Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Bardzo kiepska sprawa z tą zgnilizną... nie wiem jak się to u Ciebie stało... peperomie przecież tyle piją, że zdążysz je poddać a tu już znowu sucho. Moje strasznie dużo piją ;:218
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Kwestia zasadnicza przy uprawie peperomii: przesuszenie podłoża im tak nie zaszkodzi, jak zbyt częste podlewanie żeby utrzymać je stale wilgotne. Swoim peperomiom zawsze pozwalam przeschnąć podłożu przed kolejnym podlaniem, w zimie podlewam nawet raz na dwa tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Norbert ma rację. Ja też myślałam, że nie przelewam. Palec w doniczce lądował, niby było sucho. Peperomie piją sporo, to prawda, ale trzeba po prostu "wytrzymać" z podlewaniem. Już się nauczyłam. Jest sucho, nie szkodzi, jeszcze poczekam dzień lub dwa. Teraz, oprócz ziemi, sprawdzam liście. Jak robią się troszkę miękkie, co nie znaczy pomarszczone, to podlewam. Sprawdza się. Moje peperomie są humorzaste. Trudno mi się z mini dogadać, ale lubię je i już :D
Awatar użytkownika
izalui
50p
50p
Posty: 68
Od: 26 cze 2016, o 06:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witajcie :)

Dostałam peperomię happy bean zeszłej jesieni, nie przesadziłam ze sklepowego podłoża. Zimą zaczęły jej żółknąć liście - ale nie odpadać. Przesadziłam ją w zeszłym tygodniu i zauważyłam, że zaczęły jej brązowieć łodygi - prawdopodobnie za szybko ją podlałam. Podejrzewam, że nie wyjdzie z tego, ale czy da się ją jakoś uratować? Odciąć jej zbrązowiałą "łodygę" i próbować ukorzenić?
Obrazek
Pozdrawiam, Luiza :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Przede wszystkim trzeba było przesadzić niedługo po zakupie, bo w podłożu produkcyjnym łatwo przelać.
Natomiast co do tej zmiany, to jeśli zacznie się robić miękka wtedy odciąć i ukorzenić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
izalui
50p
50p
Posty: 68
Od: 26 cze 2016, o 06:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dziękuję Norbercie za odpowiedź. Niestety, zrobiła się miękka więc odcięłam. Tę peperomię lepiej ukorzenić w wodzie czy w ziemi? (caperatę rosso - listki - ukorzeniłam w wodzie, inną, o okrągłych liściach z łodygami - w ziemi).
Pozdrawiam, Luiza :-)
hitomii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sty 2018, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dzień dobry, mam problem z moją kilkuletnią peperomią, która zaczyna gubić liście - również młode. Podlewam ją raz na tydzień, czasem rzadziej, stoi w miejscu półcienistym, od dwóch lat na półce pod sufitem. Pomyślałam, że sezon grzewczy, a moje kaloryfery dosyć mocno grzeją, więc przykręciłam. Dzisiaj przyjrzałam się zgubionym liściom - mają nierównomierne plamy, czy roślina choruje? Ktoś może pomóc mi zdiagnozować chorobę i polecić ewentualnie preparat? Nie chcę jej stracić, to mój ulubiony kwiat, ale widzę, że jeszcze chwila i nie będzie miała liści :(

Załączam zdjęcia i proszę o poradę:
https://iv.pl/images/37813775177913207581.jpg
https://iv.pl/images/15636421930506266203.jpg
https://iv.pl/images/68366477008205661215.jpg
https://iv.pl/images/18258475492061574508.jpg
https://iv.pl/images/25830463917898049730.jpg
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witaj hitomii
Według mnie Twoja roślina ma za mokro. Peperomia nie lubi nadmiaru wody. Jeżeli jest to proces zaawansowany wyjęłabym z doniczki i sprawdziła korzenie i podłoże. Może w tej białej osłonce stoi woda?
hitomii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sty 2018, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dziękuję @Ivonar, nie podlewałam jej zbyt dużo - nawet powiedziałabym że niewiele, osłonka jest pusta - to jej chwilowo nowe miejsce, w ktorym jeszcze nie była podlewana. No nic, zaczekam - widzę, że na gorze wypuszcza nowy listek więc może jeszcze odżyje mimo dużych strat - już przestałam liczyć ile liści zgubiła :(
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dzień dobry, proszę o pomoc póki nie jest jeszcze za późno. Moja Peperomia zaczyna słabnąć. Przez długi czas było w porządku (mam ją 2 miesiące), ale teraz liście zaczęły blednąć (mają jaśniejszy odcień niż w momencie zakupu), łodyga opada (wcześniej była sprężysta i utrzymywała się niemal w pionie), w ciągu tygodnia straciła 2 liście z wierzchołków łodyg (wcześniej w ciągu 2mc straciła dwa liście wyrastające z ziemi) i powiększają się brązowe plamy i uszczerbki na krawędziach liści. Do tego dostaje jakichś dziwnych wybrzuszeń i jakby więdła. Może ją przelałam?
Wysoka osłonka - woda w niej nie stoi, w doniczce natomiast keramzyt 1-2cm, podlewana odstaną wodą, nie spryskuję wodą, wcześniej przeszła z dwa prysznice, ale ktoś mi powiedział że nie powinnam jej brać pod prysznic. Stoi dwa metry od okna południowego, niestety 6/6 piętro więc duszno, zimą kaloryfery wyłączone całkowicie a temp i tak 22C, wilgotność 30-45 mimo, że co jakiś czas odpalam dyfuzor z nawilżaczem (chyba, że olejki eteryczne mogą roślinkom szkodzić, palone 1-2x dziennie w kominku lub dyfuzorze).

Przy okazji czy może mi ktoś doradzić jaki dokładnie to rodzaj Peperomii?

https://www.fotosik.pl/u/zielonkawa11/album/2493085

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Po pierwsze niewłaściwe zbyt zbite podłoże - do wymiany na mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 2:1. Dałbym płytszą doniczkę. Ta w której jest posadzona ma odpływ?
Peperomię podlewasz tak, żeby przed kolejnym podlaniem przeschła wierzchnia warstwa ziemi.
Stanowisko, bliżej okna ale tak żeby nie padało na nią promienie słoneczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)

Osłonka siedzi w doniczce - jest płytsza od doniczki, tak pewnie z 1-2cm wisi i nie dotyka pustego dna doniczki. Osłonka ma odpływ i dodatkowo jest w niej 1-2cm keramzytu. Fakt, że przesadziłam ją 2-3tyg temu do wyższej. Wcześniej stała w mniejszej doniczce z odpływem bez drenażu, ale na podstawce z keramzytem.
Jeśli chodzi o ziemię to o tej porze bardzo szybko wysycha (przynajmniej wierzchnia warstwa).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Wyjmij z osłonki albo wstaw do większej żeby nie zaburzać cyrkulacji powietrza w obrębie bryły korzeniowej.
Podłoże nie może być samą ziemią, jak napisałem powinna być wymieszana z rozluźniaczem, inaczej podłoże będzie się zbijać, a do korzeni nie będzie docierać powietrze. Peperomia musi być posadzona do przepuszczalnej mieszanki. Przesadź jeszcze raz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”