszkały w wodzie i nic się nie działo, i już nawet myślałam że nic z tego nie wyjdzie, bo zżółkły, zrudziały po miesiącu, a kiełków ani widu, ani słychu. No ale po ponad miesiącu zaskoczyło i puściły małe pędy.

Niestety, mimo że każda z nich miała po 3 zawiązki, przetrwał tylko jeden ;( pozostałe maluszki zrudziały i zgniły (nie wiem czemu)
Maluch rośnie - chucham na niego i dmucham, ale jest sam.

Moja wątpliwość i prośba o poradę - czy kiedy podrośnie i stanie się dorosłym papirusem, nie takim wiotkim jak obecnie, wypuści dodatkowe pędy, czy mam dokupić mu znów parasolki do ukorzenienia?
No i jeśli jednak mam zagęszczać poprzez dodanie nowych, to czy mam teraz kupować te parasolki, czy poczekać do wiosny?

Tak wygląda mój singielek, mam sporo obaw, nie wiem czy przetrwa do wiosny i wyrośnie na dużego papirusa.


Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Rzeczywiście, wygląda na wątłego. Ja bym obcięła tę starą łodygę, żeby jakieś grzyby się nie wdały. Młody jest już raczej samodzielny. Ustaw go w słonecznym miejscu. Nie wiem czy rośnie w pojemniku bez otworów? Papirusom służy błotko, ale będzie trzeba posadzić do głębszego pojemnika. Nie przesadzałam sadzonki z doniczki stojącej w szerszej osłonce z wodą przez rok, wypuściła kilkanaście parasolek, ale korzenie wyszły z doniczki i miały ...po 2 metry długości.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”