Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Gudrun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 wrz 2020, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W misce z wodą, do połowy doniczki.
Na początku tak ją podlewałam, normalnie, mniej więcej raz w tygodniu gdy ziemia była sucha ale wtedy dolne liście zaczynały gnić. :roll:

Poeksperymentuję z podlewaniem, dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Raz w tygodniu przy takiej temperaturze może być za często. Swoje w przybliżonych warunkach otoczenia podlewam gdzieś raz na półtora tygodnia. Od lat podlewam od góry i nigdy mi nic nie gniło w przypadku peperomii.
Co do namaczania, to lepiej nie robić tego o tej porze roku. Zbyt mokre podłoże przy niższej temperaturze niż w sezonie letnim, w przypadku tych roślin może być źródłem późniejszej infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gudrun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 wrz 2020, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zrezygnuję z namaczania, przetestuję "mniej a częściej" :wink:
No właśnie wszędzie czytam że peperomie takie bezproblemowe a ja jednak nie mogę trafić w ich upodobania. Mam jeszcze napoli night, te same warunki a gubi liście przy każdym podlaniu. Już ją spisałam na straty ale może chociaż druga się uratuje :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Niektóre peperomie są trudniejsze inne łatwiejsze. Łatwiej je przelać niż przesuszyć. Trzeba trafić po środku. Mi z kolei nie udało się utrzymać 'Happy bean', trzy razy podchodziłem i za każdym razem traciła korzenie.
Taki urok tych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jestem_nowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lis 2020, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Hej! Na początek chciałabym Wam mniej więcej nakreślić sytuację, czyli na jakim etapie znajomości uprawy, oraz znajomości wszelkiego rodzaju roślin jestem. Otóż peperomia to mój pierwszy nabytek. Zachęcona opiniami, że jest to kwiat mało wymagający oczywiście na pierwszy raz był dla mnie idealny. Postawiłam go na szafce, niedaleko telewizora, po prawej stronie jest okno, bezpośredniego światła słonecznego nigdy ten kwiatek nie doświadczył. W przeciągu również nie bywał. Od jakiegoś czasu zaobserwowałam, że listki opadają. Listki te wyglądały na całkowicie zdrowe. Sporo tych listów opadło w ostatnim czasie.. Martwi mnie tym bardziej, że żadnych nowych pędów nie ma, łodyga(?) jest czarna, jakby była wysuszona. Plus plamki. Błagam, pomóżcie mi to zdiagnozować. Piszecie tutaj że doniczka powinna był z odpływem na dole, moja nie jest. Może to problem? Może powinnam stosować jakiś nawóz, odżywkę? Dołączam zdjęcia mojej biednej peperomii. Jest że mną około pół roku, jest jak moje pierwsze dziecko, bardzo chciałabym jej pomóc :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

No cóż, myślę że nie byłoby tej sytuacji gdybyś od razu po zakupie dokładnie poczytała o uprawie i pielęgnacji. I to nie tylko o tej konkretnej roślinie, ale ogólnie o uprawie roślin. To nie są sztuczne kwiatki, które można po prostu gdzieś postawić, ale żywe organizmy.
Oczywiście roślina została przelana, standardowy przypadek.
Na pewno podłoże jest do wymiany. Podłoże musi być mocno przepuszczalne, nie sadzimy roślin do samej ziemi, o ile w ogóle była przesadzana po zakupie. Podłoże powinno być mieszanką ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 2:1. Na dno drenaż z keramzytu. Doniczka musi mieć odpływ! Druga sprawa, stanowisko to nie może być stolik od telewizora z dala od okna gdzieś w kącie. Stanowisko powinno być blisko okna, lekka dawka słońca na pewno nie zaszkodzi...
Trzecia, podlewanie. Peperomię podlewamy dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Na koniec trzeba zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.

PS. Polecam zakupić parę poradników w kwestii uprawy roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jestem_nowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lis 2020, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Czyli następnym krokiem będzie przesadzić roślinę? Była przesadzana, lecz ziemia to typowa uniwersalna ziemia. No i ta doniczka.. Okno jest blisko telewizora, więc promienie słoneczne docierają. Eh, dużo przede mną. Oby tylko roślinka przetrwała :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nie sadzimy każdej rośliny do pierwszej lepszej ziemi. Różne rośliny wymagają nieco innego podłoża.
Zawsze jednak dodajemy w różnej proporcji rozluźniacza. Korzenie muszą oddychać.
Stanowisko, liczy się odległość od okna oraz kąt padania światła. Światło musi padać bezpośrednio na całą roślinę, a w przypadku peperomii nie powinna stać nie dalej niż około metra od okna. Jeśli to północna wystawa, to tylko parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zroslinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2021, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Cześć wszystkim, mam pewien problem jeśli idzie o peperomię raindrop. Okazałą roślinkę kupiłam w Ikei, natomiast przy przesadzaniu jej w domu okazało się, że najprawdopodobniej w sklepie została podlana zbyt obficie i roślinka prawie w ogóle nie ma korzeni. Oczyściłam ją i posadziłam do nowej ziemi z nadzieją, że jeszcze może się ukorzeni. Odcięłam też parę liści w celu ukorzenienia. Tym samym z bujnej roślinki zostały mi ledwo "opierzone" łodygi. I tutaj moje pytanie. Czy te dość długie, bo 15-20 cm łodygi można pociąć na mniejsze 7-8 cm kawałki i każdy z nich próbować ukorzeniać, czy raczej nic z tego nie będzie? A jeśli możliwe jest ukorzenienie, to lepiej woda czy ziemia? Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Z liścia nic nie urośnie.

Jeśli chodzi o sadzonki wierzchołkowe, to po prostu tniesz najlepiej na kilkunasto centymetrowe kawałki i wsadzasz do wody.
Dół odcięty gdzieś na wysokość około kilku cm możesz zostawić, może odbije nowymi przyrostami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elusial
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 kwie 2012, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Co może dolegać tej peperomii? Kupilam w takim stanie. Czy to jakieś uszkodzenia czy choroba / robal?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mogły zostać przelane. Peperomia ma bardzo wrażliwy system korzeniowy.
I tak trzeba od razu przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża.
Podczas przesadzania oczyść w miarę możliwości bryłę korzeniową, wtedy będziesz mogła lepiej ocenić stan korzeni.
Przygotuj sobie mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 2:1.
Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień. Potem delikatnie podlej, a kolejne podlania dopiero gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Liście z plamami możesz usunąć.
Następnie obserwuj przez jakiś czas czy nie pojawiają się nowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elusial
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 kwie 2012, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przelana była na bank bo kilka lisci zgniło i odpadło. Tylko zastanawiałam się czy to nie jakis szkodnik bo te brązowe plamki to jakby skupiska maleńkich wystających punkcików. Nie wyglądają jak standardowe plamki grzyba, które są zapadnięte .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”