Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MichalPy
100p
100p
Posty: 175
Od: 30 gru 2007, o 14:14
Lokalizacja: Bełchatów

Peperomia wymagania, pielęgnacja

Post »

Cześć
Na pewno znacie tą roślinkę,bo ja ją troszeczkę znam.Piszę do miłośników,czy też osób mających z nią więcej doświadczenia ode mnie.
Chciałbym sie zapytać jaki jest najlepszy moment przesadzania tej właśnie roślinki.
Z góry dziękuję i pozdrawiam Michał :D :D :D :D
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Peperomia

Post »

Michał Pyrgiel pisze:Chciałbym się zapytać jaki jest najlepszy moment przesadzania tej właśnie roślinki.
*po pierwsze: wiosna, tak jak w przypadku znakomitej większości roślin,
*po drugie: przesadza się tylko mocno rozrośnięte egzemplarze,
*po trzecie (co prawda nie o "momencie" ale jak zaczęłam o przesadzaniu to skończę :) ): na dno doniczki - gruba warstwa drenażu, ziemia o odczynie lekko kwaśnym, doniczka może być płytka ze względu na niezbyt rosrośnięty system korzeniowy.
Powodzenia,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Clea777
50p
50p
Posty: 55
Od: 5 paź 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: piękne bo lubelskie

Post »

Warunki uprawy
ŚWIATŁO Peperomie najlepiej rosną w miejscach, do których dociera łagodne, rozproszone światło. Latem nie mogą stać tuż przy południowym ani zachodnim oknie, bo ostre promienie powodują powstawanie plam na liściach. Zimą zaś - przeciwnie, warto je przenieść na parapet, bo z dala od okna, ich pędy wyciągają się.

TEMPERATURA
Wszystkie gatunki są wrażliwe na chłód. Latem najlepiej się czują w temperaturze 20-25°C, zimą w 18-20°C. Uwaga: przy 5-8°C zupełnie marzną, dlatego w zimnych okresach roku trzeba je osłaniać podczas wietrzenia mieszkania.

WODA Rośliny te nie znoszą nadmiernego podlewania (zwłaszcza, gdy jest chłodno), bo powoduje ono gnicie korzeni. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, a nie mokra. Zanim dostarczymy jej kolejną dawkę wody, musi lekko przeschnąć.
Jako mieszkanki tropikalnych lasów peperomie wymagają dużej wilgotności powietrza. Doniczkę można ustawić na podstawce z kamykami i odrobiną parującej wody na dnie.

NAWOŻENIE Peperomie zasilamy od marca do października co dwa tygodnie nawozem dla roślin o ozdobnych liściach (np. Agrecol do roślin zielonych lub Nawomix - rośliny doniczkowe). Odmiany, które tworzą dużo kwiatów, można dokarmiać od czasu do czasu np. Biohumusem bądź Bio-ekorem dla roślin kwitnących. Zamiast wielokrotnego można zastosować jednokrotne zasilanie wiosną, używając nawozu wolno działającego, np. Osmocote lub Horticote.

PRZESADZANIE Wszystkie gatunki rosną dosyć powoli i płytko się korzenią, dlatego nie wymagają częstego przesadzania. Do nowych doniczek - najlepiej płaskich - przenosimy je tylko wówczas, gdy bardzo się rozrosną. Zabieg przeprowadzamy wiosną, używając ziemi uniwersalnej o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Pamiętajmy o drenażu na dnie.

CIĘCIE Gatunki peperomii o długich pędach warto co roku wiosną podcinać. Dzięki temu zagęszczą się i zyskają ładniejszy pokrój.

Łatwo je rozmnożyć

PRZEZ PODZIAŁ. Silnie rozrośnięte okazy gatunków tworzących kępy dzielimy na 2-3 części. Najlepiej zrobić to wiosną lub wczesną jesienią. Po ostrożnym wyjęciu rośliny z doniczki, tak by nie połamać kruchych liści, rozcinamy bryłę korzeniową ostrym nożem. Usuwamy najstarsze liście oraz zaschnięte lub gnijące korzenie. Rośliny sadzimy do mniejszych doniczek. Warto je kilka dni trzymać pod osłoną z bezbarwnego woreczka foliowego lub szklanym kloszem, żeby wokół nich było więcej wilgoci.

Z FRAGMENTÓW PĘDÓW. Zdrowe pędy tniemy na odcinki kilkucentymetrowej długości, tak by miały 2-3 pary liści. Po oberwaniu dolnych liści sadzonki umieszczamy w wilgotnym piasku i niezbyt szczelnie przykrywamy przezroczystą folią. Bez trudu się ukorzeniają, począwszy od wiosny aż do jesieni.

Kłopoty z peperomią

Liście tracą jędrność, podwijają się i zasychają. Często tak się dzieje przy mocno nagrzanych kaloryferach, szczególnie gdy peperomia stoi w ich pobliżu lub wysoko pod sufitem. To znak, że roślinie jest za gorąco lub
odczuwa brak wilgoci w podłożu lub w powietrzu. Trzeba wówczas umieścić ją w chłodniejszym miejscu, gdzie powietrze nie jest bardzo wysuszone, np. w chłodnej sypialni, lub przynajmniej regularnie podlewać i zraszać roślinę.

Liście matowieją, blakną, pojawiają się plamy oparzeniowe. Tak się dzieje, jeśli peperomia stoi latem przy nagrzanym oknie. Trzeba ją przenieść w głąb mieszkania lub osłonić firanką. Zimą może powrócić na południowy parapet.

Liście bledną, a pędy się nadmiernie wyciągają. Obserwuje się to u roślin stojących w ciemnych kątach. Trzeba je przenieść bliżej okna lub doświetlać energooszczędną żarówką.

Liście nieregularnie się fałdują, spodzie pojawia się gęsta sieć ciemnozielonych powierzchniowych kanalików biegnących do nerwu głównego. Takie zmiany zachodzą u okazów uprawianych w chłodzie i wilgotnej ziemi. Zanikają, gdy dostosujemy warunki do potrzeb rośliny. Warto to zrobić jak najszybciej, bo właśnie nadmierna wilgotność jest główną przyczyną niepowodzeń w uprawie peperomii.

Liście czernieją i gniją, pokrywają się szarym nalotem. Są to objawy mokrej zgnilizny.. Zmiany pojawiają się też u nasady pędów. Zwykle ta choroba grzybowa atakuje rośliny po długotrwałym zalaniu korzeni, do czego często dochodzi, gdy doniczka z peperomia umieszczona jest w osłonce, na dnie której gromadzi się' za dużo wody. W początkowej fazie choroby krótkotrwałe przesuszenie podłoża lub wymiana ziemi, a potem stosowanie prawidłowej pielęgnacji wystarczy, aby uratować roślinę, natomiast mocno zaatakowane okazy trzeba wyrzucić.

W katach liści kłaczki białej ?waty" - wełnowce. Szkodniki zwalczamy, wtykając w ziemię pałeczki Provado Combi bądź Tarcznik albo opryskujemy roślinę preparatem Actellic.
Na dolnej stronie liści delikatna pajęczynka, na górnej stronie pojawiają się żółte plamy - przędziorki. Zwalczamy je za pomocą pałeczek (jak wyżej) lub opryskujemy jednym z preparatów Karate albo Rufast. Zabieg powtarzamy po siedmiu-dziesięciu dniach.

Mam nadzieję że choć troszkę pomogę...bo każdy dom jest inny i nie zawsze wszystko idealnie pasuje z opisu. :D
MaBa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 maja 2008, o 11:20

Post »

Jak w temacie .. mam pytanko dostałam Peperomia caperata może ktoś ma doświadczenie gdzie najpeiej postawić jak często podlewać, odżywiać, przesadzać.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
szyszka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 8 lip 2008, o 12:19

Post »

Czy peperomię można uszczykiwać? Czy się tym sposobem rozkrzewi? Czy można ją też podcinać jeśli pędy są zbyt długie? Mam Peperomię magnoliaefolia
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Prawdę mówiąc ja swojej (1,5 letniej)wcale nie uszczykiwałam chyba, że niechcąco złamałam jakiegoś pęda, a i tak wyrosła i rozkrzewiła się samoistnie. Na początku stała na parapecie, ale teraz już się tam nie mieści. Szeroka jest naokoło 1,5 metra a wysoka na jakieś 0,5 metra.
Wygląda tak.


Obrazek
Awatar użytkownika
TASIA
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 21 maja 2008, o 15:24
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post »

Moje doświadczenie mówi, że nie jest to trudny w hodowli kwiatek, mało wymagający i bardzo sympatyczny. Podlewam ją raz w tygodniu, latem nawożę biohumusem. Po ścięciu wierzchołka ładnie się rozgałęzia, a złamane przypadkiem listki się ukorzeniają. Także można panować nad jej kształtem i uformować fajną roślinkę. I moja rada jest taka, żeby długie gałązki ucinać, bo są kruche i szkoda, żeby łamały się niepotrzebnie.
Kasia
Awatar użytkownika
Bozena S
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 paź 2007, o 12:20
Lokalizacja: Legnica

Post »

A ja swoje peperomie podlewam co 10 dni. Mają się dobrze. One gromadzą wodę w liściach i nie lubią za dużo wody. Teraz, w okresie jesiennym należy podlewać nawet co 2 tygodnie. Nic im się nie stanie. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Peperomia- choroby

Post »

Witam
Mam w domu od dobrych paru lat taką oto piękną roślinkę, która dotąd rosła bez problemu. Nic z nią nie robiłam poza podlewaniem i nawożeniem od czasu do czasu. Przez te kilka lat- ok 6, nie była przesadzana. Ma dość małą doniczkę.
W tym roku zaczęła zrzucać liście- co kilka dni znajduję jeden-dwa. Liście nie mają żadnych oznak chorobowych, roślinka po prostu ususza ogonek przy gałązce i zrzuca je- piękne, duże, młode, zielone... :(

Nie wiem jaka może być przyczyna, a ponieważ nie mam pojęcia jak nazywa się ta roślina, nie mam jak szukać infornmacji na temat jej potrzeb... Dodam jeszcze że stoi w tym samym miejscu od 2,5 roku. Może za mało światła, w tym roku zima wyjątkowo ponura..?

Proszę, pomóżcie mi ją nazwać i ewentualnie udzielcie kilku rad, jeśli ktoś miałby pomysł co się może dziać. Na drugim zdjęciu na 1-wszym planie po prawej 4 znalezione dziś liście.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Jak najbardziej - to peperomia. Spójrz tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=19806.
Myślę, że rosnąc 6 lat w jednej ziemi wyczerpała już po prostu wszystkie składniki pokarmowe z niej.
Zdecydowanie - przesadzić. I dać większą doniczkę, w średnicy ok. 4-nawet 8 cm. Może być zwykła ziemia uniwersalna. Do starej doniczki także daj nową ziemię a z samej rośliny pourywaj końcówki pędów z 4-5 listkami i zrób nowe sadzonki a co za tym idzie - będziesz mieć nową roślinę. Powinny bez problemu się ukorzenić (można je także wstawić do wody). U sadzonek najważniejsze, by od dołu były przycięte (łodyga) 0,5 cm pod ostatnim liściem (który powinien być usunięty).
Powodzenia.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Wielkie dzięki Karpek!

Muszę skorygować- okazuje się jednak że była przesadzana, jakieś 2- 2,5 roku temu, po przeprowadzce na obecne moje mieszkanie. Tutaj dostaliśmy nowy komplet osłonek- byłam przekonana, że cała peperomia jest tylko wsunięta w swoją osłonkę razem z doniczką plastikową, ale zajrzałam i okazuje się że nie- musiałam ją jednak przesadzić, rośnie bezpośrednio w niej! Czy w związku z tym mam ją przesadzić, czy może tak zostać?
Aha, pisałeś żeby dać większą doniczkę, czyli jednak będę musiała przesadzić, ale to już raczej poczekam do marca bo teraz nienajlepsza pora na to... Mogę czekać?

A masz może pomysł dlaczego ona tak gubi te liście? Czy może to być efekt przelania? Mogłam ją trochę za dużo podlewać ostatnio, piszą że ona zimą potrzebuje mało wody.

Szukałam wczoraj informacji na jej temat [to jest dokładnie Peperomia magnoliaefolia “variegata” - odmiana p. magnoliaefolia o liściach zabarwionych na kremowo (zielone liście z żółtymi plamami)- wg strony podanej przez Moni], ale niewiele jest na temat jej uprawy. A informacje ogólne o peperomiach nie wiem czy nie będą zbyt ogólne, one są tak różne..? Większośc ma dużo cieńsze liście i pędy, myślę że to może mieć duże znaczenie.
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Jaki ten Świat(forum) mały :lol:
Twoja to atrakcyjniejsza variegatka :wink:
Szkoda,że "tak" kwitnie...ale to nie storczyki :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”